Szyny zgryzowe znajdują szerokie zastosowanie w stomatologii. Najczęściej sięga się po nie przy problemach ze stawami skroniowo-żuchwowymi bądź przy patologicznym ścieraniu zębów, mogą jednak być wykorzystywane także w stomatologii estetycznej i ortodoncji. Każdorazowo wykonywane są indywidualnie dla pacjenta, na podstawie wycisków łuków zębowych.
Szyny zgryzowe – wskazania
Szyny zgryzowe to jedna z podstawowych metod terapeutycznych przy bruksizmie, czyli zgrzytaniu zębami. Przy tej dolegliwości pacjent podświadomie zaciska zęby, co prowadzi do pękania szkliwa, ścierania się powierzchni zębowych i wzmożonego napięcia mięśni żwaczy. To zaś zwiększa ryzyko zablokowania, bólu i dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Wszystkie te problemy stawowe również są wskazaniem do wykonania szyny zgryzowej. Szyny zgryzowe można zakładać tylko na noc, choć przy zaawansowanych problemach początkowo nosi się je całą dobę, zdejmując jedynie do jedzenia czy mycia zębów.
Szyny zgryzowe mogą zostać wykonane dla pacjenta chcącego wybielić zęby w warunkach domowych. Wówczas przyjmują postać nakładek, do których wnętrza aplikuje się preparat wybielający. Takie szyny nosimy nocą przez okres około 2 tygodni, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Szyny zgryzowe mogą być również wykorzystywane w ortodoncji celem podtrzymania efektów korekcji wady zgryzu. Przyjmują wówczas postać przezroczystego aparatu retencyjnego w formie nakładek. Zazwyczaj pacjent otrzymuje indywidualnie wykonaną szynę zgryzową na górny łuk zębowy. W przypadku dolnego na ogół stosuje się cienki drucik retencyjny przyklejany na stałe do powierzchni językowej zębów siecznych i przedtrzonowych.
Jak nosić szyny zgryzowe?
Noszenie szyn zgryzowych nigdy nie przebiega tak samo. Wszystko zależy od podstawowego celu ich noszenia. Jeśli pacjent nie jest w stanie wyeliminować podstawowych przyczyn bruksizmu (np. permanentnego stresu czy nerwicy), istnieje prawdopodobieństwo, że szyny zgryzowe okażą się konieczne przez wiele lat. Czas powrotu do sprawności przy problemach ze stawami skroniowo-żuchwowymi może wynosić od kilkunastu tygodni do kilkunastu miesięcy. Leczenie przebiega szybciej, jeśli jest połączone z fizjoterapią stomatologiczną. Również w przypadku innych problemów zgryzowych.
Szyny zgryzowe retencyjne nosi się przynajmniej kilka lat, choć zaleca się zakładanie ich na noc przez resztę życia. Dzięki temu wywierają one nacisk na prawidłowo ustawione zęby, utrzymując efekt leczenia ortodontycznego.
Rodzaje szyn zgryzowych
Istnieje wiele różnych szyn zgryzowych, a podział na ortodontyczne, relaksacyjne czy wybielające to nie wszystko. Jedną z popularniejszych jest stabilizacyjna szyna zgryzowa typu Michigan oraz szyna akrylowa. Szynami miękkimi zwiemy wszystkie wykonane z adapty, jak również elastyczne szyny zgryzowe, takie jak na przykład Scandia, Dental HB czy Gelax. Natomiast do szyn pokrywających jedynie określoną grupę zębów zaliczamy deprogramator, interceptor oraz przednie plateau.
Szyny zgryzowe relaksacyjne
Szyny zgryzowe relaksacyjne posiadają płaską powierzchnię oraz prowadzenie kłowe. W przypadku szyn twardych powierzchnia jest płaska i posiada wielopunktowe kontakt z zębami przeciwstawnymi i prowadzeniem kłowym. Podczas leczenia przy użyciu szyn relaksacyjnych zawsze należy pozostawać w kontakcie z lekarzem, który na bieżąco będzie oceniać ustawienie szczęki i żuchwy. Ważne jest bowiem, aby żuchwa znajdowała się w pozycji centralnej, odwzorowującej optymalne warunki zgryzowe.
Szyny zgryzowe – cena
Na wstępie warto zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach z łatwością można zakupić w sklepach internetowych gotowe szyny zgryzowe, których cena zawiera się w przedziale jedynie 30-80 zł. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ takie produkty nie odzwierciedlają zgryzu pacjenta. Ich noszenie może przyczynić się do powstawania wad zgryzu, zaburzeń wymowy, przewlekłych bólów głowy czy problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Najkorzystniej jest wykonać szyny na indywidualne zamówienie w gabinecie stomatologicznym. Po pobraniu wycisków specjaliści w pracowni protetycznej przygotowują szyny zgryzowe zgodnie z uzębieniem pacjenta. Koszt takiej szyny wynosi około 300-600 zł, w zależności od wielkości miasta, renomy gabinetu i innych czynników.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Suliborski S., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
- Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.