Mięsień policzkowy

Spis treści

Mięsień policzkowy (łac. musculus buccinator) to ważny mięsień mimiczny znajdujący się w obrębie twarzy u każdego człowieka. W swoim przekroju jest płaski i rozpina się pomiędzy żuchwą a szczęką. Można rzec, że mięśnie policzkowe tworzą tym samym podłoże policzków (stąd ich nazwa) oraz ograniczają zewnętrznie przedsionek jamy ustnej.

Mięsień policzkowy

Mięsień policzkowy – budowa

Mięsień policzkowy jest strukturą parzystą, a więc występuje po prawej i lewej stronie twarzy.

Przyczep początkowy (pp):

  • wyrostek zębodołowy szczęki od I zęba trzonowego ku tyłowi;
  • szew skrzydłowo-żuchwowy i okolica do przodu od niego;
  • grzebień policzkowy;
  • powierzchnia zewnętrzna części zębodołowej żuchwy do okolic I zęba trzonowego dolnego.

Szczególne znaczenie w budowie i przebiegu omawianego mięśnia ma wspomniany szew skrzydłowo-żuchwowy. Stanowi on silne i wytrzymałe pasmo włókniste, rozpinające się pomiędzy haczykiem skrzydłowym kości klinowej a grzebieniem policzkowym żuchwy. Źródła podają, że szew ten jest smugą ścięgnistą znajdującą się między mięśniem policzkowym a mięśniem zwieraczem górnym gardła – można z łatwością wyczuć go od strony przedsionka jamy ustnej, gdy wargi są szeroko otwarte.

Przyczep końcowy (pk):

  • błona śluzowa i skóra kąta ust;
  • błona śluzowa wargi górnej i dolnej.

Włókna mięśnia policzkowego od swojego przyczepu początkowego biegną częściowo równolegle, a częściowo krzyżując się w kącikach ust. Przeplatają się przy tym z włóknami tego samego mięśnia występującego jednak po stronie przeciwnej twarzy. Kończąc się w obrębie błony śluzowej wargi górnej i dolnej, tworzą w tej okolicy głęboką warstwę mięśnia okrężnego ust.

Mięsień policzkowy – funkcje

Mięśnie policzkowe stanowią podłoże policzków oraz ograniczają od strony zewnętrznej przedsionek jamy ustnej. Uczestniczą w ruchu silnego wydmuchiwania powietrza ustami, np. podczas grania w trąbkę lub przy próbie zdmuchnięcia większego płomienia ognia na świecy. Ponadto odpowiadają za przyciskanie wewnętrznych części policzków do okolicznych zębów, co nadaje twarzy charakterystycznych dla każdego człowieka rysów. Mięśnie policzkowe mogą poszerzać szparę ust poprzez pociąganie kącików warg do zewnątrz, np. podczas uśmiechu. Dodatkowo to właśnie one zabezpieczają śluzówkę policzków przed wciskaniem się między zęby górne i dolne.

Unerwienie mięśnia policzkowego

Mięśnie policzkowe unerwiane są dzięki gałęziom policzkowym nerwu twarzowego. Czuciowo zaopatrywane są ponadto przez gałąź nerwu żuchwowego, która przebija się przez włókna omawianego mięśnia.

Unaczynienie mięśnia policzkowego

Za unaczynienie mięśni policzkowych odpowiadają głównie tętnica i żyła twarzowa, które przebiegają na ich powierzchniach zewnętrznych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *