Psychosomatyczne bóle zębów to bardzo trudny problem stomatologiczny, ponieważ nie ma on rzeczywistej, organicznej przyczyny. Takie dolegliwości mają źródło w psychice pacjenta, co szczególnie ciężko jest wytłumaczyć samemu pacjentowi. Przy odpowiednio prowadzonej psychoterapii rokowania są jednak dobre. Co ważne, wcześniej warto wykluczyć wszelkie przyczyny organiczne, np. choroby ogólnoustrojowe czy neurologiczne.
Czym są zaburzenia psychosomatyczne?
Mianem zaburzeń (chorób) psychosomatycznych nazywa się wszelkie dolegliwości i problemy zdrowotne wywołane czynnikami psychologicznymi, najczęściej:
- przewlekłym lub silnym stresem;
- osobowością nadwrażliwą;
- nerwicą;
- brakiem umiejętności radzenia sobie z silnymi emocjami;
- depresją;
- agresją;
- problemami interpersonalnymi;
- chorobami psychicznymi.
Zgodnie z jedną z ogólnie przyjętych definicji, zaburzenia psychosomatyczne stanowią grupę dolegliwości, w których obecność objawów somatycznych wskazuje na prawdziwą chorobę ciała, jednak objawów tych nie można wyjaśnić zakłóceniem stanu fizycznego.
Psychosomatyczny ból zębów – przyczyny
Etiologia schorzeń psychosomatycznych jest wysoce złożona. Ból zęba o podłożu psychicznym może wynikać z wymienionych wyżej czynników lub jeszcze innych, które nie zostały ogólnie zdiagnozowane, jednak są indywidualne dla danej jednostki. Dużym problemem dzisiejszych czasów jest hipochondryzm, czyli nieustanne doszukiwanie się chorób i różnych problemów zdrowotnych pomimo ich braku. Hipochondrycy często uczęszczają do różnych specjalistów, chcąc diagnozować kolejne choroby, których w rzeczywistości nie ma. Jeśli badania wyjdą prawidłowo, często podważają kompetencję lekarza i diagnozują ten sam, wymyślony problem u kolejnego specjalisty. Hipochondria może być jedną z przyczyn psychosomatycznego bólu zęba.
Psychosomatyczny ból zęba odczuwać można przy bardzo silnym stresie, a także podczas ciągłej obawy o własny stan zdrowia. Wciąż nie wyjaśniono do końca jak to działa, jednak osoby często i nadmiernie martwiące się o konkretny parametr stanu zdrowia (w tym przypadku o zdrowie zębów), mogą odczuwać dolegliwości właśnie tej okolicy, których nie ma.
Psychosomatyczny ból zęba – objawy
Obraz kliniczny psychosomatycznego bólu zęba jest niezwykle różnorodny. Zależy to od czynników indywidualnych, związanych z psychiką i emocjami pacjenta. Ból może być ostry, kłujący i dobrze zlokalizowany, może wręcz ograniczać się do konkretnego zęba. U innych osób ma charakter tępy, rozlany. Psychosomatyczny ból zęba równie często opisywany jest jako nadwrażliwość lub brak czucia w obrębie danego zęba. Co istotne, wszelkie badania stomatologiczne i ogólne wychodzą prawidłowo, nie wskazują na żadną toczącą się dolegliwość.
Zobacz również: Domowe sposoby na ból zęba.
Diagnostyka psychosomatycznych bólów zęba
Epizod bólu zęba zawsze powinien być skonsultowany ze stomatologiem. Wykona on przegląd jamy ustnej oraz higienizację zębów (rekomendowana raz w roku). Jeśli istnieją jakiekolwiek organiczne przyczyny bólu zęba, dentysta z pewnością je zlokalizuje i wdroży odpowiednie leczenie. Niekiedy warto wykonać RTG zębów, ponieważ ropnie, torbiele czy kostniaki mogą nie być widoczne podczas zwykłych oględzin jamy ustnej. Jeśli badania wyjdą prawidłowo, a mimo tego pacjent skarży się na ból zęba, warto szukać przyczyn neurologicznych i mięśniowych. Należy wykonać tomografię komputerową głowy, a także udać się do fizjoterapeuty stomatologicznego, który oceni napięcie mięśni w obrębie twarzoczaszki oraz kondycję stawów skroniowo-żuchwowych.
Ból zębów może pojawić się w przebiegu chorób ogólnoustrojowych. Zaleca się wykonanie badań krwi i badań moczu, a także zwrócenie uwagi na inne objawy, np. bóle brzucha, powiększenie wątroby, nadmierną senność, wypadanie włosów, nudności itd. Jeśli mimo wnikliwej diagnostyki ból zębów się utrzymuje, pacjenta kieruje się do psychoterapeuty lub psychiatry.
Psychosomatyczne bóle zębów – leczenie
Leczeniem psychosomatycznych bólów zębów zajmuje się psychoterapeuta lub psychiatra. Takie leczenie trwa często wiele miesięcy. Pacjent musi znaleźć emocjonalną przyczynę swoich problemów oraz ją zrozumieć. Uzupełnieniem takiej terapii mogą być leki homeopatyczne, działające na zasadzie efektu placebo.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Skoracka J., Torlińska-Walkowiak N., Torlińska T., Woźniak W., Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego, Nowiny Lekarskie, 1/2006.
- Skrzyńska A., Skrzyński W., Tomkiewicz A., Psychosomatyka – leczenie człowieka, a nie choroby, Rocznik Żyrardowski, 2/2003.