Przedsionek jamy ustnej

Spis treści

Przedsionek jamy ustnej to przestrzeń zlokalizowana pomiędzy wewnętrzną stroną warg i policzków, a zewnętrzną stroną zębów i wyrostków zębodołowych. Tuż za nią znajduje się jama ustna właściwa, czyli główna część jamy ustnej, gdzie zachodzi mieszanie kęsów pokarmowych ze śliną oraz ich rozdrabnianie. Obydwie części anatomiczne jamy ustnej współpracują ze sobą.

 

Budowa przedsionka jamy ustnej

W przedsionku jamy ustnej znajdują się ujścia dwóch przewodów Stenona – odpowiadają one za odprowadzanie śliny ze ślinianek przyusznych. Ujścia obydwu przewodów rozmieszczone są symetrycznie na błonie śluzowej jamy ustnej w okolicy policzków, a dokładniej górnych zębów trzonowych.

Za co odpowiada przedsionek jamy ustnej?

Niewielkich rozmiarów gruczoły ślinowe porozmieszczane na wargach i policzkach odprowadzają do przedsionka jamy ustnej ślinę. Przedsionek pełni głównie funkcje ochronne – zabezpiecza zęby, chroni przed wnikaniem do jamy ustnej drobnoustrojów oraz utrzymuje nawilżenie struktur jamy ustnej. W związku z faktem, że przedsionek jest stale wilgotny, ślina ta zabezpiecza powierzchnię zębów np. przed rozwojem próchnicy. Ponadto ułatwia odgryzanie kęsów pokarmowych.

Pogłębienie przedsionka jamy ustnej

Pogłębienie przedsionka jamy ustnej to jedna z wad anatomicznych, która może w dużej mierze utrudniać leczenie implantologiczne. Wada może być wrodzona lub nabyta wskutek atrofii kostnej po ekstrakcjach zębów. Dzieje się tak, ponieważ wraz z zanikiem kostnym przedsionek ulega stopniowemu spłyceniu.

Jakie konsekwencje wiążą się z omawianą wadą anatomiczną? Otóż przede wszystkim wzrasta ryzyko odsłaniania szyjek zębowych oraz osłabienia zębów. Zarówno dziąsła, jak i cała błona śluzowa są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Rozwiązaniem w przypadku wystąpienia pogłębienia przedsionka jamy ustnej jest leczenie chirurgiczne. Polega ono na nacięciu i modelowaniu dna przedsionka jamy ustnej, po czym zakłada się szwy. Gojenie rany trwa do kilku tygodni.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Składniki mikrobiomu jamy ustnej jako czynniki ryzyka zakażeń lokalnych i uogólnionych u pacjentów bez oraz z wadami wrodzonymi narządu żucia, Postępy Mikrobiologii, 1/2016.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2012.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *