Sztuczne szkliwo to kompozytowa żywica nakładana na powierzchnię zębów głównie w celach estetycznych. Wypełnia widoczne ubytki zębów i sprawia, że stają się gładkie i wyrównane. W ten sposób można częściowo zmienić nawet ich barwę. Zabiegi z użyciem sztucznego szkliwa cieszą się rosnącą popularnością.
Szkliwo fizjologiczne
Szkliwo jest najtwardszą tkanką organizmu człowieka, ponieważ wagowo zawiera około 96% substancji mineralnych (głównie związków wapniowych i fosforanowych) i zaledwie 4% wody. Jako jedyna część zęba powstaje z komórek nabłonkowych, ameloblastów. Powierzchnia szkliwa zazwyczaj jest gładka, często jednak zauważyć można na niej głębsze lub płytsze rowki oddzielające pierścienie bardziej wyniosłe. Podstawową i najważniejszą funkcją szkliwa jest ochrona zębów przed różnego rodzaju uszkodzeniami czy patogenami. Tworzy bowiem szczelną barierę odgradzającą części zęba znajdujące się pod nią (choćby zębinę i miazgę zęba) od czynników zewnętrznych takich jak ślina, bakterie czy składniki pokarmowe.
Sztuczne szkliwo – co to jest?
Sztuczne szkliwo jest żywicą kompozytową o właściwościach optycznych identycznych z naturalnym szkliwem zębów, co jest kluczowe nie tylko ze względów estetycznych, ale i funkcjonalnych. Oznacza to, że sztuczne szkliwo wykazuje taki sam indeks załamania światła, jak szkliwo prawdziwe, dzięki czemu osoby postronne nie są w stanie odróżnić szkliwa naturalnego od kompozytowego, co daje bardzo dobre rezultaty wizualne. Sztuczne szkliwo jest w pełni bezpiecznie dla zębów i tkanek miękkich jamy ustnej, nie wywołuje uczuleń czy podrażnień.
Sztuczne szkliwo – wskazania
Wskazaniami do skorzystania ze sztucznego szkliwa są przede wszystkim:
- przebarwienia na zębach;
- ubytki szkliwa;
- widoczne lub wyczuwalne bruzdy i zagłębienia na szkliwie;
- nierówność szkliwa w dowolnej płaszczyźnie;
- ukruszenie zęba;
- diastema (przerwa między górnymi jedynkami).
I wszystkie inne czynniki związane z problemami w obrębie szkliwa.
Jak wygląda nakładanie sztucznego szkliwa?
Zabieg z użyciem sztucznego szkliwa trwa około 30 minut, a efekty widoczne są natychmiast, już po pierwszej wizycie. Procedura składa się z 3 etapów i są to:
- wytrawienie naturalnego szkliwa za pomocą odpowiednich, chemicznych preparatów medycznych, aby sztuczne szkliwo mogło na trwałe przywrzeć do zęba. Środkiem tym jest najczęściej bardzo łagodny kwas, bezpieczny dla tkanek jamy ustnej;
- nałożenie żywicy kompozytowej na poszczególne zęby, a więc właściwy moment użycia sztucznego szkliwa;
- formowanie kompozytu na kształt zęba, aby uzyskać jak najlepszy, najbardziej naturalny rezultat ostateczny.
Wszystkie etapy są bezbolesne, dlatego nie wymagają użycia znieczulenia miejscowego. Pacjent nie odczuwa nawet dyskomfortu. Efekty utrzymują się na zębach nawet przez kilka lat, co zależy głównie od codziennej higieny jamy ustnej oraz rodzaju spożywanych pokarmów i stanu odżywienia organizmu.
Sztuczne szkliwo – cena
Koszt odbudowy jednego zęba z wykorzystaniem sztucznego szkliwa wynosi około 300-700 zł, a ostateczna cena zależy głównie od renomy placówki medycznej i jej lokalizacji. Ceny w dużych miastach są odpowiednio wyższe, niż te w mniejszych gabinetach na wsiach i obrzeżach miast.
Polecane produkty:
Naturalny koenzym Q10
Koenzym Q10 bioalgi to naturalny produkt, uzupełniający niedobory tej ważnej dla organizmu substancji. Jest to czysty izomer trans, taki sam jak występuje w ciele człowieka. Dzięki temu posiada bardzo wysoką biodostępność (wchłanialność) ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Pels E., Początkowe zmiany demineralizacyjne – przyczyny powstawania, objawy, postępowanie terapeutyczne, Nowa Stomatol 2016; 21(1): 74-78.
- Łasiński W., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
- Jańczuk Z., Kaczmarek U., Lipski M., Arabska-Przedpełska B., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.