Dieta po wyrwaniu zęba

Spis treści

Odpowiednia dieta po wyrwaniu zęba ma na celu przede wszystkim złagodzenie dyskomfortu i bólu, a także zahamowanie ewentualnego krwawienia. Przez pierwszy dzień powinna być miękka, później zaś półmiękka. Dobór produktów spożywczych zależy głównie od lokalizacji wyrwanego zęba oraz ewentualnych powikłań. Przykładowo powikłana ekstrakcja zęba mądrości będzie wymagać dłuższej diety płynnej.

Dieta po wyrwaniu zęba

Dieta po wyrwaniu zęba w pierwszym dniu

Przez pierwsze 2 godziny po ekstrakcji zęba należy bezwzględnie powstrzymać się odjedzenia, picia i palenia papierosów. Dopuszcza się jedynie czystą wodę mineralną niegazowaną, jednak pijąc ją ze szklanki, a nie z butelki czy przez słomkę, co mogłoby spowodować wytworzenie się suchego zębodołu. Unikanie jedzenia ma na celu wyeliminowanie ryzyka przygryzienia policzków lub języka, których pacjent nie czuje po zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Z kolei palenie papierosów znacznie pogarsza proces gojenia się rany, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do jej zanieczyszczenia i martwicy. Dlatego palenie rekomenduje się bezwzględnie zaprzestać przez 2 godziny od ekstrakcji, jednak najlepiej przez najbliższych kilka dni.

Po ustąpieniu znieczulenia można spożywać posiłki, jednak powinny mieć one konsystencję płynną i papkowatą. Dzięki temu nie podrażnią delikatnej rany i nie spowodują dolegliwości bólowych. Przykładowe dopuszczalne posiłki:

  • koktajle warzywno-owocowe, np. koktajl z zielonych warzyw z Chlorellą lub smoothie owocowe;
  • budynie, kisiele i galaretki;
  • kleiki ryżowe;
  • puree warzywne, np. z ziemniaków, batatów, dyni;
  • kremowe zupy warzywne, np. zupa krem z dyni;
  • jogurty, kefiry, maślanki i inny nabiał bez dodatku cukru;
  • lody śmietankowe.

Należy unikać pokarmów ostrych i kwaśnych, ponieważ mogą podrażniać ranę, jak również pokarmów i napojów gorących, ponieważ potęgują krwawienie z rany. Lody ze względu na niską temperaturę obkurczają naczynia krwionośne, zmniejszają obrzęk i łagodzą ból. Zaleca się jednak, aby były to lody śmietankowe lub waniliowe, ponieważ bardziej wymyślne smaki są bogate w cukier, który nie wpływa korzystnie na stan zębów czy procesy gojenia.

Co jeść po wyrwaniu zęba w pierwszym tygodniu?

W szczególności przez pierwsze dni dieta po wyrwaniu zęba powinna obejmować raczej pokarmy miękkie, łatwe w pogryzieniu. Należy pamiętać, że jeśli pojawi się konieczność gryzienia czegokolwiek, powinno odbywać się ono stroną jamy ustnej, która nie była poddawana zabiegowi. Można w dalszym ciągu sięgać po pokarmy wspomniane wyżej, zalecane w pierwszym dniu, jednak wiele osób chce urozmaicić sobie dietę miękką. Dobrze sprawdzą się posiłki takie jak:

  • pieczone, gotowane lub grillowane mięso drobiowe lub ryby;
  • buliony – czyste lub z drobnym makaronem i mocno ugotowaną marchewką;
  • dobrze rozgotowana owsianka;
  • warzywa przyrządzone na miękko;
  • jajka na miękko, jajecznica.

Nie należy jeść twardych produktów takich jak orzechy, czekolada, pestki i nasiona. Przeciwwskazane w dalszym ciągu są napoje alkoholowe i gazowane, a także wszelkie napoje bardzo gorące. Ważnym zaleceniem niezwiązanym z dietą jest unikanie intensywnego płukania ust po szczotkowaniu zębów, ponieważ jest to kluczowy czynnik ryzyka tzw. suchego zębodołu. Przez tydzień najlepiej unikać wszelkiego nadmiernego wysiłku fizycznego oraz wizyt na basenie, w saunie lub solarium.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Włodarek D., Lange E., Kozłowska L., Głąbska D., Dietoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Chiapasco M., Chirurgia stomatologiczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *