Mrowienie języka (inaczej: parestezje języka) może mieć wiele różnych przyczyn – od tych mniej poważnych, aż po groźne, wymagające pilnego leczenia. Jeśli dolegliwość utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej celem wykonania bardziej szczegółowych badań.
Mrowienie języka – przyczyny
Mrowienie języka może mieć wiele przyczyn, jednak do najczęściej obserwowanych należą:
- niedobory witamin i minerałów – zwłaszcza w odniesieniu do witamin z grupy B, potasu oraz magnezu;
- reakcje alergiczne, zwykle na leki, kosmetyki, składniki past do zębów, niektóre uzupełnienia stomatologiczne i protezy zębowe;
- schorzenia neurologiczne, w tym migrena z aurą, stwardnienie rozsiane, guzy mózgu, choroba Parkinsona;
- nerwica;
- przyjmowanie niektórych leków i suplementów diety, np. takich jak antybiotyki tetracyklinowe, NLPZ;
- cukrzyca;
- przebyte zabiegi stomatologiczne, np. ekstrakcja zęba mądrości;
- niektóre infekcje wirusowe, np. opryszczka, półpasiec;
- kiła;
- udar mózgu;
- wszelkiego rodzaju stany zapalne w obrębie jamy ustnej.
Jak można więc zauważyć, przyczyny dotyczą niemal wszystkich możliwych układów ustroju. Nie tylko jamy ustnej czy struktur nerwowych, na co wskazywać mógłby charakter dolegliwości.
Mrowienie języka – objawy
Mrowienie języka manifestuje się głównie jako drętwienie, utrata czucia, specyficzne parestezje w obrębie języka. Może mieć charakter okresowy, przejściowy, jak i przewlekły, utrzymujący się długo. Dość często objawowi mrowienia towarzyszą inne dolegliwości, takie jak metaliczny posmak w ustach, zaburzenia czucia smaku, trudności w mówieniu lub przełykaniu kęsów pokarmowych. Niekiedy pojawia się uczucie „ciała obcego” w jamie ustnej, zwykle w obrębie języka.
Niepokojącymi sygnałami alarmowymi są:
- nagłe osłabienie;
- zaburzenia czucia skóry twarzy lub skóry wokół ust;
- zawroty głowy;
- drgawki;
- omamy;
- obrzęk języka;
- wysoka gorączka;
- trudności w oddychaniu;
- zaburzenia widzenia.
Sugerują one, że przyczyna problemu może leżeć głębiej i może być bardziej poważna. W niektórych przypadkach pojawia się wręcz zagrożenie życia (np. przy obrzęku języka z trudnościami w oddychaniu).
Diagnostyka mrowienia języka
Na samym początku lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad zdrowotny, w którym zapyta m.in. o choroby pacjenta i te występujące w najbliższej rodzinie, przyjmowane leki i suplementy diety, styl życia, używki, problemy z jamą ustną, stosowane leczenie ortodontyczne lub protetyczne i wiele innych aspektów. Dodatkowo zaobserwuje objawy, a na podstawie tego wszystkiego ustali wstępne rozpoznanie.
Jednak niemal zawsze konieczne jest wykonanie dodatkowych badań krwi (w tym pod kątem czynników stanu zapalnego, hormonów tarczycy, niedoborów pokarmowych, glukozy). W określonych przypadkach lekarz może zlecić testy alergiczne, EMG, rezonans magnetyczny mózgu i inne specjalistyczne badania diagnostyczne.
Mrowienie języka – leczenie
Leczenie mrowienia języka powinno być przyczynowe. Dlatego tak ważna jest diagnostyka pozwalająca na identyfikację tego, co wywołało problem. Jeśli więc mrowienie języka wynika z niedoborów pokarmowych, za pomocą diety i suplementacji należy je uzupełniać. Z kolei przy cukrzycy ważna jest dieta z niskim indeksem glikemicznym oraz ewentualne wsparcie farmakologiczne.
Nieco gorzej sytuacja wygląda przy chorobach i schorzeniach przewlekłych, których nie sposób wyleczyć przyczynowo. Wtedy najczęściej za pomocą leków dąży się do uzyskania jak najdłuższego okresu remisji.
Polecane produkty:
![]() |
Olej z czarnuszki bioalgi
Olej z czarnuszki to w 100% naturalny produkt o wysokiej koncentracji składników odżywczych. Jest źródłem m.in. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, mikroelementów, witamin. Wykazuje działanie antygrzybiczne, przeciwwirusowe, antyalergiczne, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby przewlekłe, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Mayer S., Louis E., Noble J., Merritt Neurologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2023.