Protezy akrylowe

Spis treści

Protezy akrylowe są powszechnie stosowanym, popularnym rodzajem ruchomego uzupełnienia protetycznego. Ich podstawową rolą jest odtworzenie brakujących zębów oraz tym samym przywrócenie funkcji żucia i estetyki jamy ustnej. Taka proteza nie jest montowana na stałe, co oznacza, że można ją dowolnie wyjmować, np. do codziennego czyszczenia.

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe – charakterystyka

Protezy akrylowe, jak wskazuje nazwa, są wykonane przede wszystkim z akrylu, czyli tworzywa sztucznego imitującego naturalne tkanki jamy ustnej człowieka. Akryl wyróżnia się elastycznością i łatwością w obróbce, co pozwala na precyzyjne dopasowanie protezy do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jest to również materiał stosunkowo niedrogi. Jak dokładnie zbudowana jest więc proteza akrylowa? Wyszczególnić w niej można następujące elementy:

  • bazę – ma ona kolor różowo-czerwony, przypominający naturalne dziąsła pacjenta, dzięki czemu daje maksymalnie naturalny efekt podczas szerokiego uśmiechania się;
  • zęby – tzw. sztuczne zęby osadzone stabilnie na opisanej wcześniej bazie. Ich kształt oraz kolor można dowolnie wybierać;
  • elementy metalowe – jedyne części, które nie są wykonane z akrylu. Są to głównie klamry protetyczne i ramy, odpowiadające za zapewnianie protezie stabilności i dopasowanie jej do jamy ustnej.

Protezy akrylowe są wyjmowane, co oznacza, że pacjent może w dowolnym momencie wyjąć je z ust. Taka czynność zalecana jest do czyszczenia protezy oraz na noc. Wyróżnia się protezy akrylowe szczęki górnej oraz żuchwy dolnej. Nie łączą się one ze sobą, lecz są oddzielnymi elementami.

Protez akrylowe – zalety

Protezy akrylowe są niedrogie, dlatego każdy pacjent, nawet z ograniczonym budżetem, może sobie na nie pozwolić. Warto podkreślić, że protezy ruchome na NFZ są dostępne dla każdego ubezpieczonego pacjenta raz na 5 lat. Obejmują akrylowe ruchome protezy częściowe o zasięgu minimum 5 sztucznych zębów.

Takie protezy są również łatwe w obsłudze – nawet seniorzy nie mają trudności z ich wyjmowaniem lub czyszczeniem. W razie uszkodzeń można je łatwo i niedrogo naprawić. Są również lekkie i wygodne, idealnie nadają się do wielogodzinnego noszenia na co dzień. Akryl wykorzystywany do produkcji protez może być barwiony w taki sposób, aby jak najlepiej pasował do naturalnego koloru dziąseł i zębów pacjenta. Tym samym taka proteza wygląda bardziej naturalnie.

Protezy akrylowe – wady

Mimo licznych zalet protezy akrylowe nie są pozbawione wad. Istnieje możliwość problemów w dopasowaniu protezy dolnego łuku zębowego, co nie zawsze jest tak wygodne, jak w przypadku protezy górnego łuku zębowego. Takie protezy charakteryzują się również niższą trwałością, wymagają więc okresowej wymiany. Nawet jeśli pacjent przestrzega wszelkich zaleceń odnośnie ich czyszczenia lub stosowanej diety. Choć zęby akrylowe są lżejsze i bardziej odporne na uderzenia, mogą się szybciej ścierać.

Mówi się też, że dzięki możliwości barwienia akrylu pojawia się możliwość takiego doboru protez akrylowych, aby uzyskać maksymalnie naturalny efekt odzwierciedlający tkanki jamy ustnej człowieka. Mimo tego w większości przypadków widać, że pacjent ma sztuczne zęby. Nie jest to rezultat idealny, wiele osób nie czuje się usatysfakcjonowana takim rozwiązaniem. Całkowicie naturalny, trudny do odróżnienia efekt dają wyłącznie protezy stałe, a więc np. korony zębowe wykonane z porcelany, osadzone na implantach. Są one jednak na tyle kosztowne, że pacjenci nie decydują się na nie z biegu.

Jak dbać o protezy akrylowe?

Protezy akrylowe należy myć codziennie wieczorem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku naturalnych zębów. Należy więc je wyjąć, wyszczotkować (pamiętając, aby używać do tego wyłącznie miękkich szczoteczek do zębów oraz dedykowanych past do zębów), opłukać pod bieżącą wodą i umieścić w szklance z wodą i/lub płynem przeznaczonym do protez. Dodatkowo po każdym posiłku protezę należy wyjąć i opłukać wodą, aby usunąć resztki jedzenia. Do czyszczenia protez nie wykorzystuje się gorącej wody.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mierzwińska-Nastalska E., Mierzwińska-Nastalska A., Protetyka stomatologiczna dla techników dentystycznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *