Kamuflaż ortodontyczny to jedna z metod leczenia ortodontycznego wykorzystywana u pacjentów, którzy zakończyli już etap skoku wzrostowego. Polega na przesunięciu zębów w taki sposób, by pomimo nieprawidłowości kostnych kontaktowały się ze sobą w estetyczny i ścisły sposób. Daje to efekt zadbanego, równego uśmiechu bez konieczności ingerencji w tkankę kostną.
Kamuflaż ortodontyczny – na czym polega?
U dzieci do około 10. roku życia kości czaszki, szczęka i żuchwa wykazują sporą plastyczność. W efekcie za pomocą zewnętrznych wyciągów, ćwiczeń i różnego rodzaju aparatów ortodontycznych można wpływać na ustawienie, a nawet delikatnie na kształt kości. Daje to najlepsze efekty leczenia ortodontycznego. Takiej możliwości nie ma u starszych dzieci i u osób dorosłych, ponieważ kości nie poddają się już takim modyfikacjom. Wówczas zastosowanie znajduje kamuflaż ortodontyczny.
Polega na ekstrakcji niektórych zębów (wyłącznie w określonych przypadkach, gdy jest to absolutnie niezbędne) oraz przesunięciu pozostałych w taki sposób, aby zęby właściwie się ze sobą kontaktowały. Przykładowo przy tyłożuchwiu usuwa się wybrane zęby przedtrzonowe górne, aby możliwe było uszeregowanie i cofnięcie pozostałych zębów. Z kolei kamuflaż ortodontyczny przy szkieletowych wadach zgryzu klasy III wykonuje się poprzez wychylenie górnych i cofnięcie dolnych siekaczy. W celu uzyskania odpowiedniej estetyki uśmiechu kluczowe jest osiągnięcie poprawnej ekspozycji górnego siekacza z odpowiednim torkiem i wysokością.
Podczas wykonywania kamuflaża ortodontycznego lekarz nie jest w stanie w żadnym stopniu wpłynąć na zmianę kształtu czy ustawienia żuchwy. Terapia polega jedynie na ingerencji w zęby i tkanki znajdujące się w jamie ustnej.
Kamuflaż ortodontyczny – wskazania
Kamuflaż ortodontyczny to metoda leczenia zalecana wszystkim pacjentom, którzy chcą poprawić estetykę uśmiechu i jednocześnie zmagają się z różnymi zaburzeniami w ustawieniu żuchwy oraz szczęki, a przy tym z różnych względów nie mają możliwości lub nie chcą poddać się leczeniu operacyjnemu. Należy pamiętać, że kamuflaż ortodontyczny nie usuwa wady zgryzu, lecz poprawia stosunki zwarciowe między zębami. Efektem jest nie tylko poprawa estetyki uśmiechu, ale również komfortu mowy i spożywania pokarmów.
Warunkiem koniecznym do zastosowania kamuflażu ortodontycznego jest ukończenie przez pacjenta 10 lat, choć zwykle zaleca się dłuższe odczekanie. Metodę powinno się łączyć z leczeniem ortodontycznym, zwłaszcza jeśli ustawienie zębów jest nieprawidłowe (występują stłoczenia zębów lub rotacje zębów). Plan leczenia zawsze dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Kamuflaż ortodontyczny krok po kroku
Wizyta mająca na celu kwalifikację pacjenta do tej metody oraz jej wykonanie odbywa się w określonych etapach:
- ocena stanu uzębienia i ustawienia kości, charakterystyka warunków zwarciowych;
- wykonanie zdjęć RTG oraz odlewu łuków zębowych, aby ustalić dalszy plan leczenia;
- kwalifikacja pacjenta do leczenia za pomocą kamuflażu ortodontycznego;
- ekstrakcja zębów, jeśli jest to konieczne i odczekanie do zagojenia się ran;
- przesunięcie zębów za pomocą współczesnych technik ortodontycznych.
Na końcu można ponownie wykonać zdjęcie RTG celem dokładnej oceny wyników postępowania.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Downarowicz D., Mikulewicz M., Matthews-Brzozowska T., Analiza zmian morfometrycznych u pacjentów z III klasą szkieletową leczonych metodą kamuflażu ortodontycznego, Dental and Medical Problems, 46/2009.
- Nahajowski M., Lis J., Kawala B., Sarul M., Skuteczność różnych protokołów leczenia wad klasy II: badanie retrospektywne, Forum Ortodontyczne, 18/2022.
- Olivera E., Kamuflaż ortodontyczny w leczeniu klasy III z wykorzystaniem stałego zakotwiczenia, Innova, 2021.