Impregnacja zębiny (inaczej: lapisowanie zębów) stanowi bardzo częsty zabieg w gabinecie stomatologicznym i polega na opracowaniu zachowawczym ubytków próchnicowych, gdy nie ma już możliwości leczenia za pomocą klasycznych wypełnień. Chroni przed dalszym rozwojem choroby. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny.
Impregnacja zębiny – na czym polega?
Impregnacja zębiny, nazywana również lapisowaniem, polega na aplikacji na zęby mleczne z zaawansowaną próchnicą dwóch roztworów – płynu Lugola i azotanu srebra. Powierzchnia zęba powinna być pokryta bardzo precyzyjnie, bez pomijania najmniejszych zakamarków. Taka mieszanka lecznicza pozwala na spowolnienie postępu próchnicy, ponieważ wykazuje działanie bakteriobójcze i przyczynia się do lepszej remineralizacji tkanek zęba.
Impregnacja zębiny rozpoczyna się zawsze od oczyszczenia mechanicznego zęba z nalotów, przeważnie za pomocą specjalnej szczoteczki nasączonej wodą utlenioną. Miękką zębinę należy usunąć narzędziami ręcznymi, po czym wygładza się powierzchnie zębowe. Następnie należy osuszyć ząb oraz odizolować błonę śluzową od kontaktu z roztworem impregnującym. Jako pierwszy w powierzchnię zmiany próchnicowej wciera się pierwszy z roztworów, a tuż po nim drugi tzw. strącalnik.
Impregnację zębiny należy wykonać 4-krotnie w odstępach czasowych wynoszących 7-10 dni. Leczenie powtarza się co 3 miesiące, aż do momentu wypadnięcia zębów mlecznych. Choć zawsze ma się świadomość, że zęby mleczne objęte próchnicą i tak wypadną, ustępując zdrowym zębom stałym, należy podjąć się każdej metody leczenia zębów mlecznych. Nieleczone zęby mleczne mogą przyczynić się do rozprzestrzenienia się bakterii na cały organizm, jak również mogą zainfekować wyrzynające się zęby stałe. Ich leczenie jest już bardziej skomplikowane i wymagające.
Jako że impregnacja zębiny jest całkowicie bezbolesna, nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Pacjent powinien jednak powstrzymać się od jedzenia i picia przez 2 godziny od jej zakończenia.
Lakierowanie, lakowanie a lapisowanie
Choć pojęcia te brzmią bardzo podobnie i nierzadko są przez pacjentów stosowane zamiennie, odnoszą się do zupełnie różnych zabiegów. Lakierowanie polega na pokryciu zębów warstwą lakieru bogatego we fluor – pierwiastek niezbędny do właściwej mineralizacji zębów i wzmacniania szkliwa. Wykonuje się je na zębach mlecznych niedługo po ich pojawieniu się w jamie ustnej. Lakowanie zębów to zabieg wypełniający głębokie bruzdy i zagłębienia anatomiczne zębów, w których mogłyby gromadzić się bakterie prowadzące do rozwoju próchnicy. Zabieg wykonuje się zarówno na zębach mlecznych, jak i zębach stałych w ramach profilaktyki próchnicy. Lapisowanie z kolei jest sposobem na walkę z zaawansowanymi ubytkami próchnicowymi. Zostało opisane szczegółowo powyżej.
Impregnacja zębiny – wskazania
Impregnację zębiny wykonuje się u pacjentów z próchnicą występującą w tym samym czasie na wielu zębach, nieodpowiadającą na leczenie innymi metodami. Innymi słowy, znajduje zastosowanie wówczas, gdy proces próchniczy jest już tak zaawansowany, że nie ma możliwości opracowania ubytków i wykonania ich wypełnienia za pomocą materiałów do tego przeznaczonych.
Zobacz również: Próchnica u dzieci.
Impregnacja zębiny – czy jest bezpieczna?
Lapisowanie zębów jest procedurą całkowicie bezpieczną, bezbolesną i nieinwazyjną. Z tego względu idealnie nadaje się dla każdego młodego pacjenta, który zmaga się z próchnicą zębów. Jedynym skutkiem ubocznym impregnacji zębiny jest trwałe, czarne lub ciemnoszare zabarwienie zębów w związku z działaniem substancji ochronnych. Rodzice powinni pamiętać jednak, że czarne od zabiegu zęby mleczne w pewnym momencie wypadną. Jest to więc znacznie korzystniejsze rozwiązanie, niż pozostawienie nieprzebarwionych zębów, jednak z toczącym się, niebezpiecznym procesem próchnicowym. Do lapisowania zębów praktycznie nie ma przeciwwskazań.
Impregnacja zębiny – koszt
Impregnacja zębiny może zostać wykonana w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia) nieodpłatnie u każdego pacjenta do 18. roku życia. Zabieg można także wykonać prywatnie, wówczas koszt waha się w zakresie 150-250 zł w zależności od renomy stomatologa i wielkości miasta, w którym przyjmuje.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Tanasiewicz M., Kompendium lekarza dentysty, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2019.
- Turska-Szybka A., Olczak-Kowalczyk D., Marczuk-Kolada G., Szczepańska J., Sobiech P., Kompendium stomatologii wieku rozwojowego, Wydawnictwo Med. Tour Press, 2023.