Zęby dwoiste

Spis treści

Zęby dwoiste to zaburzenie stomatologiczne dotyczące głównie zębów mlecznych, choć może pojawić się także w uzębieniu stałym. Wyróżniamy 3 postaci tej wady: zęby zrośnięte, zęby zlane i zęby bliźniacze. Nieprawidłowość dotyczy do 1,2% osób z zębami mlecznymi, z kolei w uzębieniu stałym częstotliwość występowania wynosi 0,1%.

Zęby dwoiste

Zęby dwoiste – przyczyny

Zęby dwoiste powstają w konsekwencji zaburzeń procesu odontogenezy w obrębie pierwotnej listewki zębowej. Do głównych miejscowych czynników ryzyka zalicza się stłoczenia sąsiadujących zawiązków zębowych i urazy narządu żucia. Wśród czynników ogólnych wymienia się natomiast:

  • awitaminozy;
  • hiperwitaminozę witaminy A;
  • choroby układowe i choroby zakaźne;
  • zaburzenia endokrynologiczne;
  • zespoły chorobowe, m.in. achondroplazja, dysplazja chondroektodermalna, zespół Cornelii de Lange, zespół Gorlina-Goltza.

Dokładne przyczyny nie są znane, jednak mówi się, że dolegliwość powstaje po połączeniu czynników środowiskowych i genetycznych. Rodzinne występowanie zębów dwoistych wskazuje na dziedziczny charakter zaburzenia.

Zęby dwoiste – objawy

W stomatologii wyróżnia się 3 rodzaje zębów dwoistych. Najczęstszą spośród nich są zęby zrośnięte, które powstają wskutek połączenia 2 zawiązków zębów w późnym okresie rozwoju. Oba zęby zrastają się w obrębie cementu korzeniowego podczas tworzenia się korzeni zębów. Korony zębów wykształcają się oddzielnie. Co istotne, zęby zrośnięte mogą łączyć się całą powierzchnią korzenia lub wyłącznie jego częścią

Natomiast gdy do połączenia zawiązków zębów rozwijających się początkowo samodzielnie dojdzie we wcześniejszym okresie rozwoju, jeszcze przed uwapnieniem koron zębów, tworzą się tak zwane zęby zlane (inaczej: zęby zespolone). Łączą się one ze sobą w obrębie szkliwa i zębiny, a dotyczą dwóch lub więcej położonych obok zawiązków zębowych. Korony zębów zespolonych są szerokie i posiadają pionową bruzdę na powierzchni przedsionkowej.

Trzecim, ostatnim rodzajem zębów dwoistych, są zęby bliźniacze. Tworzą się w konsekwencji podziału 1 zawiązka zęba lub wskutek połączenia zawiązka prawidłowego z nadliczbowym. Również one posiadają charakterystyczną budowę, mają 2 korony i jeden korzeń, a w łuku zębowym pojawiają się jako jeden ząb o szerokiej koronie.

Zaburzenie może wystąpić w każdym odcinku łuków z uzębieniem mlecznym, ale częściej dotyczy zębów przednich, zwłaszcza w żuchwie.

Diagnostyka zębów dwoistych

Diagnostyka zębów dwoistych opiera się na badaniach obrazowych, a dokładniej na RTG. Uwidacznia ono nie tylko korony zębów, ale również korzenie zębów i zawiązki zębowe. Nieco trudniejsze jest znalezienie przyczyn dolegliwości. Wówczas, w zależności od podejrzeń wykonuje się tomografię komputerową mózgowia, badania krwi, badania genetyczne i wiele innych.

Zęby dwoiste – leczenie

Jeśli zęby dwoiste występują u dzieci z uzębieniem mlecznym, a ich obecność nie rzutuje negatywnie na dalszy rozwój uzębienia i nie zwiększa ryzyka wad zgryzu, problem zazwyczaj pozostawia się do obserwacji. Jeśli jednak korzenie takich zębów w pełni się rozwiną (widać to na badaniu RTG), należy wdrożyć odpowiednie postępowanie. Polega ono na chirurgicznym usunięciu zębów dwoistych oraz zastosowaniu leczenia ortodontycznego. Najczęściej u dzieci wystarczy ruchomy aparat ortodontyczny.
Zęby dwoiste są proste w diagnostyce oraz w leczeniu, a rokowania są dobre. Należy jednak wdrożyć leczenie, zanim dojdzie do rozwoju trwalszych konsekwencji. Dolegliwość występuje bardzo rzadko, jednak każdy dobry stomatolog poradzi sobie z jej leczeniem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ratajek-Gruda M., Białkowska-Głowacka J., Janas-Naze A., Ząb dwoisty i nadliczbowy przyczyną opóźnionego wyrzynania zębów 21 i 22, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  2. Iwanicka E., Gefrerer L., Popowski W., Rozpoznawanie i różnicowanie nieprawidłowości zębowych prowadzących do zaburzeń wyrzynania zębów na przykładzie zęba bliźniaczego – opis przypadku, Nowa Stomatologia, 21/2016.
  3. Zadurska M., Siemińska-Piekarczyk B., Pogorzelska-Młynarczyk A., Pietrzak-Bilińska B., Chądzyński P., Zęby dwoiste w uzębieniu mlecznym – postacie, objawy, postępowanie, Czasopismo Stomatologiczne, 10/2006.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *