Lak szczelinowy

Spis treści

Lak szczelinowy to materiał kompozytowy o dużej wytrzymałości mechanicznej, pozwalającej również na wykonywanie wypełnień. Opracowanie ubytków i zabieg lakowania zębów mogą więc zostać wykonane tym samym materiałem. Podstawowym jego zadaniem jest uszczelnianie bruzd, w których mogłyby rozwijać się ogniska próchnicowe.

Lak szczelinowy

Lak szczelinowy – charakterystyka

Lak szczelinowy to światłoutwardzalny, przezierny, nanohybrydowy kompozyt, przeznaczony do:

Można go wykorzystywać wyłącznie na wytrawionej wcześniej powierzchni szkliwa. Jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia człowieka, także w młodym wieku. Dlatego nie ma przeciwwskazań do lakowania zębów mlecznych u najmłodszych dzieci. Lak szczelinowy jest materiałem utwardzalnym światłem widzialnym z zakresu 400-500 nm.

Lak szczelinowy – zastosowanie

Szkliwo, które jest naturalną barierą dla próchnicy, jest znacznie cieńsze w bruzdach, niż w innych częściach na powierzchni zęba. Ponadto nowo wyrżnięte zęby zawierają mniej składników mineralnych, są więc szczególnie narażone na rozwój próchnicy. Najlepszą formą zapobiegania próchnicy, szczególnie w zębach mlecznych bocznych, jest ich lakowanie. Służy do tego właśnie lak szczelinowy.

Na czym polega lakowanie zębów?

Zabieg rozpoczyna się dokładnym oczyszczeniem powierzchni docelowych zębów i osuszeniem ich (zęby muszą być suche przez cały czas trwania lakowania). Następnie ma miejsce polimeryzacja preparatu chemoutwardzalnego przez około 3 minuty, zaś w przypadku preparatu światłoutwardzalnego (jakim jest lak szczelinowy) około 30 sekund. Większość bruzd w zębach ma szerokie otwarcie, jednak wyjątek stanowi około 10% bruzd mających wąskie otwarcie. W takich sytuacjach, aby przeprowadzić skutecznie zabieg, należy otworzyć bruzdę przy użyciu wiertła diamentowego o bardzo małym rozmiarze.

Wówczas można bez problemu wprowadzić do takiej bruzdy lak szczelinowy. Lakowanie jest bezbolesne i nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Celem profilaktyki próchnicy należy również pamiętać o regularnej fluoryzacji zębów, która powinna się odbywać co 6 miesięcy. Częściej, jeśli dziecko znajduje się w grupie wysokiego ryzyka próchnicy.

Lak szczelinowy w leczeniu próchnicy

Choć najczęściej lak szczelinowy wykorzystywany jest do lakowania profilaktycznego, a więc jeszcze zanim rozwinie się próchnica, bywa też stosowany w leczeniu tej choroby. W przypadku próchnicy powierzchownej uszczelniając bruzdy lakiem, należy jednocześnie wypełnić miejsca po opracowanych wcześniej ubytkach próchnicowych. Z kolei w przypadku próchnicy średniej i próchnicy głębokiej ubytek wypełnia się kompozytem, a pozostałe bruzdy lakuje.

Lak szczelinowy – przeciwwskazania

Lak szczelinowy nie może zostać użyty, jeśli na zębie znajduje się krew, ślina lub inna wydzielina, a więc zawsze wtedy, gdy ząb nie jest całkowicie oczyszczony i osuszony. Zanieczyszczenia mogą zaburzać polimeryzację laku, powodując spadek wytrzymałości mechanicznej i zmniejszenie efektywności uszczelniania.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *