Domowa fluoryzacja zębów powinna opierać się wyłącznie na stosowaniu past z dodatkiem fluoru, których celem jest wzmacnianie szkliwa i przeciwdziałanie próchnicy. Zabronione jest przeprowadzanie profesjonalnych zabiegów fluoryzacji samodzielnie. Specjalistyczne preparaty mogą być używane wyłącznie przez stomatologów. Fluoryzacja jest elementem higienizacji zębów i powinna odbywać się co 6 miesięcy w gabinecie stomatologicznym.
Domowa fluoryzacja zębów
Obok właściwej diety profilaktyka fluorkowa jest podstawową i skuteczną metodą zapobiegania próchnicy zębów mlecznych i zębów stałych. Warunkiem zapewnienia jej bezpieczeństwa i skuteczności jest znajomość i przestrzeganie aktualnych zasad stosowania różnych metod i środków zawierających związki fluoru. Pasty do zębów, płukanki, pianki, żele i lakiery zawierają różne stężenia związków fluoru. Można je stosować:
- w domu samodzielnie (profilaktyka domowa);
- w gabinecie stomatologicznym (profilaktyka profesjonalna).
Zawsze należy jednak indywidualnie dobierać metody profilaktyczne, z uwzględnieniem ekspozycji na związki fluoru pochodzące z różnych źródeł, wieku pacjenta oraz poziomu ryzyka próchnicy. W warunkach domowych jedyną ogólnodostępną, skuteczną i rekomendowaną przez specjalistów metodą fluoryzacji jest korzystanie z past do zębów zawierających związki fluoru.
Pasty do zębów z fluorem
To, czy pasta do zębów z fluorem będzie skuteczna, zależy głównie od rodzaju zastosowanych w niej związków fluorkowych, ich stężenia i przyswajalności przez szkliwo. Udowodniono, że dodanie uwodnionej krzemionki jako środka abrazyjnego wpływa korzystnie na biodostępność jonów fluorkowych. Aktualnie w sprzedaży znaleźć można fluorkowane pasty do zębów, zawierające nieorganiczne związki fluoru (np. fluorek sodu, fluorek cyny, monofluorofosforan sodu) lub organiczne (np. aminofluorki). Popularnością cieszą się także płukanki czy nici dentystyczne uwalniające jony fluorkowe.
Pasty zawierające standardową ilość jonów fluoru mogą być stosowane przez każdego. Fluor w takiej ilości jest bezpieczny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z pasty korzystały nawet dzieci powyżej 3. roku życia. W przypadku dzieci czynność należy wykonywać pod czujnym okiem rodziców, którzy pilnują, aby dziecko nie połykało pasty.
Zobacz również: Zawartość fluoru w pastach do zębów.
Nici dentystyczne z fluorem
Pasta do zębów nie jest w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, zwłaszcza przy ciasnym ułożeniu zębów w łukach zębowych. A to właśnie w tych miejscach w największych ilościach gromadzi się płytka nazębna bogata w bakterie próchnicotwórcze. Dlatego bardzo ważnym elementem domowej fluoryzacji zębów jest regularne korzystanie z nici dentystycznych, nasączonych jonami fluorkowymi.
Produkty te umożliwiają nie tylko bardzo dobre czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, ale zapewniają również dodatkową ochronę przed próchnicą w miejscach najbardziej narażonych na jej wystąpienie. Jeśli dana osoba dba o codzienną higienę jamy ustnej, korzysta z past i nici zawierających fluor oraz regularnie udaje się na profesjonalną higienizację zębów, stosowanie innych form fluoryzacji nie jest już konieczne.
Domowa fluoryzacja zębów – wskazania
Domowa fluoryzacja zębów wskazana jest każdej osobie dbającej o stan jamy ustnej i zdrowie zębów. Na rozwój próchnicy szczególnie narażone są dzieci oraz osoby stosujące dietę bogatą w węglowodany proste. Cukry są najlepszą pożywką dla bakterii próchnicotwórczych. Zwłaszcza jeśli spożywa się je przed pójściem spać, gdzie dana osoba zapomina o wieczornym szczotkowaniu zębów. Nocą produkcja śliny spada, a bakterie mogą bez przeszkód rozwijać się, żywiąc się cukrami w jamie ustnej.
Wskazaniami do wdrożenia domowej fluoryzacji (tuż obok profesjonalnej higienizacji zębów) są także: nadwrażliwość zębów, demineralizacja szkliwa czy przebarwienia na zębach. Pierwszy profesjonalny zabieg fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym powinno się wykonać u dziecka w wieku 6 lat.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Błaszczyk I., Ratajczak-Kubiak E., Birkner E., Korzystne i szkodliwe działanie fluoru, Farmakologia Polska, 65/2009.
- Jańczuk Z., Kaczmarek U., Lipski M., Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Chałas R., Maksymiuk P., Wpływ past do zębów o różnej zawartości fluoru na zmineralizowane tkanki zęba, Twój Przegląd Stomatologiczny, 1/2018.
- Herman K., Czajczyńska-Waszkiewicz A., Kowalczyk-Zając M., Przywitowska I. Uwalnianie fluoru z past do zębów dla dzieci Oral B Stages i Blendi Gel, Dental and Medical Problems, 3/2009.
- Kaczmarek U., Jackowska T., Mielnik-Błaszczak M., Jurczak A., Olczak-Kowalczyk D. Indywidualna profilaktyka fluorkowa u dzieci i młodzieży – rekomendacje polskich ekspertów, Nowa Stomatologia, 24/2019.