Alantoina

Spis treści

Alantoina to pochodna mocznika o działaniu keratolitycznym, przeciwzapalnym i przyspieszającym gojenie się tkanek. Przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego. Nie wywołuje alergii i nie jest toksyczna, dlatego znajduje powszechnie zastosowanie w kosmetykach, lekach, a nawet pastach do zębów. Alantoinę pozyskuje się z roślin, np. żywokostu lekarskiego, klonu, zarodków pszenicy czy zielonej fasoli lub na drodze syntezy chemicznej.

Alantoina

Charakterystyka alantoiny

Omawiając parametry fizyczne tego związku, jest on krystalicznym, białym proszkiem o pH 4,5-6. Nie posiada żadnego zapachu. Najlepiej rozpuszcza się w wodzie, alkoholu oraz rozpuszczalnikach słabo polarnych. Może tworzyć sole i kompleksy zarówno z substancjami nieorganicznymi, jak i organicznymi, przy czym wykazują one wówczas podobne działanie. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach i ludziach, związek ten i jego pochodne wykazują wysokie bezpieczeństwo stosowania, natomiast nie wykazują ani miejscowego, ani ogólnego działania toksycznego i drażniącego. W rezultacie alantoina w stężeniach 0,5-2% została zakwalifikowana do kategorii i substancji farmaceutycznych o wysokim bezpieczeństwie stosowania.

Alantoina – właściwości i działanie

Alantoina znana jest ze swoich właściwości keratolitycznych. Rozkłada bowiem wewnątrzkomórkową keratynę i wpływa na połączenia pomiędzy korneocytami. Bywa powszechnie stosowana w dermatologii jako składnik leków chorób przebiegających z zaburzeniem rogowacenia naskórka, m.in. łuszczycy, rybiej łuski czy atopowego zapalenia skóry. Ponadto alantoina działa silnie nawilżająco i sprzyja zatrzymywaniu wody w naskórku. Wszystko to sprawia, że płaszcz hydrolipidowy skóry zaczyna się odbudowywać. Alantoina bywa częstym składnikiem kosmetyków nawilżających.

Kolejnym ważnym działaniem tego związku jest regeneracja tkanek. Dzieje się tak, ponieważ alantoina stymuluje podziały komórkowe, a więc i odnowę naskórka zajętego procesem zapalnym. To ważne, gdyż w przebiegu wielu schorzeń dermatologicznych i ogólnoustrojowych obserwujemy mikrouszkodzenia tkanek czy przerwanie ciągłości naskórka. Udowodniono, że maści z alantoiną mogą nawet skutecznie przyspieszać gojenie się owrzodzeń skórnych.

Dodatek alantoiny w kosmetykach czy farmaceutykach pomaga zwalczyć objawy takie jak zaczerwienienie i wzrost temperatury, będących skutkami pobudzonego przepływu krwi, bólu wynikającego z odpowiedzi receptorów bólowych na bodźce, obrzmienia związanego ze wzrostem przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz częściową utratą funkcji tkanki lub narządu.

Alantoina w pastach do zębów

Istotnym zastosowaniem omawianej substancji jest wykorzystanie jej w produkcji past do zębów. Takie pasty przyspieszają gojenie uszkodzonych tkanek i błon śluzowych jamy ustnej, działają uśmierzająco oraz chronią dziąsła przed powstawaniem dalszych uszkodzeń i podrażnień. Ze względu na swoje właściwości regeneracyjne najczęściej dodaje się ją do past przeznaczonych dla osób z uzupełnieniem protetycznym czy aparatami na zęby.

Alantoina dla noworodków

Alantoinę można używać w przypadku każdego rodzaju skóry, bez względu na wiek. Dlatego jest rekomendowanym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych dla noworodków i niemowląt. Bez obaw można ją stosować nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Zapobiega powstawaniu odpieluszkowych zapaleń skóry oraz zmniejsza intensywność objawów odparzenia.

Alantoina – przeciwwskazania

Alantoina cechuje się wysokim bezpieczeństwem, dlatego praktycznie nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Jedynymi są nadwrażliwość na ten związek oraz rozległe ropnie lub sączące się zmiany skórne (w przypadku maści do stosowania zewnętrznego).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Arct J., Depta P., Alantoina – działanie i wykorzystanie kosmetyczne, Polish Journal of Cosmetology, 19/2016.
  2. Szymańska E., Alantoina – właściwości gojące i przeciwzapalne, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 1/2012.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *