Czy żucie gumy jest zdrowe?

Spis treści

Wiele osób zastanawia się, czy żucie gumy jest zdrowe. Wierząc reklamom, żucie gumy wpływa pozytywnie na stan jamy ustnej, w tym chroni zęby przed rozwojem próchnicy. Z pewnością ma swoje wady i zalety – które jednak przeważają?

Czy żucie gumy jest zdrowe?

Czy żucie gumy jest zdrowe?

Tutaj należy zastanowić się nad składem gumy do żucia, ponieważ to głównie od niego zależy bezpieczeństwo żucia gumy oraz to, jak będzie ona oddziaływać na organizm. Równie istotna jest częstotliwość żucia gumy.

Zalety żucia gumy

Jeśli guma do żucia nie zawiera szkodliwych substancji (przede wszystkim cukrów prostych, które negatywnie wpływają na zęby), może wpływać korzystnie na zdrowie. Jednym z lepszych dodatków słodzących jest ksylitol, który nie ulega metabolizowaniu w jamie ustnej przez bakterie w niej bytujące. Zapobiega rozwojowi próchnicy oraz wykazuje działanie kariostatyczne. Bezcukrowe gumy do żucia wspomagają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, ponieważ pobudzają do zwiększonego wydzielania śliny i tym samym wspierają utrzymanie zasadowego pH w jamie ustnej. Ciekawostką jest, że czynność jest zalecana nawet przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

Udowodniono także, że żucie gumy może wpływać uspokajająco, szczególnie w przypadku osób nieradzących sobie ze stresem czy silnie przeżywających tremę. Czynność działa wówczas relaksacyjnie i pomaga poradzić sobie z własnymi emocjami. Dodatkowo należy wspomnieć, że niektóre rodzaje gum (szczególnie o silnie miętowym smaku i zapachu) skutecznie odświeżają oddech. Gumy mogą być zamiennikiem słonych przekąsek u osób walczących z nadwagą i otyłością – z pewnością są tańszą, bardziej wydajną i mniej kaloryczną alternatywą.

Wady żucia gumy

Jedną z największych wad długotrwałego i częstego żucia gumy są zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchcowych, które są w ciągłym ruchu. Może to powodować ból głowy, bóle zębów, szumy uszne oraz nadmierne napięcie mięśni twarzy – zwłaszcza mięśnia żwacza.

Kolejnym problemem będącym skutkiem żucia gumy są problemy żołądkowo-jelitowe. W trakcie żucia gumy dochodzi do niepotrzebnego połykania powietrza, które szybko trafia do jelit i powoduje wzdęcia. Niektóre źródła podają żucie gumy za czynnik ryzyka nasilający objawy zespołu jelita drażliwego.

Guma ma kontakt z jamą ustną i zębami, dlatego to właśnie na jej skład należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Jeśli zawiera glukozę, syrop glukozowo-fruktozowy czy inne szkodliwe substancje słodzące, żucie gumy staje się pierwszym krokiem do rozwoju próchnicy. Ponadto, kwaśne aromaty czy konserwanty mogą przyczyniać się do erozji szkliwa, czyli jego niszczenia.

Podsumowanie

Po przeczytaniu artykułu można jasno określić, czy żucie gumy jest zdrowe. Prawidłowa odpowiedź brzmi – to zależy. Jeśli kupujemy gumę wysokiej jakości, o dobrym składzie i żujemy ją od czasu do czasu, z pewnością nie przyniesie szkód dla zdrowia. Jeśli jednak sięgamy po słodkie, owocowe gumy zawierające liczne konserwanty i substancje słodzące, a ponadto żujemy ją często i długotrwale – nasze zęby i stawy skroniowo-żuchwowe mogą ucierpieć.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.
  2. Heidemann D., Potoczek S., Stomatologia zachowawcza tom 1, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2001.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *