Angina Plauta-Vincenta to choroba tkanki chłonnej w obrębie gardła i migdałków, mająca podłoże bakteryjne. Charakterystycznym objawem jest ból gardła, któremu towarzyszy szary nalot na migdałkach. Ta postać anginy częściej występuję u mężczyzn. Leczenie opiera się na antybiotykoterapii i dbaniu o odpowiedni odpoczynek.
Angina Plauta-Vincenta – przyczyny
Przyczyną anginy Plauta-Vincenta jest zakażenie bakteryjne, dokładniej krętkowymi bakteriami Fusobacterium necrophorum, rzadziej Leptotrichia buccalis czy Treponema vincenti. Nie do końca jednak wiadomo dlaczego u jednych dochodzi do rozwoju anginy, zaś u innych osób nie. Czynnikami ryzyka są: niska higiena jamy ustnej, młody wiek oraz niedożywienie.
Angina Plauta-Vincenta – objawy
Najbardziej charakterystyczną, podstawową dolegliwością obecną u wszystkich chorych jest ból gardła o lekkim lub umiarkowanym nasileniu. Pacjenci często opisują uczucie obecności ciała obcego w gardle, utrudniającego sprawne przełykanie śliny czy kęsów pokarmowych. Typowymi objawami są także:
- wyjątkowo nieprzyjemny zapach z ust;
- jednostronne zmiany o typie szarych, brudnych nalotów;
- ogólne złe samopoczucie;
- stan podgorączkowy;
- obrzęk gardła i migdałków.
Poza tym nierzadko stwierdza się:
- powiększenie węzłów chłonnych w obrębie szyi;
- metaliczny posmak w ustach;
- drapanie w gardle;
- ból i opuchliznę dziąseł.
Szary nalot na gardle po odsłonięciu podczas badania diagnostycznego uwidacznia zmiany o typie owrzodzeń. Znajdują się one pod spodem i także mogą powodować ból lub niewielkie krwawienia z gardła. Owrzodzenia mogą rozprzestrzeniać się na inne tkanki w obrębie jamy ustnej, np. podniebienie, dziąsła czy policzki. Choroba trwa około 1-2 tygodnie.
Zobacz również: Zapalenie migdałków.
Diagnostyka
Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz podstawowej opieki rodzinnej, pediatra (w przypadku dzieci) lub otorynolaryngolog. Podstawą rozpoznania jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz obserwacja nalotu i patologicznych zmian w obrębie gardła. Gdy objawy są mocno nasilone lekarz powinien zróżnicować anginę z nowotworami złośliwymi migdałka podniebiennego. W tym celu wykonuje się biopsję i badanie histopatologiczne.
Zobacz również: Laryngolog.
Angina Plauta-Vincenta – leczenie
Podstawą leczenia są antybiotyki, ponieważ główną przyczyną choroby jest infekcja bakteryjna. Złotym standardem postępowania są antybiotyki z grupy penicylin podawane w dużych dawkach. Dodatkowo stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy miejscowo odkażające płukanki – w zależności od objawów pacjenta. W skrajnych przypadkach konieczne staje się usunięcie zajętego migdałka.
W warunkach domowych można płukać gardło rozcieńczoną wodą utlenioną, roztworem soli fizjologicznej lub naparem w szałwii czy rumianku. Pacjent powinien dużo odpoczywać, dbać o wysokie nawodnienie organizmu, suplementować witaminę C oraz zdrowo się odżywiać. Ze względu na ból gardła i trudności w przełykaniu poleca się potrawy łatwe do przełknięcia – zupy krem, jogurty, koktajle owocowe czy buliony.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Zieliński R., Zakrzewska A., Ostre infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci – podział morfologiczny, diagnostyka i terapia, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2010.
- Łętkowska I., Chlabicz S., Antybiotyki w medycynie rodzinnej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
- Eckard S., Infekcje bakteryjne, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2012.