Szkodliwość wybielania zębów wciąż pozostaje często poruszanym tematem. Wraz z rozwojem medycyny (w tym także estetycznej) zabieg ten stał się bardzo popularny w wielu krajach – jest wręcz standardowym elementem nowoczesnej praktyki stomatologicznej.
Wybielanie zębów dawniej
Wybielanie zębów nie zawsze było bezpieczną metodą. Jeszcze przed naszą erą w starożytnym Rzymie stosowano usuwanie przebarwień za pomocą mocznika. W średniowieczu natomiast wybielanie zębów było znacznie bardziej drastyczne – szlifowano powierzchnie zębów specjalnym, metalowym pilnikiem, po czym na tak przygotowane szkliwo nakładano mieszankę z kwasem azotowym. Tego typu wybielanie było popularne przez długi czas. Dopiero początkiem XIX wieku zaszły pewne zmiany.
W XIX wieku ludzie zaczęli bardziej interesować się medycyną i chemią. Do wybielania zębów zaczęto wykorzystywać różnego rodzaju przygotowywane ręcznie mieszanki chemiczne. Przykładem było połączenie nadtlenków i eteru lub kwasu solnego o niskim stężeniu.
Współczesne wybielanie zębów miało swój początek w latach 60. XX wieku. To wtedy pewien naukowiec odkrył domową metodę wybielania zębów z użyciem 10 % roztworu karbamidu. Tuż wcześniej inny naukowiec opisał metodę rozjaśniania przebarwień szkliwa nadtlenkiem wodoru z dodatkowym zastosowaniem promieniowania UV. Dało to początek współczesnej stomatologii estetycznej.
Szkodliwość wybielania zębów
W dzisiejszych czasach wybielanie zębów przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych jest czynnością całkowicie bezpieczną. Preparaty stosowane do wybielania zębów mieszczą się w definicji kosmetyku ustawy o kosmetykach. Zostały także dokładnie przebadane i sprawdzone, co daje gwarancję bezpieczeństwa. Preparaty wybielające nie niszczą miazgi zęba, zębiny ani powierzchni szkliwa, nie drażnią także przyzębia i tkanek jamy ustnej.
Po wybielaniu mogą pojawić się skutki uboczne pod postacią nadwrażliwości zębów i podrażnienia dziąseł. Aż 50-75% pacjentów skarży się na te objawy w pierwszych 4. dobach po wybieleniu zębów. Wszelkie podrażnienia i nadwrażliwość samoistnie ustępują po kilku dniach. Działania te wiążą się z przenikaniem związków aktywnych preparatów wybielających do komory zęba i podrażnianiem miazgi.
Obecnie standardem postępowania stomatologicznego powinno być stosowanie preparatów fluorkowych po zakończonym zabiegu, czego celem jest obniżenie ryzyka wystąpienia wymienionych wyżej powikłań. Podrażnienia dziąseł, warg czy języka najczęściej powstają w efekcie mechanicznego uszkodzenia podczas zakładania szyny bądź chemicznego podrażnienia nadtlenkami. Najlepiej zapobiegać takiej sytuacji poprzez dokładne sprawdzenie przylegania nakładki, szczelności osłony dziąsłowej czy zaizolowanie tkanek miękkich dzięki zaaplikowaniu wazeliny na dziąsło brzeżne.
Jak wygląda wybielanie zębów?
Pacjent w pierwszej kolejności konsultuje się ze stomatologiem, aby ustalić cały przebieg leczenia. Stomatolog sprawdza stan uzębienia, ponieważ obecność ubytków, kamienia nazębnego czy próchnicy stanowią przeciwwskazania do wybielania zębów. Jeśli pacjent cierpi na schorzenia w obrębie jamy ustnej muszą one zostać najpierw wyleczone, zaś ubytki wypełnione. Dopiero wówczas możliwe jest przystąpienie do wybielania zębów.
Stomatolog edukuje pacjenta w zakresie wybielania zębów. Należy wiedzieć, że:
- spożywanie w ciągu tygodnia po zabiegu pokarmów barwiących (kawa, barszcz czerwony, buraki, czekolada, kakao itd.) oraz palenie papierosów szybko przywraca żółty kolor zębów, likwidując efekty wybielania. Także w późniejszym okresie warto ograniczać palenie i spożywanie tego typu produktów;
- zęby po wybielaniu mogą być przez jakiś czas nadwrażliwe, co zazwyczaj samoistnie ustępuje;
- wybieleniu nie ulegną licówki, nakładki, korony i innego rodzaju uzupełnienia protetyczne, jak również wypełnienia;
- może się zdarzyć, że mimo wybielania kolor zębów nie spełni oczekiwań pacjenta. Wybielanie dotyczy bowiem szkliwa. W związku z tym w przypadku ciemnego zabarwienia miazgi wybielanie niewiele zdziała.
Tego typu informacje są podstawą, aby pacjent miał na uwadze takie ewentualności i nie zgłaszał roszczeń po zabiegu. Następnie stomatolog dobiera w konsultacji z pacjentem odpowiednią metodę wybielania zębów. Współcześnie największą popularnością cieszy się wybielanie z użyciem lampy Beyond oraz nocne wybielanie nakładkowe.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wojtowicz W., Grabowska R., Zawilska A., Dukat A., Wybielanie zębów z żywą miazgą, Twój Przegląd Stomatologiczny, 7-8/2019.
- Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej, Nowa Stomatologia, 3/2011.
- Skośkiewicz-Malinowska K., Trudności i powikłania w wybielaniu zębów, Dental and Medical Problems, 1/2006.