Leczenie zębów jest jedną z częściej wykonywanych czynności medycznych. Każdy chce mieć zdrowe, równe i białe zęby, co niekiedy wymaga pomocy stomatologa i ortodonty.
Leczenie ortodontyczne
Leczenie ortodontyczne polega na założeniu aparatu na zęby, który może być stały lub zdejmowany (w zależności od rodzaju wady i wieku pacjenta). Wskazaniami do leczenia ortodontycznego są:
- widoczne wady zgryzu;
- oddychanie przez otwarte usta;
- niewyraźne wymawianie sylab czy głosek;
- bruksizm;
- zgrzytanie zębami;
- zbyt wysunięta lub zbyt wsunięta bródka.
O leczeniu ortodontycznym decyduje lekarz ortodonta. Jeśli wystąpią wątpliwości co do stanu uzębienia, należy zatem wybrać się na pierwszą wizytę, na której po konsultacji zadecyduje się o założeniu aparatu. Leczenie ortodontyczne trwa latami. Należy tak napisać, ponieważ noszenie aparatu stałego trwa około 2 lat (w przedziale od 1,5 do 2,5 lat, a w przypadku bardzo ciężkich wad nawet 3 lata). Po tym czasie zakłada się aparat retencyjny. Może to być albo zdejmowana nakładka, którą zakłada się na noc, albo cienki metalowy drucik przymocowywany do tylnej powierzchni łuków zębowych. Tego typu aparat ma za zadanie utrzymać efekt prostych zębów. Nosi się go przez kilka lat, a niekiedy nawet przez całe życie.
Cena leczenia ortodontycznego jest różna, w zależności od rodzaju aparatu, czasu trwania leczenia oraz ilości wizyt kontrolnych. Szacuje się, że 2-letnie noszenie aparatu stałego przy jednej wizycie na miesiąc może kosztować od 8 nawet do 12 tysięcy złotych. Należy wiedzieć, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje dzieciom do 12 roku życia leczenie aparatem ruchomym.
Leczenie zębów na NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia gwarantuje darmowe leczenie zarówno osobom dorosłych, jak i dzieciom. W przypadku dzieci darmowe leczenie obejmuje między innymi:
- leczenie chorób przyzębia;
- impregnację zębiny zębów mlecznych;
- lakowanie bruzd pierwszych zębów trzonowych stałych do ukończenia 8 roku życia i bruzd drugich zębów;
- lakowanie zębów trzonowych stałych do ukończenia 14 roku życia.
- lakierowanie wszystkich zębów stałych, jednak nie częściej niż raz na 3 miesiące.
Natomiast w przypadku osób dorosłych leczenie refundowane obejmuje między innymi:
- kamień nazębny;
- zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej;
- ekstrakcję zęba.
Dodatkowo pacjentowi przysługują darmowe wizyty kontrolne raz w roku oraz kontrolne badania lekarskie 3 razy w roku. Podczas tych badań stomatolog sprawdza, czy od ostatniej wizyty nie powstał ubytek lub nie rozwija się inna patologia w obrębie jamy ustnej. Również znieczulenie jest refundowane, jeśli istnieje konieczność jego zastosowania. Wyróżnia się 3 rodzaje znieczulenia:
- powierzchniowe;
- nasiękowe;
- przewodowe.
Wadą darmowego leczenia jest długi czas oczekiwania na wizytę. O ile w przypadku wizyty kontrolnej nie stanowi to szczególnego problemu, to w przypadku dolegliwości bólowych pojawia się niepokój. Każdy chce jak najszybciej pozbyć się bólu. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest wizyta prywatna, która znacznie przyspieszy czas oczekiwania, jednak wiąże się z kosztami. Dlatego niektóre osoby (np. z próchnicą) nie podejmują leczenia zębów. To spory błąd, który z biegiem lat może kosztować pacjenta nawet utratę zębów. Do lekarza stomatologa nie potrzebne jest skierowanie.
Zobacz również: Jak myć zęby?
Leczenie kanałowe zębów
Osobie dorosłej przysługuje darmowe leczenie kanałowe, jednak wyłącznie zębów przednich – od jedynek do kłów. W przypadku dzieci i młodzieży do 18 roku życia refundowane leczenie kanałowe obejmuje wszystkie zęby.
U osób dorosłych najczęściej jednak leczenie kanałowe potrzebne jest w przypadku wyrastających ósemek, czyli zębów mądrości. Wówczas cena takiego zabiegu zależy od ilości kanałów w danym zębie. Im więcej kanałów, tym wyższy koszt zabiegu. Cena leczenia kanałowego waha się od 400 nawet do 1000 zł za jednego zęba. Należy do tego doliczyć znieczulenie oraz wykonanie zdjęcia RTG.
Bibliografia
- Karłowska I., Zarys Współczesnej Ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
- Kuśmierz K., Węgrzyniak M., Pawłowska A., (i inni), Występowanie próchnicy zębów u dzieci w wieku 3, 6 i 12 lat, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2016.