Kwas glicyretynowy

Spis treści

Kwas glicyretynowy to substancja naturalnie występująca w korzeniach lukrecji. Powstaje wskutek enzymatycznego rozkładu glicyryzyny. Wykazuje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, dlatego często bywa wykorzystywany do produkcji kosmetyków oraz środków higieny osobistej. Jest tym samym jednym ze składników wielu past do zębów. Kwas glicyretynowy pod względem chemicznym należy do pentacyklicznych związków triterpenowych. To właśnie on odpowiada za charakterystyczny, słodki smak lukrecji.

Kwas glicerynowy

Kwas glicyretynowy – działanie

Omawiany związek, poprzez swoje działanie hamuje powstawanie anionorodnika ponadtlenkowego i tym samym blokuje enzymy COX i LOX. Enzymy te przyczyniają się do zainicjowania procesu zapalnego, kwas glicyretynowy działa więc przeciwzapalnie. Dodatkowo wykazuje właściwości antyseptyczne, zmniejsza świąd, łagodzi podrażnienia. Udowodniono nawet, że może hamować wzrost DNA i RNA wirusów zapalenia wątroby typu A i zapalenia wątroby typu C, półpaśca oraz wirusa opryszczki pospolitej. Ostatnio przeprowadzone badania wykazały, że kwas glicyretynowy może hamować migrację i inwazję komórek nowotworowych raka żołądka. Daje to nadzieję na stworzenie potencjalnie skutecznego leku w przypadku tej choroby. Konieczne są jednak dalsze badania.

Ze względu na tak wszechstronne działanie wchodzi w skład wielu kosmetyków do opalania, łagodzących, antycellulitowych, a także wybielających past do zębów. Działanie kwasu glicyretynowego w kosmetyce zostało bardzo dobrze poznane. Przede wszystkim wykazuje on silne działanie wiążące wodę w skórze, jego stosowanie będzie więc przyczyniało się do utrzymania wysokiego nawilżenia tkanek. Dodatkowo:

  • działa przeciwalergicznie;
  • zmniejsza objawy infekcji grzybiczych;
  • wspomaga regenerację skóry;
  • wzmacnia naczynka krwionośne;
  • zmniejsza zaczerwienienia;
  • chroni przed promieniowaniem UV.

Na końcu należy wspomnieć, że działanie kwasu glicyretynowego stwarza go potencjalnie idealnym środkiem, który może być wykorzystywany w lekach na atopowe zapalenie skóry, egzemę, łuszczycę, świąd i trądzik. Działa bakteryjnie, zmniejsza produkcję sebum i przeciwdziała świądowi. Poza tym jego stosowanie praktycznie nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. Jedynie w skrajnych przypadkach obserwuje się reakcję alergiczną.

Kwas glicyretynowy w pastach do zębów

Kwas glicyretynowy jest częstym składnikiem past do zębów, głównie ze względu na swoje właściwości łagodzące. Mogą po nie sięgać osoby z wrażliwymi, podrażnionymi dziąsłami czy błonami śluzowymi jamy ustnej, aby zmniejszyć dyskomfort z tym związany. Działanie antybakteryjne sprawia, że takie pasty chronią przed odkładaniem się kamienia nazębnego i rozwojem próchnicy. Wykazano, że kwas glicyretynowy może w naturalny i bezpieczny sposób wybielać zęby, usuwając z nich osad powstały wskutek palenia papierosów czy picia kawy. Jednocześnie jest substancją bezpieczną, więc praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego stosowania.

Zobacz również: Zawartość fluoru w pastach do zębów.

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do spożywania lukrecji i wyciągów z tej rośliny znajdują się:

Można zatem wywnioskować, że te same grupy osób nie powinny sięgać po doustne preparaty zawierające kwas glicyretynowy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kucharska-Ambrożej K., Aktualny stan wiedzy na temat chemizmu i aktywności biologicznej lukrecji gładkiej Glycyrrhiza glabra L., Postępy Fitoterapii, 2/2017.
  2. Langer D., Stryczynski Ł., Szturo A., Tykarska E., Nadciśnienie tętnicze indukowane przez lukrecję, Nadciśnienie Tętnicze, 3/2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *