Angina Plauta-Vincenta

Spis treści

Angina Plauta-Vincenta to choroba tkanki chłonnej w obrębie gardła i migdałków, mająca podłoże bakteryjne. Charakterystycznym objawem jest ból gardła, któremu towarzyszy szary nalot na migdałkach. Ta postać anginy częściej występuję u mężczyzn. Leczenie opiera się na antybiotykoterapii i dbaniu o odpowiedni odpoczynek.

angina plauta vincenta

Angina Plauta-Vincenta – przyczyny

Przyczyną anginy Plauta-Vincenta jest zakażenie bakteryjne, dokładniej krętkowymi bakteriami Fusobacterium necrophorum, rzadziej Leptotrichia buccalis czy Treponema vincenti. Nie do końca jednak wiadomo dlaczego u jednych dochodzi do rozwoju anginy, zaś u innych osób nie. Czynnikami ryzyka są: niska higiena jamy ustnej, młody wiek oraz niedożywienie.

Angina Plauta-Vincenta – objawy

Najbardziej charakterystyczną, podstawową dolegliwością obecną u wszystkich chorych jest ból gardła o lekkim lub umiarkowanym nasileniu. Pacjenci często opisują uczucie obecności ciała obcego w gardle, utrudniającego sprawne przełykanie śliny czy kęsów pokarmowych. Typowymi objawami są także:

 • wyjątkowo nieprzyjemny zapach z ust;
 • jednostronne zmiany o typie szarych, brudnych nalotów;
 • ogólne złe samopoczucie;
 • stan podgorączkowy;
 • obrzęk gardła i migdałków.

Poza tym nierzadko stwierdza się:

 • powiększenie węzłów chłonnych w obrębie szyi;
 • metaliczny posmak w ustach;
 • drapanie w gardle;
 • ból i opuchliznę dziąseł.

Szary nalot na gardle po odsłonięciu podczas badania diagnostycznego uwidacznia zmiany o typie owrzodzeń. Znajdują się one pod spodem i także mogą powodować ból lub niewielkie krwawienia z gardła. Owrzodzenia mogą rozprzestrzeniać się na inne tkanki w obrębie jamy ustnej, np. podniebienie, dziąsła czy policzki. Choroba trwa około 1-2 tygodnie.

Zobacz również: Zapalenie migdałków.

Diagnostyka

Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz podstawowej opieki rodzinnej, pediatra (w przypadku dzieci) lub otorynolaryngolog. Podstawą rozpoznania jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz obserwacja nalotu i patologicznych zmian w obrębie gardła. Gdy objawy są mocno nasilone lekarz powinien zróżnicować anginę z nowotworami złośliwymi migdałka podniebiennego. W tym celu wykonuje się biopsję i badanie histopatologiczne.

Zobacz również: Laryngolog.

Angina Plauta-Vincenta – leczenie

Podstawą leczenia są antybiotyki, ponieważ główną przyczyną choroby jest infekcja bakteryjna. Złotym standardem postępowania są antybiotyki z grupy penicylin podawane w dużych dawkach. Dodatkowo stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy miejscowo odkażające płukanki – w zależności od objawów pacjenta. W skrajnych przypadkach konieczne staje się usunięcie zajętego migdałka.

W warunkach domowych można płukać gardło rozcieńczoną wodą utlenioną, roztworem soli fizjologicznej lub naparem w szałwii czy rumianku. Pacjent powinien dużo odpoczywać, dbać o wysokie nawodnienie organizmu, suplementować witaminę C oraz zdrowo się odżywiać. Ze względu na ból gardła i trudności w przełykaniu poleca się potrawy łatwe do przełknięcia – zupy krem, jogurty, koktajle owocowe czy buliony.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Zieliński R., Zakrzewska A., Ostre infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci – podział morfologiczny, diagnostyka i terapia, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2010.
 2. Łętkowska I., Chlabicz S., Antybiotyki w medycynie rodzinnej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
 3. Eckard S., Infekcje bakteryjne, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2012.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *