Co daje płukanie jamy ustnej sodą?

Spis treści

Co daje płukanie jamy ustnej sodą, czy czynność ta jest bezpieczna i jak prawidłowo ją wykonywać, jeśli już się na nią zdecydujemy? Coraz więcej osób poszukuje domowych i sprawdzonych sposobów na odświeżanie, wybielanie czy czyszczenie zębów, decydując się nawet na samodzielne sporządzanie pasty do zębów. Równie dużą popularnością cieszą się ręcznie robione płukanki do jamy ustnej, w tym także te na bazie sody oczyszczonej. Można ją kupić w każdym sklepie spożywczym.

Co daje płukanie jamy ustnej sodą?

Co daje płukanie jamy ustnej sodą?

Soda oczyszczona dostępna jest w sklepach spożywczych w formie białego proszku. Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia, zwłaszcza w gastronomii (do pieczenia ciast i innych wypieków) oraz podczas sprzątania domu i różnych powierzchni. Od dawna wykorzystuje się ją również w przyrządzaniu domowych kosmetyków, środków czyszczących czy farmaceutyków. Soda oczyszczona działa silnie alkalizująco, neutralizując kwasy żołądkowe, zwalczając objawy zgagi i niestrawności oraz przywracając prawidłową czynność układu pokarmowego. Jest też wykorzystywana do przyrządzania płukanek i naturalnych past do zębów, ponieważ działa antybakteryjnie, antyseptycznie i przeciwzapalnie.

Zobacz również: Naturalna pasta do zębów bez fluoru.

Płukanie jamy ustnej sodą odświeża oddech i pozwala pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust. Dodatkowo przywraca jamie ustnej prawidłowe, pożądane pH, co jest kluczowe celem profilaktyki m.in. kwasowej erozji szkliwa czy próchnicy. Jako że produkt ten działa przeciwbakteryjnie, dodatkowo likwiduje się patogenne bakterie próchnicotwórcze tej okolicy.

Jak płukać jamę ustną sodą?

Nadmierna ilość sody oczyszczonej w płukance do jamy ustnej nie będzie działać korzystnie, ponieważ może podrażniać delikatne tkanki tej okolicy. Dlatego optymalne proporcje wynoszą jedna płaska łyżeczka na jedną szklankę wody. Wszystko należy bardzo dokładnie wymieszać, aby proszek będący sodą całkowicie się rozpuścił. Tak przygotowaną mieszanką można płukać jamę ustną przez około 30-60 sekund. Należy pamiętać, aby nie wykonywać tego zbyt często, lecz wyłącznie w określonych przypadkach, gdy zaistnieją ku temu wskazania. Takie rozwiązanie z pewnością nie nadaje się do codziennego użytku. Specjaliści rekomendują płukanie jamy ustnej sodą maksymalnie dwa razy w roku lub gdy w obrębie jamy ustnej pojawią się infekcje (kandydoza jamy ustnej, afty, inne patologie).

Czy soda jest bezpieczna dla jamy ustnej?

Soda oczyszczona jest substancją bezpieczną dla jamy ustnej, pod warunkiem że nie ma żadnych przeciwwskazań do jej zastosowania (takich jak alergia na sodę, świeże rany śluzówki i inne). Dodatkowo bardzo ważne jest płukanie jamy ustnej sodą zgodnie z metodyką i nie częściej, niż jest to wskazane. W innym razie może prowadzić do podrażnienia śluzówki, nadwrażliwości zębów, podrażnienia dziąseł, zaostrzenia ewentualnie występujących dolegliwości bólowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości przed użyciem płukanki z sody warto skonsultować się ze stomatologiem. Nie należy również połykać płukanki z sody, lecz po przepłukaniu jamy ustnej wypluć ją do zlewu. Jeśli przedostanie się do dalszych dróg pokarmowych, może wywołać niestrawność i dolegliwości gastryczne.

Pasta do zębów z sodą oczyszczoną

Równie dużą popularnością w stomatologii cieszy się pasta do zębów sodą oczyszczoną. Przygotowuje się ją samodzielnie w domu. Wystarczy zmieszać wysokiej jakości olej kokosowy z sodą oczyszczoną w proporcji 1 do 1. Po dokładnym rozprowadzeniu sody w oleju na szczoteczkę do zębów nakłada się porcję pasty wielkości ziarna grochu. Następnie można umyć nią zęby. Taka pasta wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, a także lekko wybielające dzięki oleju kokosowemu. Jeśli dodatkowo chcemy uzyskać działanie odświeżające i niwelujące nieprzyjemne zapachy, do produktu można wprowadzić dwie krople naturalnego olejku miętowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Brandon B., Soda oczyszczona. 100 leczniczych właściwości, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
  2. Sircus M., Soda – lecznicze właściwości, Wydawnictwo Vital, Białystok 2016.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *