Płukanki do jamy ustnej to specjalistyczna płukanka dentystyczna, mająca na celu odświeżenie oddechu, usunięcie resztek pokarmowych, ochronę szkliwa, przeciwdziałanie licznym patologiom stomatologicznym. Choć najczęściej kupuje się je w drogeriach, aptekach i hipermarketach, to można też taką płukankę przyrządzić samodzielnie w domu.
Płukanki do jamy ustnej – działanie
Płukanki do jamy ustnej, w zależności od swojego składu, mogą mieć różnorodne działanie. Te zawierające fluor chronią szkliwo zębów przed bakteriami próchnicotwórczymi, a więc zapobiegają rozwojowi próchnicy zębów. Z kolei te z dodatkiem mentolowych olejków eterycznych intensywnie odświeżają oddech i zapewniają poczucie czystych zębów. Niektóre mogą działać przeciwzapalnie, łagodząc podrażnione dziąsła i zmniejszając ich obrzęk czy krwawienie. Mowa zwłaszcza o płukankach ziołowych, np. na bazie szałwii lub rumianku.
Na rynku spotkać można ponadto płukanki do jamy ustnej: pomagające w redukcji bakterii odpowiedzialnych za choroby dziąseł i nieświeży oddech, pomagające w usuwaniu przebarwień i poprawiające estetykę uśmiechu (delikatnie wybielające), remineralizujące, nawilżające błonę śluzową i wspierające produkcję śliny w przebiegu schorzeń takich jak zespół Sjogrena.
Jak stosować płukanki do jamy ustnej?
Zazwyczaj jednorazowo stosuje się małą porcję płukanki – jedna nakrętka (jeśli jest to produkt kupny) bądź jeden duży łyk (jeśli jest to produkt domowy). Oczywiście należy pamiętać, aby nie połykać płynu do płukania jamy ustnej, zwłaszcza jeśli już przepłukaliśmy usta. Zawiera on bowiem sporą ilość bakterii, które nie powinny przedostać się do układu pokarmowego. Po energicznym wypłukaniu jamy ustnej całą jej zawartość należy wypluć do zlewu.
Większość płynów stosuje się przez 30-60 sekund, energicznie przepłukując całą jamę ustną. Niektóre płyny używa się po szczotkowaniu zębów, inne przed tą czynnością. Dlatego warto sprawdzić instrukcję na opakowaniu. Jednocześnie rekomenduje się stosowanie płukanek raz lub dwa razy dziennie, ale nie częściej, aby uniknąć nadmiernego działania składników aktywnych. Przed użyciem warto się upewnić, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do zastosowania wybranej lub przygotowanej samodzielnie płukanki.
Przepisy na płukanki do jamy ustnej
Jeden z podstawowych, najczęściej wykonywanych przepisów na płukanki do jamy ustnej obejmuje następujące składniki:
- szklanka wody;
- łyżka octu jabłkowego.
Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą i płukać nimi jamę ustną zgodnie z powyższymi zaleceniami.
Inny przepis może zawierać:
- szklankę ciepłej wody;
- łyżeczkę soli morskiej, soli fizjologicznej, soli kłodawskiej lub soli Epsom;
- kilka kropel olejku miętowego.
Po zmieszaniu wszystkich składników uzyskamy płukankę do jamy ustnej. Warto też zaznaczyć, że jako domowe płukanki bardzo dobrze sprawdzają się zwykłe napary ziołowe, najlepiej te wykonane z szałwii lub rumianku. Jeśli ktoś decyduje się na samodzielne przyrządzanie płukanek, równie dobrze może wypróbować kilka prostych przepisów na domowe pasty do zębów. Oczywiście należy pamiętać, że domowa pielęgnacja nie zastąpi systematycznych wizyt u stomatologa ani higienizacji zębów, która rekomendowana jest każdemu człowiekowi raz na 6 miesięcy. Pozwoli niezwykle precyzyjnie i w pełni profesjonalnie pozbyć się płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego (co w drugim przypadku nie jest możliwe we własnym zakresie).
Zobacz również: Domowy płyn do płukania ust.
Płukanki do jamy ustnej – przeciwwskazania
Zakaz płukania zębów zarówno przed, jak i po ich umyciu jest niezmiernie istotny u osób w pierwszych dniach po ekstrakcji zęba. W dziurze po zębie tworzy się wówczas skrzep, który zasklepia ranę i pozwala brzegom dziąsłowym na zbliżenie się do siebie. Jeśli wypłuczemy skrzep, powstanie niezwykle bolesna przypadłość, która nazywa się suchy zębodół. Pozostałe przeciwwskazania do stosowania płukanek obejmują: alergie na składniki produktu, otwarte rany w jamie ustnej, bardzo młody wiek.
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina 100% naturalna
Spirulina to naturalna alga, która uzupełnia niedobory witamin i minerałów. Jej zadaniem jest wzmocnienie organizmu i w naturalny sposób wspomaganie procesu jego oczyszczenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.