Wiedza jak prawidłowo myć zęby jest podstawą dbania o siebie bez względu na wiek. Stomatolodzy zalecają pomoc dorosłego w myciu zębów co najmniej przez pierwszych 6 lat życia dziecka. Jest to spowodowane naturalnym rozwojem motoryki małej. Uważa się, że dziecko wymaga wsparcia w myciu zębów, dopóki nie nauczy się samodzielnie wiązać butów lub ładnie pisać. Jednak bez względu na wiek kluczowe znaczenie mają metody szczotkowania zębów.
Jak prawidłowo myć zęby?
Technika mycia zębów jest niezwykle istotna i uzależniona od wyboru szczoteczki do zębów: mycie zębów polega na ich odpowiednim szczotkowaniu przez 2 minuty szczoteczką elektryczną lub 3-4 minuty szczoteczką manualną, 2 razy dziennie (rano i wieczorem), codziennie. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na nitkowanie przestrzeni międzyzębowych każdorazowo przed szczotkowaniem zębów. Dzięki temu podczas szczotkowania pozbędziemy się od razu resztek pokarmowych i płytki nazębnej wyjętych nicią.
Technikę mycia zębów można przedstawić następująco:
- umieść główkę szczoteczki w jamie ustnej pod kątem 45 stopni na przedniej powierzchni zębów. Powinna ona dotykać linii zębów i dziąseł;
- szczotkuj zęby ruchem wymiatającym w kierunku od dziąsła do korony zęba;
- wyszczotkuj każdy ząb z osobna, pamiętając o powierzchni językowej zębów oraz o ich powierzchniach stycznych;
- wyszczotkuj również wewnętrzne powierzchnie policzków oraz język.
Przed szczotkowaniem pamiętaj o nitkowaniu zębów. Pozostałe wskazówki dotyczące prawidłowego mycia zębów:
- nie dociskaj szczoteczki zbyt mocno do szkliwa, aby go nie uszkodzić;
- nie szczotkuj zębów, kierując szczoteczką w stronę dziąseł, aby nie obniżać linii dziąseł i nie odsłaniać szyjek zębowych;
- unikaj mycia zębów bezpośrednio po spożyciu posiłku, aby nie wcierać kwasów zawartych w żywności w szkliwo. Odczekaj 30 minut lub dokładnie wypłucz jamę ustną ciepłą wodą, jeśli nie możesz czekać;
- wymieniaj szczoteczkę do zębów co 2-3 miesiące.
Aby codzienne mycie zębów było jeszcze prostsze i całkowicie bezpieczne, zakup soniczną lub elektryczną szczoteczkę do zębów. Dodatkowo udaj się do swojego stomatologa, aby przeprowadził krótki instruktaż z mycia zębów, wbrew pozorom jest to często wykonywane zadanie w gabinecie stomatologicznym i dotyczy osób w każdym wieku. Stomatolog może również wybarwić chwilowo szkliwo, aby uwidocznić miejsca pomijane podczas szczotkowania zębów. Dzięki temu we własnym domu jeszcze dokładniej możemy usuwać płytkę bakteryjną.
Jak często myć zęby?
Zęby powinno się szczotkować 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Po wieczornym szczotkowaniu nie powinno się już jeść ani pić napojów zawierających cukier. Aby ugasić pragnienie, najlepiej sięgać po wodę lub napary ziołowe i herbaty (niesłodzone). Jest to optymalna częstotliwość rekomendowana przez specjalistów. W ciągu dnia, aby pozbyć się resztek pokarmowych, warto płukać jamę ustną wodą / płynem do płukania jamy ustnej, ewentualnie wspomagać się nicią dentystyczną. Zbyt częste mycie zębów również nie jest dobre, może osłabiać dziąsła i naruszać ciągłość szkliwa.
Szczególne wskazówki odnośnie mycia zębów dotyczą osób z aparatami ortodontycznymi. Tutaj wskazane jest częstsze mycie zębów, nawet po każdym głównym posiłku. Warto skonsultować to ze swoim ortodontą.
Podsumowanie
Na higienę jamy ustnej składają się nie tylko pielęgnacja, ale też właściwe nawyki żywieniowe. Powinno się unikać słodzonych potraw oraz produktów oblepiających zęby (np. chrupki). Warto rozszerzyć dietę o większą ilość. Poza prawidłową techniką szczotkowania zębów kluczowym elementem higieny jamy ustnej są regularne wizyty u stomatologa. Dzieci powinny uczęszczać na wizyty kontrolne co 3-4 miesiące, czyli częściej niż dorośli, którym zaleca się 1 wizytę w roku, podczas której wykonana zostanie higienizacja.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Tanasiewicz M., Kompendium lekarza dentysty, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2019.