Kolejność wyrzynania zębów mlecznych

Spis treści

Kolejność wyrzynania zębów mlecznych jest na ogół taka sama u wszystkich dzieci. Jej znajomość umożliwia wstępną ocenę, czy jama ustna malucha rozwija się w odpowiednim czasie i w sposób prawidłowy. Należy jednak zaznaczyć, że tempo wzrostu zębów mlecznych może różnić się w zależności od kilku czynników i nie zawsze przypada na określony miesiąc czy rok życia dziecka. Zwykle pierwsze zęby mleczne pojawiają się w okolicy 6.-7. miesiąca życia.

Kolejność wyrzynania zębów mlecznych

Kolejność wyrzynania zębów mlecznych

Średnie, przybliżone okresy wyrzynania poszczególnych zębów mlecznych są wartościami, które różnią się w zależności od czynników indywidualnych. Prezentują się następująco:

  • przednie dolne zęby sieczne – między 4. a 10. miesiącem życia;
  • przednie górne zęby sieczne – między 5. a 11. miesiącem życia;
  • boczne górne zęby sieczne oraz boczne dolne zęby sieczne – między 6. a 12. miesiącem życia;
  • przednie zęby trzonowe – między 10. a 18. miesiącem życia;
  • kły – między 12. a 20. miesiącem życia;
  • tylne zęby trzonowe – między 18. a 30. miesiącem życia.

Można więc podsumować, że jako pierwsze pojawiają się zazwyczaj dolne, środkowe siekacze, a jako ostatnie tylne zęby trzonowe.

Zobacz również: Etiologia wad zgryzu.

Zęby noworodkowe

Bardzo rzadkim zjawiskiem jest występowanie zębów noworodkowych. Nie mają one nic wspólnego z fizjologicznym terminem wyrzynania się zębów mlecznych, wręcz przeciwnie – uznawane są za wadę wrodzoną. Do dnia dzisiejszego nie poznano przyczyn tego zjawiska. Wyrastają one jeszcze przed ukończeniem pierwszego miesiąca życia, a więc w okresie noworodkowym. Co ciekawe, stopień ich rozwoju jest zgodny z oczekiwanym stadium rozwojowym zębów mlecznych w tym wieku dziecka. Utworzone jest jedynie 5/6 korony tych zębów, bez utworzenia korzenia. Sprawia to, że są one ruchome.

Wyrzynanie zębów mlecznych – jak wygląda?

Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się już w okolicach 6.-7. tygodnia życia płodowego. To właśnie z nich w okresie niemowlęcym rozwijać się będą zęby mleczne. Fizjologicznie wyróżnia się 3 podstawowe fazy rozwoju zębów:

  1. Przederupcyjna – związana z wewnątrzkostnym wzrostem oraz przesuwaniem się zęba.
  2. Erupcyjna – obejmująca przecinanie błony śluzowej jamy ustnej.
  3. Poerupcyjna – nadkostny wzrost i funkcjonowanie zębów, co trwa kilka lat.

Termin ząbkowanie obejmuje 4 dni przed rzeczywistym wyrznięciem się zęba, dzień pojawienia się zęba oraz 3 dni po jego pojawieniu się. Pamiętajmy, że ząbkowanie jest dla dziecka bolesnym etapem rozwoju, ponieważ przecinanie błony śluzowej przez wzrastające zęby powoduje opuchnięcie dziąseł i stan zapalny.

Zobacz również: Nieprawidłowe wyrzynanie się zębów stałych.

Ząbkowanie opóźnione i późne

Ząbkowanie opóźnione ma miejsce wówczas, gdy pierwsze ząbki w jamie ustnej dziecka pojawiają się dopiero między 9. a 11. miesiącem jego życia. Z kolei ząbkowanie późne odnosi się do sytuacji, gdy pierwsze ząbki pojawiają się po ukończeniu okresu niemowlęctwa, czyli po 12. miesiącu życia. Opóźnione ząbkowanie nie powinno być powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli dziecko ma zapewnioną odpowiednią podaż wapnia, witaminy D i innych ważnych do wzrostu składników odżywczych. Natomiast późne ząbkowanie może być spowodowane wadami genetycznymi. W razie wątpliwości warto udać się do lekarza pediatry lub stomatologa dziecięcego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Daszkowska M., Habrat P., Szczepańska J., Zęby wrodzone i noworodkowe – opis pięciu przypadków, Nowa Stomatologia, 1/2017.
  2. Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *