Emalia dentystyczna to preparat mający na celu wybielenie zębów i ochronę szkliwa. W dzisiejszych czasach nie jest jednak często wykorzystywany. Znacznie lepsze efekty uzyskuje się lakierując zęby, poddając je fluoryzacji oraz wybielając w gabinecie stomatologicznym przy pomocy specjalistycznych preparatów i urządzeń. Mianem emalii określa się również powłokę ochronną pokrywającą powierzchnię szkliwa zębów.
Emalia zęba – budowa
Emalia zęba, wraz z zębiną, miazgą i cementem jest głównym elementem budującym zęby każdego człowieka. Pokrywa powierzchnię szkliwa – najbardziej zmineralizowanej, najtwardszej tkanki w ciele. Zawartość substancji nieorganicznych w szkliwie sięga bowiem 97%. Aby mimo wszystko dodatkowo chronić szkliwo i tym samym dbać o profilaktykę próchnicy, nadwrażliwości zębów czy tworzenia się ubytków, szkliwo jest pokryte emalią.
Na poszczególnych fragmentach zębów emalia może mieć różną grubość. Zwykle jest nieco cieńsza po stronie żucia, zaś grubsza po bokach. Przy brzegu dziąsła grubość tej powłoki jest najcieńsza, dlatego to właśnie w tym miejscu szkliwo jest najbardziej podatne na działanie bakterii próchnicotwórczych.
Emalia zęba – funkcje
Emalia zęba chroni szkliwo przed nadmiernym ścieraniem się oraz dolegliwościami bólowymi podczas jedzenia czy picia. Powłoka emaliowa jest delikatna i ulega zużyciu, co przyśpieszają dodatkowo czynniki takie jak:
- bardzo twarde pokarmy;
- niedobór wapnia, fosforu i witaminy D;
- używanie szczoteczek ze sztywnym, twardym włosiem;
- zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni zębów podczas ich codziennego mycia;
- częste picie napojów gazowanych i jedzenie słodyczy;
- brak wystarczającej higieny jamy ustnej;
- leczenie ortodontyczne.
Powłoka emaliowa zębów tworzona jest głównie z kryształów hydroksyapatytów.
Emalia dentystyczna – co to jest?
Mianem emalii dentystycznej określa się preparat gotowy do bezpośredniego nałożenia na powierzchnię szkliwa zębów celem działania ochronnego. Znacznie częściej stomatolodzy decydują się jednak na lakierowanie zębów, co jest zabiegiem znacznie trwalszym. Emalię dentystyczną można zakupić również do samodzielnego użytkowania w wielu sklepach internetowych. Ma ona postać gęstego płynu, który nakłada się dołączonym pędzelkiem na wyczyszczone i suche zęby, pomijając wargi, dziąsła i inne tkanki miękkie jamy ustnej. Wówczas celem jest rozjaśnienie zębów, a więc ich wybielenie. Nie zaleca się jednak praktykowania tego samodzielnie w domu. Znacznie bezpieczniejszą opcją jest wybielanie zębów w konsultacji ze stomatologiem.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Millar B., Levine J., Stomatologia estetyczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
- Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.