Przerostowe zapalenie dziąseł

Spis treści

Przerostowe zapalenie dziąseł to dolegliwość dotycząca wielu ludzi, częściej jednak kobiet. Zazwyczaj wynika bowiem ze zmian hormonalnych, które u płci żeńskiej występują znacznie częściej. Przerost dziąseł i rozwijający się stan zapalny mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Przerostowe zapalenie dziąseł

Przerostowe zapalenie dziąseł – przyczyny

Istnieje kilka przyczyn i czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do rozwoju przerostowego zapalenia dziąseł. Wśród nich wyróżniamy:

  • nieprawidłową higienę jamy ustnej, zwłaszcza w przypadku korzystania ze stałego aparatu ortodontycznego, który utrudnia szczotkowanie zębów;
  • obecność niektórych chorób, np. białaczki, cukrzycy czy schorzeń układu krwionośnego;
  • zmiany hormonalne – zwłaszcza u kobiet w ciąży i podczas pokwitania;
  • stosowanie niektórych leków – np. fenytoiny, środków antykoncepcyjnych, cyklosporyny A czy blokerów kanału wapniowego.

Są to przyczyny związane z obecnością płytki nazębnej, która jest bodźcem do rozwoju omawianego schorzenia. Do przyczyn niezwiązanych z płytką nazębną zaliczyć można choroby infekcyjne jamy ustnej, choroby genetyczne i niektóre ogólnoustrojowe (np. toczeń rumieniowaty układowy). Sporadycznie przyczyną przerostu dziąseł mogą być urazy w obrębie jamy ustnej.

Zobacz również: Ciążowe zapalenie dziąseł.

Jak wygląda przerostowe zapalenie dziąseł?

Sam przerost dziąseł nie jest stanem bardzo poważnym – dotyczy wyłącznie dziąseł i nie przenosi się na inne tkanki. Obejmuje zmianę kształtu i konsystencji dziąseł. Stają się większe, sprawiają wrażenie opuchniętych. Można je opisywać jako zmianę wysokości linii dziąseł, która stopniowo przysłania korony zębów.

Dłuższe utrzymywanie się tego stanu prowadzi do zmiany zabarwienia dziąseł. Początkowo są one różowe, później zaś stają się czerwone. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby przybierają siwy odcień. Cechą charakterystyczną przerostu dziąseł jest pojawianie się krwawienia podczas spożywania posiłków (szczególnie twardych, np. jabłka) oraz szczotkowania zębów. Obecny jakiś czas przerost dziąseł prowadzi do rozwoju stanu zapalnego, co wiąże się już z bólem, nadwrażliwością zębów i wielu innych konsekwencji.

Konsekwencje przerostowego zapalenia dziąseł

Nieleczone przerostowe zapalenie dziąseł może doprowadzić do przeniesienia procesu zapalnego na przyzębie, uszkodzenia aparatu więzadłowego zębów i zaniku kości. W konsekwencji może nastąpić nawet utrata zębów. Przerost dziąseł w ciąży stanowi czynnik ryzyka niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz przedwczesnego porodu. Niektóre źródła podają zły stan zdrowia jamy ustnej matki za czynnik ryzyka poronienia.

Przerostowe zapalenie dziąseł – leczenie

Leczenie w przypadku omawianej dolegliwości musi być wielotorowe. W pierwszej kolejności podejmuje się działanie mające na celu oczyszczenie powierzchni zębów z płytki bakteryjnej. Piaskowanie zębów i skaling (poddziąsłowy lub naddziąsłowy) wykonuje się niezależnie od tego, czyli przyczyny są związane z obecnością płytki nazębnej czy też nie. Sugeruje się, że każdy dorosły powinien raz w roku wybrać się na oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego, w związku z czym jest to zabieg refundowany przesz NFZ.

Dalsze postępowanie zależy od przyczyny dolegliwości. Jeśli wynika ona z przyjmowania leków warto zastanowić się, czy ich stosowanie jest konieczne lub czy nie można wybrać zamienników dla tych środków. Jeśli zaś przyczyną jest cukrzyca, należy dążyć do jej wyrównania. Pacjent musi każdego dnia dbać o higienę jamy ustnej (jest to również profilaktyka stanów zapalnych i przerostu dziąseł), poprzez:

  • szczotkowanie zębów miękką szczoteczką, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, korzystanie z płukanek do ust;
  • korzystanie z past do zębów o działaniu przeciwzapalnym i likwidującym płytkę nazębną;
  • unikanie spożycia alkoholu i korzystania z płynów do płukania ust z dodatkiem alkoholu.

Dobrym rozwiązaniem będzie także suplementacja związków, które działają antyoksydacyjnie, przyspieszają gojenie się ran, wzmacniają zęby i dziąsła oraz wpływają korzystnie na ogólne zdrowie jamy ustnej. Są to m.in. wapń, fosfor, fluor, witamina C, witamina D i koenzym Q10. W celu dostarczenia do organizmu wielu cennych składników jednocześnie można zdecydować się na suplementację algi Spirulina, która uzupełnia niedobory witamin, minerałów i pierwiastków śladowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Przerost dziąseł po fenytoinie – opis przypadku, Farmacja Współczesna, 10/2017.
  2. Leśniak W., Doboszyńska A., Objawy stomatologiczne chorób ogólnych, Forum Medycyny Rodzinnej, 1/2014.
  3. Gałecka-Wanatowicz D., Stachura-Spłuszka A., Jurczak A., Chomyszyn-Gajewska M., Stany zapalne dziąseł w wieku pokwitaniowym – przegląd piśmiennictwa, Nowa Stomatologia, 3/2012.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *