Zabiegi stomatologiczne a oddawanie krwi

Spis treści

Zabiegi stomatologiczne a oddawanie krwi – czy obie procedury medyczne łączą się ze sobą i w jaki sposób mogą wpływać na siebie nawzajem? To pytanie zadają sobie zarówno osoby, które niedługo po oddaniu krwi chcą poddać się zabiegom stomatologicznym, jak i osoby, które po zabiegach stomatologicznych chcą oddać krew. Dlatego warto znać wpływ ich obu na siebie.

Zabiegi stomatologiczne a oddawanie krwi

Zabiegi stomatologiczne – czy wpływają na oddawanie krwi?

Oddawanie krwi w dniu zabiegów stomatologicznych nie jest możliwe, jeśli poprzedzają one oddanie krwi. Istnieje zasada mówiąca, że należy odczekać 24 godziny od zabiegów higienizacji zębów (piaskowanie zębów, skaling zębów) oraz wypełniania zęba, a także 7 dni od wykonanej ekstrakcja zęba, zakończonego leczenia kanałowego, założenia korony na zęby, licówek lub innego uzupełnienia protetycznego. Jeżeli pacjent zażywał antybiotyki w związku z wykonywanymi procedurami stomatologicznymi, może oddać krew najwcześniej 14 dni od zakończenia leczenia. Natomiast założenie szwów lub wykonywanie dłutowania dyskwalifikuje pacjenta z oddawania krwi na 4 miesiące.

Choć pracownicy pobierający krew często nie są w stanie sprawdzić, czy dawca rzeczywiście odczekał wskazaną liczbę dni od zakończenia poszczególnych rodzajów leczenia stomatologicznego, każda odpowiedzialna osoba powinna samodzielnie przestrzegać tych zaleceń. W innym razie krew może nie być zdatna do użycia u biorcy, może być zainfekowana patogenami z jamy ustnej bądź zabieg może znacznie pogorszyć samopoczucie pacjenta i opóźnić gojenie się ran po zabiegach stomatologicznych.

Oddawanie krwi – czy wpływa na zabiegi stomatologiczne?

Oddanie krwi nie uniemożliwia udania się do dentysty na zaplanowane zabiegi stomatologiczne. Bez problemu można więc zapisać się w tym samym dniu na higienizację, wypełnianie zęba, a nawet zakładanie licówek czy wybielanie zębów. Ważne, aby wszelkie zabiegi odbywały się już po oddaniu krwi. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że bardziej rozległe zabiegi stomatologiczne wykonane w dniu oddania krwi mogą pogarszać samopoczucie, powodować senność, zmęczenie i znacznie osłabienie. Oddawanie krwi wiąże się ze znaczną jej utratą, co jest zawsze utrudnieniem dla organizmu. Dlatego, jeśli to możliwe, rozległe zabiegi (np. ekstrakcja zęba, leczenie kanałowe) lepiej umawiać na inny termin.

Zalecenia po oddaniu krwi

Bezpośrednio po oddaniu krwi nie powinno się palić tytoniu. Należy natomiast pić więcej niż zazwyczaj wody czy soków owocowych (minimum 1,5 l, a jeśli dana osoba właśnie tyle wypija na co dzień, nawet 2-2,5 l). Niedługo po oddaniu krwi powinno się zjeść pełnowartościowy posiłek, bogaty w witaminy, składniki mineralne (zwłaszcza żelazo), węglowodany złożone i białko. Niewskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny w dniu oddania krwi, choć dobrze sprawdza się spokojny spacer na świeżym powietrzu. Osoby pracujące w zawodach: pilot, maszynista, kierowca-operator dźwigu, pracujący na wysokości mogą powrócić do pracy dopiero po 12 godzinach od oddania krwi.

Zwolnienie z pracy w dniu oddawania krwi

Kwestię tę dokładnie wyjaśnia artykuł 12 rozporządzenia: „Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy”. Pracownik ma natomiast obowiązek poinformowania swojego pracodawcy o planowanym oddawaniu krwi.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu, Najczęściej zadawane pytania [https://www.rckik.wroclaw.pl/krwiodawstwo-Najczesciej-zadawane-pytania-11-3.html].
  2. Tokarczyk K., Zwolnienie od pracy pracownika oddającego krew, 2024-03-18 [https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zwolnienie-od-pracy-pracownika-oddajacego-krew].
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *