Brodawki międzyzębowe

Spis treści

Brodawki międzyzębowe to elementy przyzębia wypełniające przestrzeń między sąsiadującymi ze sobą zębami. Ich recesje prowadzą nie tylko do problemów estetycznych, ale wywołują również zaburzenia fonetyczne i utrudniają utrzymanie właściwej higieny przestrzeni międzyzębowych. Niestety charakteryzują się niewielkim potencjałem regeneracyjnym.

Brodawki międzyzębowe

Brodawki międzyzębowe – budowa

Brodawki międzyzębowe są składnikiem zaliczanym do przyzębia, które stanowi istotną część narządu żucia. Składa się z 2 zasadniczych części:

  • przyzębia brzeżnego, nazywanego skrótowo przyzębiem;
  • przyzębia wierzchołkowego.

Przyzębie otacza i unieruchamia ząb, a jego tkanki mają na celu ochronę przed wniknięciem zakażenia z zainfekowanego kanału korzeniowego bądź kieszonki dziąsłowej. Tworzą więc aparat utrzymujący oraz chroniący ząb przed szkodliwymi czynnikami chemicznymi i fizykalnymi. Elementem tworzącym przyzębie jest dziąsło – struktura dzieląca się na:

  • dziąsło wolne;
  • dziąsło przyrośnięte (nazywane dziąsłem właściwym, zębodołowym, rogowaciejącym lub przyczepionym);
  • brodawkę dziąsłową (nazywaną również brodawką międzyzębową);
  • dziąsło luźne (ruchoma błona śluzowa).

W skrócie można zatem powiedzieć, że brodawki międzyzębowe są elementem dziąsła, zaś dziąsło buduje przyzębie. Brodawki międzyzębowe wypełniają przestrzenie pomiędzy sąsiadującymi zębami. Ich szerokość wynosi 2-7 mm, jednak kształt zależy od kilku czynników, takich jak szerokość przestrzeni międzyzębowej, kształt zębów czy przebieg połączenia szkliwno-cementowego. Brodawka przedsionkowa jest większa od brodawki językowej (podniebiennej).

Brodawki międzyzębowe – funkcje

Funkcje brodawek zębowych są szerokie – zabezpieczają korzenie zębowe przed ekspozycją na działanie czynników zewnętrznych, pełnią rolę swoistego wskaźnika kondycji tkanek przyzębia, jak również warunkują prawidłową artykulację dźwięków. Nie są one jednak jedynymi strukturami odpowiedzialnymi za te funkcje. Wspierają w tym pozostałe elementy dziąseł, ozębną oraz warunki panujące w jamie ustnej.

Brodawki międzyzębowe – schorzenia

Często spotykanym problemem są recesje brodawek międzyzębowych. Prowadzą do pogorszenia estetyki uśmiechu i utrudniają zachowanie właściwej higieny jamy ustnej. Mianem recesji określa się odsuwanie się dziąsła i kości z zęba. Obnażony w konsekwencji tego korzeń, którego jedyną osłoną przed niekorzystnym środowiskiem jamy ustnej było dziąsło i kość, jest wystawiony na bezpośredni atak bakterii i czynników drażniących. Zwiększa to ryzyko rozmaitych chorób zębów.
Innym problemem jest zapalenie brodawek międzyzębowych, co w praktyce dotyczy jednak całego przyzębia. Brodawki ulegają powiększeniu i stają się bolesne, czemu towarzyszą krwawiące dziąsła. Przyczynami mogą być błędy w higienie jamy ustnej, kamień nazębny, próchnica, palenie papierosów, a nawet choroby ogólnoustrojowe, np. zaburzenia hormonalne czy cukrzyca.

Aby zadbać o kondycję brodawek międzyzębowych, przede wszystkim należy codziennie szczotkować zęby, poprzedzając tę czynność nitkowaniem zębów i przestrzeni międzyzębowych. Nić dentystyczna nie tylko wymiata resztki pokarmu i płytkę nazębną spomiędzy zębów, ale i wzmacnia dziąsła wraz z brodawkami międzyzębowymi, zwiększając ich odporność na podrażnienia.

Zdrowe brodawki międzyzębowe

Charakterystyczne cechy zdrowych brodawek międzyzębowych to przede wszystkim:

  • trójkątny kształt (nazywany kształtem girlandowatym) – omawiane struktury przybierają stożkowaty kształt w przypadku zębów przednich oraz stępiony policzkowo w przypadku zębów tylnych;
  • brak dolegliwości z ich strony – nie są powiększone i obrzęknięte, nie pojawia się krwawienie (nawet podczas szczotkowania zębów czy nitkowania przestrzeni międzyzębowych);
  • właściwy kolor – prawidłowo powinny być one różowe, podobnie jak reszta dziąseł. Ich zaczerwienienie świadczy najczęściej o toczącym się stanie zapalnym lub znacznym podrażnieniu;
  • ścisłe przyleganie do zębów – brodawki dziąsłowe nie powinny odstawać od powierzchni zębów.

Jakiekolwiek niepokojące nieprawidłowości warto skonsultować ze stomatologiem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Górski B., Dytkowska A., Kowalski J., Górska R., egeneration of interdental papillae using autogenic growth factors, Magazyn Stomatologiczny.
  2. Mueller H., Periodontologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
  3. Jóżwik M., Kopański Z., Rozwój i budowa przyzębia, Journal of Clinical Healthcare, 1/2014.
  4. Leśniak W., Doboszyńska A., Objawy stomatologiczne chorób ogólnych, Forum Medycyny Rodzinnej, 1/2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *