Powięzie głowy to stosunkowo dobrze poznane struktury tkanki łącznej, które obejmują głowę z każdej jej strony. W anatomii wyróżnia się 4 powięzi w obrębie głowy.
Powięzie głowy
Wyróżnia się 4 główne powięzie głowy:
- policzkowo-gardłową;
- skroniową;
- przyuszniczą;
- żwaczową.
Powięź to charakterystyczna błona zbudowana z sieci tkanek łącznych. Rozciągają się one we wszystkich kierunkach tworząc w efekcie cienką i silną strukturę.
Powięź policzkowo-gardłowa
Ze wszystkich mięśni wyrazowych jedynie mięsień policzkowy posiada własną powięź. Jest ona bardzo cienka i pokrywa powierzchnię zewnętrzną mięśnia. Do przodu, w okolicy kątów ust stopniowo zanika, przechodząc w luźną tkankę łączną. Ku tyłowi zaś tworzy szew skrzydłowo-żuchwowy i przechodzi następnie na powierzchnię zewnętrzną mięśni gardła. Ponadto powieź policzkowa oddziela mięsień policzkowy od większego skupienia tkanki tłuszczowej, tak zwanej poduszeczki tłuszczowej policzka.
Powięź skroniowa
Powięź skroniowa zamyka dół skroniowy w komorę kostno-włóknistą, w której leży mięsień skroniowy. Stanowi bardzo mocną strukturę, rozpinającą się między łukiem jarzmowym a kresą skroniową górną. Rozpoczyna się ona wzdłuż tej kresy i łączy z okostną. Powierzchnia wewnętrzna powięzi jest miejscem przyczepu włókien mięśnia skroniowego. Następnie, zstępując ku dołowi, powięź dzieli się na 2 blaszki – powierzchowną i głęboką. Obie kończą się na powierzchni zewnętrznej oraz wewnętrznej łuku jarzmowego i kości jarzmowej.
Przestrzeń między blaszką powierzchowną a głęboką wypełnia tkanka tłuszczowa. Znajduje się ona również w okolicy dolnej części mięśnia między warstwą głęboką powięzi a powierzchnią zewnętrzną mięśnia, łącząc się bezpośrednio z tkanką tłuszczową policzka. W efekcie zaniku tkanki tłuszczowej skroni (np. u osób starszych czy skrajnie wyniszczonych) okolica skroniowa zapada się.
Powięź przyusznicza i żwaczowa
Obydwie powięzie mają swój początek na bocznej powierzchni łuku jarzmowego. Powięź żwaczowa przykrywa mięsień żwacz cienką, aczkolwiek mocną warstwą aż do jego przedniego brzegu. Ku tyłowi przechodzi ona w powięź przyuszniczą, która pokrywa i obejmuje leżącą na żwaczu śliniankę przyuszną, tworząc dla niej torebkę gruczołu przyusznego. Ku dołowi obie powięzie przechodzą w blaszkę powierzchowną powięzi szyi.
Masaż powięzi głowy
Wbrew ogólnemu przekonaniu, masować można niemal każdą strukturę w ciele człowieka, nie tylko mięśnie. Ostatnimi czasy sporą popularność zyskał masaż powięziowy, którego celem jest między innymi zwiększenie ruchomości powięzi i uwolnienie ich (oraz okolicznych struktur) od nadmiernych napięć. Dzięki odpowiednim technikom fizjoterapeuta przywraca przepływ krwi, w efekcie czego tkanki są dobrze ukrwione i dotlenione. Rezultatem tego jest zmniejszenie bólu.
Masaż powięzi głowy ma największe znaczenie przy likwidacji dolegliwości bólowych głowy występujących z różnych powodów. Mogą to być bóle migrenowe czy napięciowe – odpowiednio wykonany masaż z pewnością je zmniejszy lub nawet całkowicie zlikwiduje. Masaż powięziowy może dotyczyć wyłącznie czepca ścięgnistego, ale najlepiej, aby obejmował również kark.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |