Sonda periodontologiczna to powszechnie stosowany przyrząd w periodontologii – dziedzinie stomatologii zajmującej się chorobami przyzębia. Służy do dokonywania pomiarów głębokości kieszonki przyzębnej i bywa wykorzystywana w diagnostyce krwawień dziąsłowych. To jednostronne lub dwustronne akcesorium wykonane ze stali chirurgicznej, bezpieczne dla tkanek pacjenta.
Sonda periodontologiczna – budowa
Sonda periodontologiczna to niewielki przyrząd wykonany w całości ze stali chirurgicznej, dzięki czemu nie rdzewieje mimo częstego kontaktu z wilgotnym środowiskiem i jest w pełni bezpieczny dla tkanek. Nie powoduje reakcji alergicznych. Zwykle posiada pogrubioną część lub chropowaty uchwyt, którego celem jest minimalizowanie ryzyka wyślizgnięcia się sondy z dłoni. Sonda periodontologiczna jest przeznaczona do wielokrotnego użytku i nadaje się do sterylizacji. Należy jej dokonać po każdym użyciu.
Sonda periodontologiczna – zastosowanie
Choć sonda periodontologiczna najczęściej stosowana jest w periodontologii (jak wskazuje nazwa) znacznie ułatwia pracę także w stomatologii zachowawczej. Dzięki niej możliwe jest między innymi:
- wykrywanie obecności płytki nazębnej i kamienia nazębnego;
- wykrywanie nawisów wypełnień;
- ocena stanu ozębnej, dziąseł oraz spoistości i gładkości tkanek twardych zębów;
- ocena przyczyn i intensywności krwawień dziąsłowych;
- wykrywanie niewielkich ubytków w zębach;
- mierzenie głębokości kieszonek dziąsłowych;
- sprawdzanie szczelności i wytrzymałości wypełnień;
- ocena nadwrażliwości zębów i dziąseł, np. przy nierówności szkliwa.
W ostatnim czasie postęp medycyny sprawił, że coraz chętniej specjaliści sięgają po elektroniczne wersje manualnych przyrządów. Podobnie jest w przypadku sondy periodontologicznej. Użycie jej umożliwia dodatkowo:
- ocenę stopnia ruchomości zębów i stopnia furkacji;
- ocenę wskaźników krwawienia;
- wskazanie recesji dziąseł;
- wczesne rozpoznanie utraty przyczepu łącznotkankowego.
Wymagane jest jednoczesne użycie dołączonego oprogramowania.
Sondy periodontologiczne elektroniczne
Podczas badania pacjenta z użyciem sondy elektronicznej wyniki są automatycznie rejestrowane i przesyłane do oprogramowania. Nie ma tym samym konieczności wykonywania badania z asystentem stomatologicznym, którego zadaniem w innym razie byłoby ręczne zapisywanie pomiarów. Zaletą są więc oszczędność czasu i wygoda lekarza. Zmniejsza się również dyskomfort związany z użyciem sondy periodontologicznej. Przy jej wersji manualnej niewielki ból może pojawić się przy badaniu nadwrażliwości zębów, ubytków oraz głębokości kieszonek dziąsłowych.
Sonda periodontologiczna – przeciwwskazania
Nie ma żadnych przeciwwskazań do użycia sondy periodontologicznej. Nawet zły stan uzębienia czy choroby przewlekłe nie wpływają na konieczność wyboru innej metody diagnostycznej. Badanie z użyciem takiej sondy jest bezpieczne i mało inwazyjne. Nie powoduje skutków ubocznych. Jest wręcz niezbędne, aby prawidłowo zdiagnozować stan pacjenta.
Jak wygląda badanie sondą periodontologiczną?
Badanie sondą periodontologiczną jest składową standardowego badania stomatologicznego. Po obejrzeniu uzębienia lekarz z użyciem niewielkiego lusterka, wzmocnionego oświetlenia oraz sondy dokonuje dokładniejszej oceny poszczególnych struktur jamy ustnej. Zwykle użycie sondy periodontologicznej odnosi się do gładzenia nią powierzchni zębów i drażnienia dziąseł oraz okolicy między dziąsłami a zębami. Gdy celem jest ocena głębokości kieszonek dziąsłowych czy wykrycie kamienia poddziąsłowego, lekarz umieszcza niezwykle cienką końcówkę sondy pod dziąsłem. Badanie nie powoduje bólu, dlatego nie wymaga znieczulenia miejscowego.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Budnik S., Potempa N., Surdacka A., Wykorzystanie sond periodontologicznych manualnej i elektronicznej w diagnostyce chorób przyzębia, Magazyn Stomatologiczny, 11/2020.
- Górska R., Periodontologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.