Nić dentystyczna ortodontyczna

Spis treści

Nić dentystyczna ortodontyczna została skonstruowana w taki sposób, aby możliwe było czyszczenie przestrzeni międzyzębowych bez względu na obecność metalowych zamków i łuków. Przy użyciu zwykłych, klasycznych nici nie byłoby to możliwe, a jak wiadomo, higiena jamy ustnej jest kluczowa. Szczególnie przy leczeniu ortodontycznym, gdzie płytka nazębna gromadzi się znacznie szybciej i jest trudniejsza w usunięciu.

Nić dentystyczna ortodontyczna

Nić dentystyczna ortodontyczna – charakterystyka

Nić dentystyczna ortodontyczna z pozoru niewiele różni się od standardowej nici do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Może być nawinięta na szpulkę lub sprzedawana w formie pojedynczych odcinków. Co istotne, ma pewne charakterystyczne cechy, które odróżniają ją od innych rodzajów nici. Główną jest sztywna przewleczka – usztywniane końce takiej nici mogą być z łatwością wprowadzane pod metalowe łuki, ponieważ nie odkształcają się i nie wyginają. To istotne zwłaszcza przy ciasnych przestrzeniach międzyzębowych.

Istnieje kilka rodzajów nici dentystycznych ortodontycznych, podobnie jak ma to miejsce przy zwykłych niciach. Mogą być one białe, czarne, woskowane, niewoskowane, nasączone związkami fluoru lub mentolu, dzięki czemu chronią przed próchnicą. Dodatkowo, wzmacniają szkliwo bądź odświeżają oddech. Ostateczny wybór powinien być więc indywidualny.

Jak używać nici dentystycznej ortodontycznej?

Korzystanie z nici dentystycznej ortodontycznej powinno odbywać się w następujący sposób:

  • urwij kawałek nici dentystycznej ortodontycznej i upewnij się, że ma sztywną przewleczkę na co najmniej jednym końcu;
  • wprowadź sztywną część nici między zębami a aparatem ortodontycznym, przewlekając ją między sąsiednimi przestrzeniami międzyzębowymi. Sztywna końcówka ułatwia przewlekanie nici przez trudno dostępne miejsca;
  • przesuń nić w górę i w dół po powierzchni zęba, delikatnie wciskając ją w przestrzeń między zębem a dziąsłem. Nie rób tego zbyt mocno, aby nie podrażnić dziąsła;
  • zmień odcinek nici do czyszczenia kolejnej przestrzeni międzyzębowej.

Co istotne, do każdej przestrzeni międzyzębowej używamy nowego kawałka nici, ponieważ na tym poprzedni użytym znajdują się bakterie, nawet jeśli nie widać ich gołym okiem. Przez obecność metalowych elementów aparatu ortodontycznego cały zabieg będzie trwał dłużej niż u pozostałych osób. Jednak jest on niezbędny dla zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej, w szczególności u osób z aparatem ortodontycznym. Rekomenduje się nitkowanie zębów przed każdym szczotkowaniem (nigdy po szczotkowaniu).

Aparat ortodontyczny tworzy więcej zakamarków, w których mogą gromadzić się resztki pokarmowe i płytka nazębna bogata w próchnicotwórcze bakterie. Systematyczne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Zmniejsza też ryzyko nieświeżego oddechu i chroni dziąsła. Udowodniono, że używanie nici dentystycznej wzmacnia je, zmniejsza ryzyko zaczerwienienia, obrzęku czy krwawienia. Jest to o tyle istotne, że podczas leczenia ortodontycznego dochodzi do przemieszczania się zębów, co zawsze oddziałuje na dziąsła i przyzębie. Wzmacnianie ich jest więc kluczowe.

Precyzyjna higiena jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego przyczynia się do uzyskania lepszych rezultatów leczenia i zdrowych zębów po jego zakończeniu. Każdemu bowiem zależy na tym, aby po zdjęciu aparatu zęby były białe, równe i po prostu piękne – taki jest cel całego leczenia. A nici dentystyczne oraz odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów pomogą uzyskać taki efekt. Mimo wszystko warto rozważyć dodatkowo wybielanie zębów po zdjęciu aparatu, zwłaszcza w przypadku osób, którym szczególnie zależy na estetyce uśmiechu. Nie należy też pomijać higienizacji zębów co 6 miesięcy. Jest ona ważna zarówno u osób leczonych ortodontycznie, jak i nienoszących aparatu na zęby.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szeląg N., Nitkowanie – najlepsza profilaktyka, Asysta Dentystyczna, 4/2015.
  2. Wędrychowicz-Welman A., Prymas A., Lewandowski P., Uram K. Stan jamy ustnej i stomatologiczne zachowania prozdrowotne studentów stomatologii. Dental and Medical Problems, 43/2006.
  3. Stodolak A., Fuglewicz A. Zapobieganie próchnicy zębów u dzieci i młodzieży oraz promocja zdrowia jamy ustnej – rola pracowników służby zdrowia. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 1/2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *