Lakiery fluorkowe

Spis treści

Lakiery fluorkowe to preparaty powszechnie stosowane w stomatologii – zarówno dziecięcej, jak i osób dorosłych. Wykorzystywane są podczas zabiegów fluoryzacji zębów, które z kolei wzmacniają szkliwo i przeciwdziałają rozwojowi próchnicy. Są bezpieczne w użyciu, a wręcz wskazane w świadomej profilaktyce najczęstszych chorób zębów.

Lakiery fluorkowe

Lakiery fluorkowe – charakterystyka

Współcześnie dostępnymi środkami profesjonalnej profilaktyki fluorkowej są lakiery fluorkowe, zawierające 5% NaF lub 1% difluorosilan, żele i pianki fluorkowe z zakwaszonym fosforanem fluoru lub 1% NaF oraz żele zawierające 2% NaF i 1,25% aminofluorki. Żele i pianki można stosować u pacjentów powyżej 6. roku życia, lakiery zaś nawet u dzieci młodszych. Dlatego ich popularność jest tak duża.

Lakiery fluorkowe stosowane w profilaktyce próchnicy zębów u dzieci zawierają zwykle 5% fluorek sodu w roztworze alkoholowym zmodyfikowanej kalafonii lub w żywicy, co pozwala na ich przyleganie do powierzchni zęba nawet w obecności śliny. Wprowadzono je do użycia już w roku 1964, a są stosowane do dnia dzisiejszego. Różnią się lepkością, kolorem (żółty, przezroczysty lub barwiony na określony kolor) i smakiem. Do powszechnie używanych lakierów fluorkowych zawierających 5% NaF można zaliczyć: Duraphat, FluoroDose, Profluorid Varnish, CavityShield, Profluorid Varnish i kilkanaście innych.
Przeważnie lakiery fluorkowe wykazują wysoką odporność na działanie wilgoci i śliny, rozprowadzają się i przylegają do wilgotnych powierzchni zębów. Ślina przyspiesza proces wiązania i powoduje stwardnienie całej warstwy lakieru. Ich zastosowanie nie wymaga więc dokładnego osuszania zębów przed aplikacją, dzięki temu czas wizyty jest znacznie skrócony.

Lakiery fluorkowe – działanie

Główną rolą lakierów fluorkowych jest zapobieganie rozwojowi próchnicy poprzez wzmacnianie szkliwa. Udowodniono, że ich użycie redukuje białe plamy próchnicowe oraz prowadzi do remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych. Ochrona przed próchnicą w przypadku zębów mlecznych sięga około 37%, zaś w przypadku zębów stałych około 43%. Nie należy zapominać, że w profilaktyce próchnicy (poza fluoryzacją zębów) kluczowe znaczenie ma codzienne szczotkowanie zębów, dieta uboga w słodycze, stosowanie nici dentystycznych oraz regularne zabiegi higienizacji zębów (raz na pół roku).

Aplikacja lakierów fluorkowych

Aplikacja lakierów fluorkowych jest bezbolesna, a wręcz przeciwnie – przyjemna i lubiana przez dzieci, na co wpływają różne wersje smakowe tych preparatów. Nie jest konieczne profesjonalne oczyszczanie zębów przed zabiegiem, jeśli obecna jest niewielka ilość płytki nazębnej. Piaskowanie zębów wykonuje się wtedy, gdy osad jest już znaczny. W pozostałych przypadkach wystarczy zwykłe szczotkowanie zębów przed wizytą. Stomatolog nanosi na zęby cienką warstwę odpowiednio dobranego lakieru fluorkowego przy pomocy pędzelka lub specjalnego aplikatora. Spore znaczenie ma dawka preparatu, co prezentuje się następująco:

  • 0,1 ml – niemowlęta;
  • 0,25 ml – dzieci z uzębieniem mlecznym powyżej 1. roku życia;
  • 0,4 ml – dzieci z uzębieniem mieszanym;
  • 0,5 ml – dzieci z uzębieniem stałym.

W trakcie zabiegu nie ma konieczności odsysania śliny czy płukania jamy ustnej. Po aplikacji pacjent powinien przez pewien czas trzymać usta zamknięte, co ułatwia twardnienie preparatu. Zaleca się pozostawienie lakieru na zębach na całą noc, zatem dziecko powinno ominąć wieczorne szczotkowanie zębów, wykonując tę czynność dopiero na drugi dzień z rana.

Fluoryzacja zębów – zalecenia po zabiegu

Przez godzinę od zastosowania lakieru fluorkowego nie powinno się spożywać pokarmów, choć najkorzystniej jest utrzymać taki post przez 4-6 godzin. Przez dobę przeciwwskazane są pokarmy lepkie, np. toffi, słodycze, krówki, gumy do żucia. Dzieci stosujące endogenną suplementację fluoru nie powinny przez kilka dni przyjmować tabletek / kropelek z fluorem.

Lakiery fluorkowe – przeciwwskazania

Lakiery fluorkowe są całkowicie bezpieczne w użyciu i nie istnieją przeciwwskazania do ich zastosowania. Można używać je nawet u najmłodszych dzieci poniżej 1. roku życia i dzieci przewlekle chorych. Lakiery fluorkowe przyczyniają się do zachowania zdrowia jamy ustnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Turska-Szybka A., Olczak-Kowalczyk D., Zastosowanie środków profilaktycznych z wysokim stężeniem fluoru u dzieci i młodzieży. Możliwości i ograniczenia, Nowa Stomatologia, 3/2012.
  2. Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *