Jak myć zęby bez szczoteczki i pasty?

Spis treści

Jak myć zęby bez szczoteczki i pasty, aby było to maksymalnie wydajne i skuteczne oraz aby nie uszkodzić niechcący szkliwa zębów bądź okolicznych tkanek miękkich przyzębia? Taka praktyka może być wykonywana okazjonalnie, np. na wyjeździe, gdzie nie mamy dostępu do wspomnianych akcesoriów. Jednak dla najlepszych efektów rekomenduje się szczotkowanie zębów szczoteczką. Włosie mechanicznie usuwa zanieczyszczenia i pozostawia uczucie świeżości w jamie ustnej oraz gładkich zębów.

Jak myć zęby bez szczoteczki i pasty?

Jak myć zęby bez szczoteczki i pasty?

Pasta do zębów może zostać zastąpiona naturalnym, wysokiej jakości olejem kokosowym. Wystarczy porcję takiego oleju zmieszać z 2 kroplami olejku miętowego (w celu odświeżenia oddechu i pozostawienia przyjemnego posmaku w jamie ustnej), a następnie nałożyć odrobinę na opuszkę palca wskazującego. Zastąpi on wyjątkowo szczoteczkę. Taką mieszanką czyścimy wszystkie zęby po kolei, najpierw od strony przedniej, następnie od strony tylnej. Olej kokosowy w temperaturze pokojowej ma konsystencję stałą, więc bardzo dobrze się do tego nada. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt oczyszczający, do oleju kokosowego można dodać odrobinę sody oczyszczonej. Znajduje się ona niemal w każdej kuchni, jak również bez problemu można kupić ją w sklepie spożywczym. Wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, antyseptyczne.

Zobacz również: Co daje płukanie jamy ustnej sodą?

Szczoteczkę do zębów jednorazowo może zastąpić nie tylko nasz palec, ale i kawałek jednorazowego wacika kosmetycznego czy nawet jednorazowy patyczek higieniczny do czyszczenia uszu. Nie należy jednak permanentnie korzystać z takich rozwiązań, ponieważ w dłuższej perspektywie czasu nie są one na tyle skuteczne, aby rzeczywiście usuwać płytkę nazębną w całości. Wyżej opisane metody sprawdzają się raczej na wyjazdach, w podróży lub u znajomych, gdy rzeczywiście zapomnimy szczoteczki do zębów.

Nieco trudniejsze może być samodzielne przyrządzenie pasty z powyższych opisów, ponieważ nie zawsze można łatwo dostać dobrej jakości olej kokosowy. W takich sytuacjach alternatywą jest dokładne i energiczne przepłukanie jamy ustnej naparem ziołowym (np. rumiankowym lub szałwiowym), ewentualnie można zakupić zwykły płyn do płukania jamy ustnej w pomniejszonym, podróżnym opakowaniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie przy sobie nici dentystycznej, która nierzadko bardzo dobrze usuwa resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych.

Zobacz również: Jak nitkować zęby?

Czy mycie zębów szczoteczką i pastą jest obowiązkowe?

Jak wcześniej wspomniano, systematyczne szczotkowanie zębów z wykorzystaniem pasty do zębów (nie ma przy tym znaczenia, czy jest ona przyrządzona samodzielnie w domu, czy może została kupiona w sklepie) jest podstawową czynnością higieniczną wykonywaną przez dbającego o siebie człowieka. Rekomenduje się wręcz szczotkowanie zębów dwukrotnie w ciągu dnia – rano i wieczorem, przy czym po wieczornym szczotkowaniu nie należy już nic jeść. Jednak jeśli znajdziemy się w dowolnej sytuacji, w której nie mamy dostępu ani do pasty, ani do szczoteczki, doraźnie można sięgać po inne sposoby. Najważniejsze, aby nie prowadziły one do podrażnień tkanek miękkich w obrębie jamy ustnej oraz aby nie niszczyły szkliwa.

Domowe płukanki do jamy ustnej

Najczęściej jako polecany zamiennik klasycznych płynów do jamy ustnej mówi się o naparach ziołowych. Można również sięgać po wodę z dodatkiem sody oczyszczonej lub soli fizjologicznej. Osoby mające więcej czasu mogą stworzyć płukankę goździkową. Wówczas należy 1,5 szklanki wody połączyć z łyżeczką goździków, 10 kroplami olejku miętowego, 5 liśćmi mięty. W pierwszej kolejności wodę doprowadzamy do wrzenia, następnie dodajemy olejek oraz goździki i gotujemy na wolnym ogniu przez około 5 minut. Ostatecznie całość przecedzamy i zlewamy do buteleczki. Taką buteleczkę można mieć ze sobą w podróży (w torebce lub w plecaku).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. https://oclean.pl/8-przepisow-na-naturalny-domowy-plyn-do-plukania-ust/.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *