Nowotwór migdałków

Spis treści

Nowotwór migdałków zaliczany jest do grona nowotworów złośliwych, wymagających natychmiastowego leczenia. W początkowej fazie praktycznie nie daje żadnych objawów, dlatego jego rozpoznanie może być trudne i opóźnione. To zaś negatywnie przekłada się na rokowania pacjenta.

Nowotwór migdałków

Nowotwór migdałków – przyczyny

U pacjentów zgłaszających się do laryngologa z dolegliwościami bólowymi w obrębie gardła i migdałków w procesie diagnostycznym w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę zmiany zapalne, gdyż to właśnie one stanowią jeden z częstszych powodów zgłaszania się pacjentów do laryngologicznej izby przyjęć. Znane są jednak przypadki, w których zdiagnozowane ropnie migdałków czy nacieki w ich obrębie ukrywają zmianę o charakterze złośliwym. Dokładne przyczyny chorób nowotworowych (także w obrębie gardła i migdałków) wciąż nie zostały w pełni poznane. Uważa się jednak, że najważniejszymi czynnikami ryzyka raka migdałków są:

  • palenie papierosów;
  • nadużywanie alkoholu;
  • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego;
  • wiek powyżej 50. roku życia.

Rak ten częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, choć przyczyny tego nie zostały w pełni poznane. Do chorób nowotworowych mogących toczyć się w migdałku należą: rak migdałka podniebiennego oraz chłoniak nie-Hodgkina. W dalszej kolejności bierze się pod uwagę nowotwory przerzutowe do migdałka podniebiennego, jak również nowotwory narządów sąsiadujących, mogących modelować boczną ścianę gardła. Rak migdałka podniebiennego jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym części ustnej gardła (stanowi nawet 46% wszystkich przypadków raka tej okolicy). W 90% jest pochodzenia płaskonabłonkowego.

Zobacz również: HPV w jamie ustnej.

Nowotwór migdałków – objawy

Najczęstszymi objawami zgłaszanymi przez pacjentów z rakiem migdałków są:

Niekiedy zaobserwować można powiększenie obwodu szyi, zwłaszcza po jednej stronie, a także wyczuć można zgrubienie w tej okolicy. Dotyczy to głównie bardziej zaawansowanych już przypadków, w przebiegu których doszło do uformowania się guza nowotworowego. Podczas dokładnych oględzin gardła lekarz może zauważyć na jednym migdałku wrzodziejące zmiany naciekające łuk podniebienno-językowy, łuk podniebienno-gardłowy, język, a także kąt żuchwy. Już we wstępnej fazie raka migdałków u do 60% pacjentów pojawiają się przerzuty do sąsiadujących węzłów chłonnych, z kolei u 25% pacjentów przerzuty te są obustronne. U blisko 7% chorych dochodzi do groźnych, pogarszających rokowania przerzutów w obrębie płuc, kości czy wątroby.

Diagnostyka nowotworu migdałków

W diagnostyce różnicowej należy wykluczyć schorzenia takie jak:

Brak zauważalnej poprawy po leczeniu przeciwzapalnym, jak również jednostronne występowanie objawów, w tym owrzodzenie błony śluzowej migdałka podniebiennego czy zgrubienie po jednej stronie szyi nasuwają podejrzenie rozwijającej się choroby nowotworowej. Taki pacjent musi zostać jak najszybciej skierowany na szczegółowe badania onkologiczne. Najczęściej wykonuje się badania krwi oraz badania histopatologiczne na podstawie biopsji pobranej z gardła pacjenta.

Nowotwór migdałków – leczenie

Dokładne leczenie zależy od rodzaju raka, jego konkretnej lokalizacji i faktu, czy doszło już do przerzutów nowotworowych. Jeśli jest to tylko możliwe, dąży się do chirurgicznego usunięcia guza wraz z marginesem zdrowych tkanek. W dalszej kolejności stosuje się radioterapię w połączeniu z chemioterapią. Samodzielna chemioterapia nie jest już tak skuteczna w przypadku tego typu nowotworu. Nowotwór migdałków rozwija się bardzo szybko, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i szybkie wdrożenie leczenia. Chorobę tę wówczas można wyleczyć.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Machyna Z., Krawczyk M., Leszczyńska M., Rak płaskonabłonkowy migdałka podniebiennego rozpoznany jako ropień okołomigdałkowy – trudności diagnostyczne, Postępy w Chirurgii Głowy i Szyi 2023; 2: 32-36.
  2. Jankowska K., Śmiechura-Gańczarczyk M., Konopka W., Jednostronne guzy migdałka podniebiennego – opis przypadku, Otorynolaryngologia 2018, 17(1): 36-40.
  3. Kawecki A., Nawrocki S., Nowotwory nabłonkowe narządów głowy i szyi, Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych – 2013 r.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *