Osteotomia żuchwy to zabieg polegający na przecięciu kości w celach terapeutycznych. Dla pacjentów z poważnymi wadami zgryzu czy zniekształceniami twarzy często jest jedynym skutecznym rozwiązaniem i nadzieją na normalne życie. Niestety, jest to metoda inwazyjna, wiążąca się z ryzykiem powikłań. Przed podjęciem decyzji o operacji najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dentystą i upewnić się, że nie istnieją zachowawcze metody korekcji danej wady.
Na czym polega osteotomia żuchwy?
Zabieg polega na chirurgicznym przecięciu i dopasowaniu w nowo ustawionym położeniu nie tylko żuchwę, ale i niekiedy szczękę. Sam proces przecinania zależy od lokalizacji bródki, czyli ustawienia żuchwy. Może ona być asymetryczna, wysunięta do przodu lub cofnięta do tyłu. Miejsce przecięcia uzależnione jest więc od rodzaju wady oraz końcowych oczekiwań. Osteotomię wykonuje się u pacjentów dorosłych, u których miejsce ma zakończenie wzrostu kostnego. Najczęściej lekarz nacina lub całkowicie przecina kość szczęki lub żuchwy, zostaje również poszerzony wyrostek zębodołowy, a także zablokowany fragment kości w pewnej, odpowiedniej pozycji. Kość żuchwy ulega przesunięciu do właściwego miejsca i przykręceniu płytkami bądź tytanowymi śrubami. Osteotomia żuchwy umożliwia cofnięcie, wysunięcie, a także wyrównanie symetrii całej żuchwy.
Wskazania do osteotomii żuchwy
Głównymi wskazaniami do zabiegu są m.in.:
- tyłożuchwie;
- zgryz głęboki;
- progenia;
- laterogenia;
- zgryz otwarty;
- uśmiech dziąsłowy.
Zawsze należy jednak upewnić się, że leczenie zachowawcze (ortodontyczne) nie przyniesie takich samych rezultatów. Jest z całą pewnością bezpieczniejsze dla pacjenta i mniej inwazyjne. Osteotomia przynosi nie tylko efekty wizualne, ale również terapeutyczne. Może się bowiem okazać, że asymetrie twarzy lub ciężkie wady zgryzu utrudniają oddychanie, mowę, spożywanie pokarmów czy funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych. Mogą również zwiększać ryzyko rozwoju chorób zębów i przyzębia (w tym kamienia nazębnego i próchnicy).
Efekty po zabiegu
Osteotomia żuchwy przywraca symetrię twarzy, zapewniając dogodne warunki estetyczne. W rezultacie wzrasta pewność siebie pacjenta, zadowolenie z własnego wyglądu oraz motywacja. Automatycznie staje się on bardziej otwarty i rozmowny, ponieważ widoczne wady twarzoczaszki często powodują wycofanie społeczne. Nie należy pomijać zalet zdrowotnych, poprawia się zwarcie łuków zębowych, parametry oddychania, wyraźna mowa. Pacjent może znacznie dokładniej oczyszczać jamę ustną podczas jej codziennej higieny.
Osteotomia żuchwy – i co dalej?
Na samym zabiegu nie kończy się przygoda z lekarzami. Czas pooperacyjny wiąże się z rehabilitacją stomatologiczną, która warunkuje sprawny powrót do zdrowia. Pacjent musi regularnie wstawiać się do lekarza na wizyty kontrolne. Warto mieć na uwadze, że ostateczne efekty oraz ich całkowite ustabilizowanie mogą mieć miejsce nawet po roku od zabiegu. Zalecenia pozabiegowe (jak również zalecenia odnośnie przygotowania do osteotomii) uzyskuje się od lekarza.
Polecane produkty:
Naturalny koenzym Q10
Koenzym Q10 bioalgi to naturalny produkt, uzupełniający niedobory tej ważnej dla organizmu substancji. Jest to czysty izomer trans, taki sam jak występuje w ciele człowieka. Dzięki temu posiada bardzo wysoką biodostępność (wchłanialność) ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Nowak R., Olejnik A., Kaczmarek A., Jastrzębska K., Interdyscyplinarne leczenie złożonej wielopłaszczyznowej wady gnatycznej z wykorzystaniem koncepcji FAB (Face Airway Bite) – opis przypadku, Forum Ortodontyczne, 1/2021.
- Downarowicz P., Mikulewicz M., Strzałkowska A., Pawlak W., Obustronne strzałkowe oraz skośne rozszczepienie gałęzi i trzonu żuchwy jako metody leczenia chirurgicznego III klasy szkieletowej – przegląd piśmiennictwa i opis przypadku, Dental and Medical Problems, 3/2009.
- Nowak R., Wnukiewicz J., Stróżyk P., Pawlak W., Doświadczalna ocena właściwości biomechanicznych zespoleń stosowanych przy strzałkowej osteotomii gałęzi żuchwy – doniesienie wstępne, Dental and Medical Problems, 4/2008.