Metaliczny posmak w ustach jest nieprzyjemnym, subiektywnym wrażeniem zmysłowym, często wskazującym na patologie zdrowotne, choć mogącym również występować w stanie silnego stresu i zdenerwowania. Jeśli nie przemija samoistnie, warto skonsultować się ze stomatologiem oraz lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby znaleźć przyczyny tego stanu. Umożliwi to wdrożenie leczenia przyczynowego, a więc tego najskuteczniejszego.
Metaliczny posmak w ustach – przyczyny
Metaliczny posmak w jamie ustnej może wskazywać na następujące problemy zdrowotne:
- infekcje górnych dróg oddechowych;
- choroby nowotworowe;
- choroby autoimmunologiczne;
- alergie;
- sarkoidoza;
- niewydolność nerek;
- przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza immunosupresyjnych czy antybiotyków), jako ich działanie uboczne;
- demencja.
Charakterystyczne zaburzenia smaku mogą wskazywać również na zatrucie toksycznymi metalami ciężkimi. W przypadku ołowiu i rtęci pacjenci skarżą się najczęściej właśnie na metaliczny smak w ustach. Miedź powoduje typowy smak metaliczno-słodkawy, chrom gorzki, zaś mangan kwaśny lub gorzki. Innym problemem jest tzw. zespół pieczenia jamy ustnej, stwierdzany najczęściej u seniorów. Jest przewlekłym stanem dyskomfortu w jamie ustnej bez uchwytnych zmian stwierdzanych na błonie śluzowej. Charakterystycznymi objawami są:
- kserostomia (niedobór produkcji śliny);
- ból lub pieczenie śluzówki jamy ustnej;
- zaburzenia czucia smaku, zwłaszcza obejmujące opisywany metaliczny posmak w jamie ustnej.
Na koniec warto wspomnieć, że metaliczny posmak w ustach jest też niekiedy nietypowym objawem ciąży. Nie występuje często, jednak może wiązać się z poczęciem, ponieważ w organizmie kobiety następuje wiele zmian w gospodarce hormonalnej. Może ona więc zauważyć wiele zmian i dolegliwości, których nie było przed zajściem w ciążę. W razie wątpliwości zawsze należy jednak udać się do lekarza.
Metaliczny posmak w ustach – objawy
Metaliczny posmak w ustach sam w sobie jest objawem. Określa subiektywne odczuwanie przez pacjenta nietypowego smaku w jamie ustnej, przypominającego nieco metal. W zależności od przyczyn tego zjawiska, towarzyszyć mu mogą także inne objawy i dolegliwości. Przykładowo w przebiegu zatruć metalami ciężkimi typowe będą nudności i wymioty, zawroty głowy, silne bóle brzucha czy zmęczenie i osłabienie, natomiast przy alergiach jednocześnie może pojawić się wysypka skórna czy nadmierne łzawienie oczu. Jeśli jesteśmy w trakcie farmakoterapii i pojawi się metaliczny posmak w ustach, zawsze warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, czy symptom ten występuje na liście działań niepożądanych.
Diagnostyka
Jeśli metaliczny posmak w ustach utrzymuje się dłuższy czas, jest bardzo intensywny, nawraca na przestrzeni czasu, nie znika po wyszczotkowaniu zębów lub towarzyszą mu inne dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem. Diagnostyka obejmuje wstępnie analizę stanu zdrowia jamy ustnej oraz badania krwi. Z kolei ta bardziej szczegółowa może obejmować ponadto badania histopatologiczne, badania moczu, USG i inne.
Metaliczny posmak w ustach – leczenie
W pierwszej kolejności można spróbować domowych sposobów zmniejszania lub likwidacji tego nieprzyjemnego odczucia. Są nimi zwłaszcza:
- ssanie kwaskowatych cukierków, np. cytrynowych landrynek;
- żucie gumy bezcukrowej;
- picie wody z cytryną;
- płukanie ust naparami ziołowymi, np. z szałwii.
Zobacz również: Czym płukać zęby przy stanie zapalnym?
Warto też zadbać o szczególną higienę jamy ustnej. Poranne i wieczorne szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych przed szczotkowaniem zębów i płukanki do jamy ustnej są tu podstawą. Można też zdecydować się na higienizację zębów, czyli piaskowanie zębów, skaling zębów i fluoryzację zębów. Przy braku rezultatów (lub gdy metalicznemu posmakowi w ustach towarzyszą inne objawy) należy udać się na diagnostykę problemu, aby rozpocząć leczenie przyczynowe.
Polecane produkty:
![]() |
Chlorella 100% naturalna
Chlorella w tabletkach to naturalna alga z rozerwaną ścianą komórkową (patent) w postaci suplementu diety. Jest bogatym źródłem witamin, minerałów, chlorofilu i innych, ważnych składników odżywczych. Wspiera oczyszczanie organizmu z metali ciężkich ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Herman K., Korczyński M., Janeczek M., Wełmiński P., Kowalczyk-Zając M., Leśków A., Całkosiński I., Dobrzyński M., Wpływ metali toksycznych na tkanki jamy ustnej, Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(1):209-220.
- Tokajuk A., Kisiel M., Tokajuk J., Dąbrowska Z., Cwalina I., Dąbrowska B., Zespół pieczenia jamy ustnej jako problem interdyscyplinarny – przegląd piśmiennictwa.
- Rutkowska I., Słodko-gorzki smak mistyki. Leksyka zmysłu smaku w dzienniczku św. Faustyny Kowalskiej, Polonia Sacra, 3/2018.
- Korzeniowska K., Jankowski J., Cieślewicz A., Jabłecka A., Polekowe zaburzenia i utrata smaku, Farmacja Współczesna, 9/2016.