Ból zębów na tle nerwowym

Spis treści

Ból zębów na tle nerwowym wbrew pozorom wcale nie jest rzadką dolegliwością. Szacuje się, że jego częstotliwość wśród osób dorosłych ostatnimi laty znacznie wzrosła i wciąż wykazuje tendencję do wzrastania. Wynika to głównie z faktu, że stres i życie w pośpiechu staje się coraz powszechniejsze, co nie pozostaje bez konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Ból zębów na tle nerwowym

Ból zębów na tle nerwowym – przyczyny

Szacuje się, że aż 44% Polaków zaciska zęby i zgrzyta nimi w sytuacjach stresowych. Często robimy to podświadomie, nie kontrolując odruchu. W dłuższym przedziale czasu prowadzi to do ścierania zębów, wgniatania koron zębowych oraz pękania szkliwa. Rozwija się bruksizm, którego przyczyny wciąż nie zostały do końca wyjaśnione, jednak bezsprzecznie wiążą się z nadmiernym stresem przy braku umiejętności radzenia sobie z nim. W przebiegu bruksizmu ból zębów jest realnym problemem. Wynika z opisanych konsekwencji. Przykładowo wgniatanie koron zębowych skutkuje psuciem się miazgi zęba, co przez pewien czas może przebiegać bezobjawowo, a zęby z wierzchu wyglądają na zdrowe. Dopiero przy nasilonym stanie zapalnym uwidaczniają się objawy.

Ból zębów na tle nerwowym może wynikać także hipochondria, czyli zaburzenie emocjonalne ze spektrum nerwic. Objawia się pod postacią silnego, nieuzasadnionego lęku o własne zdrowie, a także przekonaniem o istnieniu choroby somatycznej ze względu na charakterystyczne symptomy organiczne, których chory doznaje i których nie może kontrolować. Często stwierdza u siebie choroby i objawy, których w rzeczywistości nie ma, np. ból zębów. Podobny charakter bólu zębów obserwuje się w przebiegu nerwicy i osobowości neurotycznej, taka osoba odczuwa ból zęba, jest on jednak konsekwencją braku umiejętności radzenia sobie z emocjonalnymi, stresowymi sytuacjami, a nie z rzeczywistą chorobą w jamie ustnej.

Jak zatem widać, ból zębów na tle nerwowym może mieć realne przyczyny, możliwe do zdiagnozowania podczas badania stomatologicznego, może jednak znajdować się jedynie w głowie pacjenta. W drugim przypadku podczas badań stomatologicznych nie stwierdza się patologii.

Zobacz również: Psychosomatyczne bóle zębów.

Ból zębów na tle nerwowym – objawy

Ból zębów na tle nerwowym może prezentować się różnie. Niekiedy ma charakter tępy i rozlany, dotyczy dużej ilości zębów, a pacjent nie jest w stanie wskazać konkretnego miejsca bólu, innym razem natomiast jest ostry i punktowy, może promieniować. Niekiedy dolegliwościom bólowym towarzyszą inne objawy:

Obraz kliniczny różni się w zależności od wielu przyczyn. Zazwyczaj urojony ból zęba na tle nerwowym dotyczy osób dorosłych i starszych. W przypadku dzieci diagnozowany jest rzadko.

Diagnostyka bólu zębów na tle nerwowym

Podstawą diagnostyki jest badanie stomatologiczne rozszerzone o RTG zębów, aby móc ocenić ich wnętrze i korzenie. Należy również ocenić ustawienie stawów skroniowo-żuchwowych, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza przy bruksizmie. Fizjoterapeuta stomatologiczny zbada nie tylko te stawy, ale i napięcie wszystkich mięśni, które mogłyby wpływać na inicjowanie bólu zębów. Z dużym prawdopodobieństwem przyczyna problemu zostanie zidentyfikowana. Jeśli nie, pacjenta należy skierować do psychoterapeuty.

Ból zębów na tle nerwowym – leczenie

Leczenie takiej dolegliwości powinno być kompleksowe i długotrwałe. W jego skład wchodzą:

  • noszenie indywidualnie wykonanej szyny na zęby, aby chronić je przed ścieraniem powierzchni szkliwa;
  • psychoterapia – może trwać nawet wiele miesięcy i jest najważniejszym elementem leczenia bólów zębów na tle nerwowym;
  • fizjoterapia stomatologiczna – przywróci mobilność w stawach skroniowo-żuchwowych, usunie napięcia mięśniowe i poprawi przesuwalność powięzi;
  • bieżące leczenie konsekwencji związanych z zaciskaniem zębów;
  • coroczna higienizacja zębów, aby nie dopuścić do realnego psucia się zębów.

Liczy się także postępowanie domowe. Pacjenci muszą nauczyć się radzić sobie ze stresem, przy czym pomocne będą rady psychoterapeuty. W warunkach domowych można skupić się na ulubionym hobby, medytacji, automasażach, odpoczynku, aromaterapii czy ziołolecznictwie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mitrowska-Guźmińska M., Wpływ typu osobowości na występowanie dysfunkcji w obrębie układu stomatognatycznego, Szczecin 2021.
  2. Wenczyński B., Zaburzenia integracji sensorycznej oraz ich oddziaływanie na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym – w oparciu o teorię i praktykę pedagogiczną, Kraków 2019.
  3. Saczuk K., Wilmont P., Pawlak Ł., Łukomska-Szymańska M., Bruksizm – etiologia i diagnostyka – przegląd piśmiennictwa, Protetyka Stomatologiczna, 68/2018.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *