Wzornik zwarciowy

Spis treści

Wzornik zwarciowy ukazuje zwarciowe ułożenie szczęki względem żuchwy. Jest wykorzystywany w protetyce stomatologicznej oraz ortodoncji do wyznaczania długości i szerokości sztucznych zębów czy aparatu na zęby (choć w tym drugim przypadku częściej stosuje się zdjęcia RTG i wyciski).

Wzornik zwarciowy

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Głównym celem protetyki stomatologicznej jest:

Wszelkie zaburzenia zwarcia odnoszą się do nieprawidłowości we wzajemnych kontaktach powierzchni okluzyjnych zębów przeciwstawnych, czego konsekwencją jest zakłócenie właściwego położenia przestrzennego żuchwy w stosunku do szczęki. Wśród przyczyn zaburzeń zwarcia wymienia się wrodzone wady zgryzu i nabyte wady zgryzu. Protetyka stomatologiczna zajmuje się więc odtwarzaniem anatomicznego kształtu zębów, co zapewnia sprawność czynnościową i efekt estetyczny. Powszechnie stosowanymi pojęciami protetyki są licówki, korony czy mosty.

Zobacz również: Łyżki wyciskowe.

Wzornik zwarciowy – co to jest?

Wzornik zwarciowy umożliwia poprawne ustawienie żuchwy w stosunku do szczęki. Jest przedmiotem wykonanym z płyty podstawowej oraz akrylowych wałów zwarciowych. Zawsze wzorniki zwarciowe tworzy się po odlaniu gipsowych modeli roboczych z wycisków czynnościowych. Wysokość górnego wału wzornika wynosi około 20 mm, zaś w rejonie guza szczęki około 5 mm. Jego szerokość wynosi 10 mm. Z kolei wysokość dolnego wału wzornika wynosi 16 mm, zaś szerokość około 10 mm.

Jak wykonać wzornik zwarciowy?

Wykonanie wzornika rozpoczynamy od zaizolowania modeli roboczych w wodzie. Najpierw należy zaznaczyć pole protetyczne. Sama płyta wzornika wykonywana jest z rozgrzanego wcześniej wosku modelowego, którego nadmiar się ścina i usuwa. W płycie należy zatopić kawałek metalowego drutu celem umocnienia przyszłej protezy. Wał wzornika powinien kontaktować się z zębami gipsowymi obecnymi na modelu. Do możliwych błędów zaliczamy zbyt słabo rozgrzany wosk oraz powstanie wolnej przestrzeni wskutek niepoprawnego dociśnięcia płyty woskowej do modelu.

Zobacz również: Jak czyścić protezę zębową?



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Żuławnik A., Przybyłowska-Sztandera D., Wojtyńska E., Bączkowski B., Rehabilitacja protetyczna pacjenta z zaburzeniami zwarcia – opis przypadku, Protetyka Stomatologiczna, 3/2017.
  2. Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *