Wskaźnik Moyersa odnosi się do przewidywanej ilości miejsca w jamie ustnej dla zębów przedtrzonowych oraz kłów (a dokładniej: ich stref podparcia). Ma duże znaczenie w stomatologii, choć coraz częściej odchodzi się od jego wyliczania. Postęp i rozwój stomatologii sprawił, że wiele wskaźników popularnych kilkanaście lat temu powoli odchodzi w zapomnienie.
Czym jest wskaźnik Moyersa?
Wskaźnik Moyersa przewiduje dokładną ilość miejsca dla kłów i przedtrzonowców na podstawie sumy szerokości stałych zębów siecznych dolnych. Można go zastosować zarówno w przypadku uzębienia stałego, jak i mieszanego. Jednak nie znajduje zastosowania u dzieci z zębami wyłącznie mlecznymi.
Znaczenie wskaźnika Moyersa
Wskaźniki zgryzowe stosuje się przy leczeniu ortodontycznym wszelkich wad zgryzu. Wyniki stają się decydującym wyznacznikiem podczas doboru metody leczenia ortodontycznego, które może dotyczyć seryjnych ekstrakcji, uzyskiwania przestrzeni przez ekspansję łuku zębowego czy zachowanie przestrzeni dla zębów stałych w momencie, gdy dojdzie do przedwczesnej utraty zębów mlecznych.
Najczęściej stosuje się 3 podstawowe wskaźniki:
- Ponta;
- Moyersa;
- Litta.
Za pomocą wskaźnika Ponta możliwa jest ocena szerokości łuków zębowych w zależności od ich szerokości. Z kolei wyznaczenie wskaźnika Moyersa potrzebne jest, aby ustalić planowaną ilość miejsca dla kłów, a także zębów przedtrzonowych. Na tej podstawie podejmuje się np. decyzję o ekstrakcji zębów celem zrobienia przestrzeni do prostowania się pozostałych. Natomiast wskaźnik Litta określa skalę zaburzeń zgryzowych we fragmencie przednim żuchwy.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Sikorska A., Analiza stanu zdrowia jamy ustnej oraz zgryzu dzieci w wieku szkolnym powiatu kolskiego, Poznań 2016.
- Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.