Pararotacyzm

Spis treści

Pararotacyzm jest jedną z kilku form rotacyzmu, czyli jednej z najczęściej występujących wad wymowy. Jej diagnostyką i leczeniem zajmuje się logopeda. Problem dotyczy przeważnie dzieci, choć jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie w młodym wieku, wada może się utrwalić i występować także u pacjentów dorosłych.

Pararotacyzm

Rotacyzm – czym jest?

Rotacyzm jest często występującą wadą wymowy w obrębie litery „r”. Głoska ta może być opuszczana podczas wypowiadania poszczególnych słów, zastępowana lub zniekształcana. Zniekształcenia „r” są różnorodne, ponieważ błędnie realizowane „r” może występować zarówno jako dźwięk wibracyjny, jak i bez żadnej wibracji. Dodatkowo może powstawać w licznych miejscach kanału ustnego. Wyróżnia się następujące formy rotacyzmu:

  • mogirotacyzm – wada polega na opuszczaniu głoski „r” podczas mówienia;
  • pararotacyzm – wada polega na zastępowaniu głoski „r” innymi głoskami. Najczęściej literką „l”, a nieco rzadziej nawet literką „j”;
  • rotacyzm właściwy – polega na tworzeniu zamiast głoski „r” dźwięku niewystępującego w systemie fonetycznym języka polskiego.

Diagnostyką i leczeniem wad wymowy zajmuje się logopeda. Nie jest lekarzem, lecz specjalizuje się w swojej dziedzinie. To absolwent 5-letnich studiów na kierunku logopedii.

Przyczyny pararotacyzmu

Możliwymi czynnikami ryzyka pararotacyzmu są:

  • niska sprawność języka i jego niewydolność, jako że jest on mięśniem zależnym od naszej woli;
  • wady zgryzu;
  • skrócone wędzidełko języka;
  • wady anatomiczne w obrębie żuchwy lub szczęki;
  • obniżone napięcie mięśniowe w obrębie całego ciała;
  • błędny sposób przełykania śliny;
  • niedowłady mięśni języka;
  • problemy ze słuchem.

Zdarza się także, że dziecko ma nieprawidłowe wzorce w swoim otoczeniu. Jeśli rodzice pieszczotliwie zdrabniają wyrazy i specjalnie pomijają literkę „r”, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dziecko zacznie robić tak samo, lecz dla niego będzie to normą, a nie zabawą.

Pararotacyzm – objawy

Pararotacyzm odnosi się do zamiany głoski „r” na inną głoskę systemową, czego konsekwencją może być pojawienie się w mowie wyrazów o innym znaczeniu lub logotomów, a więc połączenia dźwięków nieposiadających znaczenia. Mogą powstawać zupełnie nowe słówka, co negatywnie wpływa na jakość komunikacji. Pararotacyzm zwiększa ponadto ryzyko kompensacyjnych wad zgryzu, ślinienia się oraz oddychania przez usta.

Pararotacyzm – diagnostyka

W procesie diagnostycznym kluczowa staje się znajomość norm rozwojowych w zakresie kształtowania się mowy, w tym artykulacji. W poszczególnych okresach rozwoju mowy występują bowiem określone etapy w kształtowaniu się normatywnych realizacji poszczególnych fonemów. Przykładowo podczas kształtowania się realizacji wariantu głównego fonemu „r” mamy do czynienia z przypisanymi do określonego przedziału wiekowego etapami oraz typowymi dla nich formami przejściowymi. Rozpoznanie pararotacyzmu opiera się więc na znajomości rozwoju mowy u dziecka oraz osobistej rozmowie z dzieckiem. Dodatkowo należy ocenić narząd mowy i ewentualne wady zgryzu.

Pararotacyzm – leczenie

Pacjentów z nieprawidłowościami artykulacyjnymi, których podłożem mogą być wady budowy lub funkcjonowania narządu słuchu, należy skierować na konsultację audiologiczną i badania słuchu, a następnie rozpocząć leczenie otorynolaryngologiczne, np. poprzez wykorzystanie aparatu słuchowego. Pararotacyzm leczy się natomiast odpowiednio prowadzonymi terapiami logopedycznymi, które obejmują m.in.:

W przypadku dzieci powinny być prowadzone w formie zabawy.

Jeśli natomiast przyczyną pararotacyzmu są różnego rodzaju wady zębów czy tkanek miękkich jamy ustnej, dąży się do ich korekcji. Wady zębów leczy się ortodontycznie, najczęściej z użyciem aparatu na zęby, natomiast skrócone wędzidełko najczęściej przecina się chirurgicznie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lipiec D., Więcek-Poborczyk I., Terapia rotacyzmu w dyslaliach.
  2. Panasiuk J., Woźniak T., Grabias S., Talarczyk T., Logopedia Standardy postępowania logopedycznego. Podręcznik akademicki, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2022.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *