API (aproksymalny wskaźnik płytki)

Spis treści

API (aproksymalny wskaźnik płytki) to najczęściej stosowany wskaźnik oceniający higienę jamy ustnej. Wykrywa obecność płytki nazębnej i na tej podstawie dokonuje ważnych dla stomatologii wyliczeń. Na jego podstawie można zakwalifikować pacjenta i odpowiednio przygotować do wszczepiania implantów oraz oczekiwanych zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej.

API (aproksymalny wskaźnik płytki)

Na czym polega API?

Lekarz za pomocą dodatkowych akcesoriów bada obecność płytki nazębnej gromadzącej się w przestrzeniach międzyzębowych. Następnie zaś wylicza, jaki procent wszystkich zbadanych przestrzeni zostało zajęte przez płytkę. Jej obecność można uwidocznić na zgłębniku lub po wybarwieniu nalotu przy użyciu tabletek barwiących / roztworu. Po zbadaniu wszystkich przestrzeni międzyzębowych dokonuje się obliczeń – liczbę przestrzeni z obecnością płytki nazębnej dzieli się przez liczbę wszystkich badanych przestrzeni międzyzębowych i pomnaża razy 100. W efekcie uzyskuje się wynik procentowy.

Zobacz również: Jak czyścić język?

Interpretacja wyników

W związku z tym, że ostateczny wynik otrzymuje się w formie procentowej, wyróżnia się 5 opcji API:

  • 100-70% – bardzo zła higiena jamy ustnej;
  • 69-40% – przeciętna higiena jamy ustnej;
  • 39-25% – dobra higiena jamy ustnej;
  • poniżej 25% – optymalna higiena jamy ustnej;
  • poniżej 15% – wynik umożliwiający podjęcie chirurgicznego leczenia periodontologicznego.

Wartości wskaźnika powyżej 20% są przeciwwskazaniem do zabiegów chirurgicznych oraz implantologicznych.

Znaczenie wskaźnika API

Podstawową funkcją tego wskaźnika jest ocena higieny i dbałości o jamę ustną. Na jego podstawie higienistka stomatologiczna lub dentysta mogą pokazać pacjentowi, czy stosowane przez niego metody dbania o zdrowie zębów i dziąseł są odpowiednie i wystarczające. To ważne, ponieważ wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich higiena jamy ustnej nie jest wystarczająca. Taka ocena powtarzana cyklicznie podczas wizyt kontrolnych umożliwia także ocenę, czy pacjent zalecił się do wskazówek.

Inną funkcją aproksymalnego wskaźnika płytki jest wspomniana możliwość kwalifikacji pacjentów do inwazyjnego leczenia. Obecność dużej ilości płytki nazębnej jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegów i operacji, ponieważ zwiększa ryzyko infekcji, zakażeń i powikłań. Pomiar tego wskaźnika zajmuje jedynie kilka minut i jest całkowicie bezbolesny.

Zobacz również: Jak czyścić protezę zębową?



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Konopka T., Gerber H., Stan kliniczny przyzębia pacjentów badanych w kierunku stresu oksydacyjnego związanego z zapaleniem przyzębia, Dental and Medical Problems, 1/2008.
  2. Ganowicz E., Błach A., Klamczyńska E., Franek E., Jamiołkowski J., Górska R., Choroby przyzębia jako czynnik modyfikujący wpływ znanych czynników ryzyka na rozwój miażdżycy naczyń tętniczych, Dental and Medical Problems, 4/2009.
  3. Bochniak M., Zmiany patologiczne w przyzębiu jako jeden z możliwych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej i zawału serca, Gdańsk 2007.
  4. Kuszczak T., Ocena wybranych metod wykrywania kamienia poddziąsłowego, Poznań 2016.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *