Wyrostek kłykciowy żuchwy

Spis treści

Wyrostek kłykciowy żuchwy (łac. processus condylaris) to ważna część anatomiczna kość żuchwy, w której osadzone są zęby dolnego łuku zębowego. Znajduje się on w pobliżu stawu skroniowo-żuchwowego, dlatego jego ewentualny przerost może doprowadzić do wystąpienia dolegliwości bólowych i problemów z szerokim otwieraniem jamy ustnej.

Wyrostek kłykciowy żuchwy

Wyrostek kłykciowy żuchwy – anatomia

Wyrostek kłykciowy żuchwy jest dość dużą strukturą w obrębie omawianej kości. Składa się ze zbudowanej w kształcie bloczka głowy żuchwy, na swojej przedniej powierzchni pokrytej chrząstką włóknistą. W stosunku do płaszczyzny gałęzi żuchwy głowa występuje znacznie silniej w kierunku przyśrodkowym niż bocznym. Z brzegiem górnym gałęzi łączy się zwężoną częścią kości nazywaną szyjką żuchwy. Do tego miejsca przyczepia się też więzadło boczne dla stawu skroniowo-żuchwowego oraz mięsień skrzydłowy boczny.

Istotną strukturą znajdującą się pomiędzy wyrostkiem kłykciowym żuchwy a wyrostkiem dziobiastym żuchwy jest tzw. wcięcie żuchwy. Właśnie jego wgłębieniem przebiegają istotne naczynia krwionośne i nerwy, głównie do mięśnia żwacza.

Wyrostek kłykciowy żuchwy – funkcje

Wyrostek kłykciowy żuchwy odpowiada za stawowe połączenie żuchwy z podstawą czaszki. Tworzy więc staw skroniowo-żuchwowy, który uczestniczy w czynnościach takich jak mówienie, krzyczenie, śpiewanie, jedzenie, a nawet przełykanie śliny. Ruch w tym stawie ma miejsce przy każdej czynności, która wymaga otwarcia lub zamknięcia / zaciśnięcia jamy ustnej.

Przerost wyrostka kłykciowego żuchwy

Przerost wyrostka kłykciowego żuchwy (ang. condylar hyperplasia) jest rzadko diagnozowanym schorzeniem przebiegającym z nadmiernym przyrostem masy kostnej w obrębie wyrostka kłykciowego żuchwy. Niemal zawsze występuje jednostronnie, przyczyniając się do powstania asymetrii dolnego piętra twarzy. Innymi konsekwencjami przerostu są m.in.:

  • bóle w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego;
  • bóle mięśniowo-powięziowe twarzy;
  • wady zgryzu, zwłaszcza częściowy zgryz otwarty;
  • zaburzenia zwarcia.

Uważa się, że problem może rozwinąć się w każdej grupie wiekowej, częściej jednak u kobiet niż u mężczyzn. Przyczyny wciąż nie zostały do końca poznane, jednak istotnymi czynnikami ryzyka są:

  • zaburzenia endokrynologiczne;
  • urazy czaszki;
  • artroza stawu skroniowo-żuchwowego;
  • czynniki genetyczne.

Problem można rozpoznać na podstawie badania RTG, natomiast metodą leczniczą z wyboru jest standardowy zabieg ortognatyczny wykonywany przez chirurga szczękowo-twarzowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Pokrowiecki R., Przerost wyrostka kłykciowego żuchwy – diagnostyka i leczenie, Stomatologia po Dyplomie, 1/2018.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *