Urojony ból zęba

Spis treści

Urojony ból zęba to w rzeczywistości rodzaj zaburzeń psychicznych, w których pacjent narzeka na dolegliwości fizyczne, lecz w badaniu klinicznym nie stwierdza się żadnych procesów patologicznych. Ból ma wówczas podłoże psychogenne, dlatego należy leczyć go u doświadczonego psychoterapeuty. Wcześniej warto jednak skonsultować się ze stomatologiem, aby wykluczył on rzeczywiste, fizyczne przyczyny bólu.

Urojony ból zęba

Urojony ból zęba – przyczyny

Ból zębów może być spowodowany procesami patologicznymi toczącymi się w obrębie zęba lub w przyzębiu brzeżnym i wierzchołkowym. Równie dobrze może jednak boleć ząb, w którym nie obserwujemy żadnych procesów patologicznych, a sama dolegliwość bólowa jest albo objawem chorób innych części układu stomatognatycznego albo pochodzenia sercowo-naczyniowego, mózgowego, mięśniowego, względnie nerwowego. Dość specyficznym i trudnym w leczeniu problemem współczesnej stomatologii jest urojny ból zęba. Przyczynami takiego zjawiska mogą być:

  • nerwica;
  • osobowość neuropatyczna;
  • hipochondria;
  • choroba afektywna dwubiegunowa i różnego rodzaju inne psychozy;
  • nadmierny stres w życiu codziennym przy braku umiejętności radzenia sobie z nim.

Diagnostyką urojonego bólu zęba zawsze powinien zajmować się stomatolog. Musi dokonać dokładnego przeglądu uzębienia, wykonać niezbędne badania (w tym RTG), aby wykluczyć możliwe przyczyny bólu. Dopiero wówczas pacjenta kieruje się do psychoterapeuty.

Zobacz również: Ból zębów na tle nerwowym.

Jak wygląda urojony ból zęba?

Urojony ból zęba zazwyczaj dotyczy wielu zębów, a nie tylko jednego. Ma zmienną lokalizację i charakter np. pulsujący, tępy, rozlany, trudny lub łatwy do zlokalizowania. Wszystko zależy od psychiki pacjenta. Mogą towarzyszyć mu inne objawy, takie jak subiektywne uczucie nadwrażliwości zębów lub bóle głowy.

Nie należy mylić urojonego bólu zębów z bólem fantomowym zębów. Ten drugi zwykle pojawia się
po ekstyrpacji miazgi zęba lub ekstrakcji zęba. Wiąże się z uszkodzeniem nerwu obwodowego i częściej odczuwają go pacjenci, którzy cierpieli z powodu bólu zęba przed wykonaniem zabiegu. Ma charakter uporczywy i ciągły, przy czym pacjenci nie są w stanie wskazać z dużą dokładnością bolącego miejsca.

Zobacz również: Psychosomatyczne bóle zębów.

Urojony ból zęba – diagnostyka

Zmagając się z bólem zęba, najpierw należy udać się do stomatologa. Oceni on wszystkie zęby przy pomocy strumienia światła i lusterka powiększającego, a następnie oceni ich wrażliwość na bodźce zimne i kwaśne. Następnie zleca się badanie RTG zębów i stawów skroniowo-żuchwowych. Jeśli wszystkie badania wyjdą poprawnie (zęby nie wymagają leczenia) należy poszukać przyczyn ogólnoustrojowych. Być może ból wiąże się z chorobami układu nerwowego lub innymi. Warto skierować pacjenta do lekarza rodzinnego, aby wykonał badania krwi i badania moczu, a także skierował do neurologa, który oceni nerwy czaszkowe. Jeśli w dalszej kolejności przyczyny nie zostaną znalezione, prawdopodobnie pacjent zmaga się z urojonym bólem zęba. Powinien więc udać się do psychoterapeuty na odpowiednią diagnostykę.

Leczenie urojonego bólu zęba

Leczenie urojonego bólu zęba jest długotrwałym i wymagającym procesem. W pierwszej kolejności pacjent musi uświadomić sobie swój problem i wykazać chęć zwalczenia go. Należy regularnie uczęszczać na sesje psychoterapeutyczne. Większość pacjentów już po kilku takich spotkaniach wskazuje na załagodzenie odczuwanych objawów. Należy również rozważyć optymalne dla siebie metody relaksacyjne (masaże, medytacja, kontakt ze zwierzętami, aktywność fizyczna itd.), jako że urojony ból zęba często wynika właśnie ze stresu i życia w biegu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pasternak M., Woroń J., Postępowanie w bólu poekstrakcyjnym, Ból, 1/2020.
  2. Skoracka J., Torlińska-Walkowiak N., Torlińska T., Woźniak W., Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego, Nowiny Lekarskie, 1/2006.
  3. Domżał T., Na tle nerwowym, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *