Jak wybielić zęby domowymi sposobami? Z całą pewnością każdy chce mieć równy, piękny, zdrowy i biały uśmiech. O ile nie sposób samodzielnie naprostować wad zgryzu, w związku z czym pacjenci regularnie korzystają z pomocy ortodontów, o tyle wielu spośród nich decyduje się na próby samodzielnego wybielania zębów we własnym domu, bez konsultacji lekarskiej. Konsekwencje takich działań mogą być różne, także związane z uszkodzeniem szkliwa czy powstaniem trwałych przebarwień na zębach.
Jak wybielić zęby domowymi sposobami?
Najbezpieczniejszym i sprawdzonym sposobem wybielania zębów we własnym domu jest tak zwane nakładkowe wybielanie zębów. Wymaga ono jednak wizyty u stomatologa, który oczyści powierzchnię zębów, przygotuje specjalne, indywidualne nakładki na łuki zębowe oraz udzieli zaleceń odnośnie dalszych kroków. Wybielanie nakładkowe polega na codziennym nakładaniu na zęby (przeważnie tylko na noc) specjalnych, przeźroczystych i giętkich szyn, wypełnionych preparatem wybielającym. Czynność należy powtarzać przez okres przeważnie 2 tygodni, aplikując nakładki po wieczornym umyciu zębów. Rano preparat usuwa się podczas szczotkowania zębów. To metoda sprawdzona, bezpieczna i niezwiązana z żadnymi powikłaniami. Wymaga jednak czasu i systematyczności.
Wybielanie zębów skórką od banana
Wybielanie zębów skórka od banana polega na nacieraniu szkliwa skórką zdjętą z dojrzałego banana przez około 2 minuty dziennie, najlepiej wieczorem po dokładnym wyszczotkowaniu zębów i oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. To metoda dla osób cierpliwych, ponieważ pierwsze efekty będą widoczne dopiero po około miesiącu systematycznego nacierania zębów bananem. Maksymalnie można uzyskać efekt jaśniejszych zębów do 2 tonów, co z pewnością nie jest spektakularne. Należy jednak pamiętać, że skórka od banana zawiera w sobie kwasy i składniki osłabiające szkliwo. Zabiegi mogą więc prowadzić do nadwrażliwości zębów.
Wybielanie zębów kurkumą
Wybielanie zębów kurkumą jest chętnie wykonywane przez osoby chcące uzyskać biały uśmiech. Jednak jest to i jedna z metod najmniej polecanych przez stomatologów. Co więcej, jest odradzana ze względu na możliwość tworzenia przebarwień, czyli efektu odwrotnego do pożądanego. Kurkuma zawiera w swoim składzie kurkuminę, czyli intensywnie pomarańczowo-żółty barwnik odpowiadający za charakterystyczny kolor tej przyprawy. Korzystanie z pasty z kurkumy (którą przyrządza się, mieszając kurkumę z wodą) może więc doprowadzić do zażółcenia szkliwa.
Wybielanie zębów węglem aktywnym
Węgiel aktywny może być wykorzystywany w gospodarstwach domowych między innymi do usuwania przebarwień z kawy, czerwonego wina, herbaty, czy różnych barwiących soków. Jednak z całą pewnością nie usunie przebarwień z powierzchni zębów. Ze względu na swoje specyficzne działanie bywa dodatkiem do wybielających past do zębów, jednak nie jest on wówczas jedynym i głównym składnikiem. Wybielanie za pomocą specjalnych past odbywa się nie tylko ze względu na węgiel aktywny, ale również inne składniki o takim działaniu. Na szczęście stosowanie węgla aktywnego na zęby nie jest niebezpieczne. Dlatego osoby podejmujące próby samodzielnego wybielania ich nie narażają się na poważne działania niepożądane.
Wybielanie zębów sodą oczyszczoną
Stomatolodzy nie polecają stosowania mieszanek sodowych lub soku z cytryny do wybielania zębów, ponieważ mogą one uszkadzać szkliwo, zmiękczać je i powodować jego nieodwracalne uszkodzenia. Soda ma bardzo silne właściwości ścierne. Nietrudno więc o szybkie uzyskanie wgłębienia w szkliwie, w których mogą gromadzić się bakterie i które znacznie osłabiają tę tkankę, wywołując jej nadwrażliwość. Należy również zaznaczyć, że kolor zębów tak naprawdę nie zależy od zabarwienia szkliwa, lecz od zębiny, która znajduje się tuż pod nim. Żadne domowe metody nie są w stanie oddziaływać na zębinę. Efekt wyraźnie jaśniejszych zębów można więc uzyskać wyłącznie w gabinecie stomatologicznym lub stosując wybielanie nakładkowe w domu.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej, Nowa Stomatologia, 3/2011.