Zabieg Skalouda

Spis treści

Zabieg Skalouda polega na odsłonięciu korony zęba zatrzymanego, a następnie na założeniu pętli lub zamka połączonych specjalną gumką z szyną górną. Znajduje zastosowanie w chirurgii stomatologicznej, zwłaszcza w leczeniu zębów zatrzymanych czy zębów nadliczbowych, których istota polega na zahamowaniu wzrostu zębów prawidłowych kosztem wyrzynania się zębów stożkowatych, nadliczbowych.

Zabieg Skalouda

Zabieg Skalouda – na czym polega?

Obecność zębów nadliczbowych wiąże się zazwyczaj z koniecznością ich usunięcia celem zapewnienia przestrzeni niezbędnej do wzrostu zębów prawidłowych. Mimo tego, ekstrakcja może okazać się niewystarczająca. Często obserwuje się bowiem sytuację, w której mimo usunięcia zębów nadliczbowych, zęby prawidłowe nie wyrzynają się. Podobne zjawisko ma miejsce w przypadku zębów zatrzymanych, które mimo braku nadliczbowych zawiązków zębowych nie wyrzynają się w sposób pełny i prawidłowy.

Wówczas pacjent kierowany jest na zabieg Skalouda. W pierwszej kolejności stomatolog przeprowadza dokładną ocenę uzębienia i stanu jamy ustnej pacjenta. Zaleca się wyleczenie stanów zapalnych i chorób jamy ustnej (np. próchnicy) przed rozpoczęciem do jakichkolwiek zabiegów chirurgicznych, aby bakterie nie rozprzestrzeniły się po jamie ustnej. Następnie chirurg przystępuje do wykonania prostego zabiegu w znieczuleniu miejscowym, zwykle jest to gingiwektomia. Polega ona na odsłonieniu zęba zatrzymanego. Tuż po tym przystępuje się do zabiegu Skalouda.

Zabieg Skalouda polega na doklejeniu do wierzchołka odsłoniętego zęba materiału retencyjnego. Pozwala to na uzupełnienie ubytku i wprowadzenie skutecznego leczenia ortodontycznego. Okres oczekiwania na to, aby ząb samodzielnie ruszył się po wykonaniu tych procedur wynosi 6 miesięcy. Jeśli w dalszym ciągu pozostaje zatrzymany, prawdopodobnie podjęta zostanie decyzja o jego ekstrakcji.

Czy zabieg Skalouda boli?

Zabieg Skalouda wykonywany jest wyłącznie przez doświadczonych chirurgów stomatologicznych po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym jamy ustnej pacjenta. Pozwala to na przeprowadzenie bezbolesnego leczenia. Pewien ból może pojawić się po zejściu znieczulenia, wówczas zaleca się przyjmowanie tabletek przeciwbólowych i stosowanie zimnych okładów np. z lodu. Odczucia można porównać do tych pojawiających się po wyrwaniu zęba.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dziadek H., Chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *