Mamelony

Spis treści

Mamelony to pojęcie wykorzystywane w stomatologii, choć wciąż nieznane większości osobom niezwiązanym z medycyną. Odnosi się do małych guzków na krawędzi siecznej zębów siecznych górnych stałych i dotyczy dzieci. Każdy wspomniany ząb sieczny posiada 3 takie guzki. Termin ten pochodzi z języka francuskiego (fr. mamelon – sutek, co może nieco przypominać brodawkę sutkową kształtem).

mamelon

Mamelony – charakterystyka

Mamelony to 3 charakterystyczne guzki widniejące na krawędziach wyrzynających się zębów stałych siecznych górnych u dzieci. Są zjawiskiem w pełni naturalnym, nie powinny wzbudzać w rodzicach niepokoju czy obaw. Ich obecność nie powoduje absolutnie żadnych dolegliwości i objawów. Wraz z upływem czasu, gdy powierzchnie te będą odcinać kęsy pokarmowe, szkliwo zacznie się ścierać, wyrównując się. Efektem tego będzie zanik mamelonów, co zachodzi stosunkowo szybko. Innymi słowy, mamelony zużywają się (ścierają) podczas normalnego funkcjonowania, czyli spożywania pokarmów.

Mamelony – jak się tworzą?

Jak jednak dochodzi do ich powstania? Biorą się one z palczastych wyrostków zębiny – tkanki zęba leżącej bezpośrednio pod szkliwem, zbudowanej ze składników organicznych i nieorganicznych. Zębina ma za zadanie chronić miazgę zęba, która odżywia cały ząb i jest dzięki temu mocno unerwiona i ukrwiona. Sam mechanizm powstawania palczastych wyrostków zębiny nie jest jednak tak dokładnie zbadany.

Przetrwałe mamelony

W znacznej większości przypadków mamelony samoistnie znikają i jest to całkowicie naturalne. Zjawisko przebiega dość szybko, dlatego bywa niezauważone. Jeśli jednak w skrajnych przypadkach zdarzy się, że mamelony występują u dorosłej osoby i jednocześnie są dla niej nieestetyczne i niepożądane, taka osoba może zgłosić się do stomatologa. Lekarz za pomocą odpowiednich materiałów delikatnie zeszlifuje powierzchnię mamelonów, nadając krawędzi zębów gładkość. Obecność mamelonów nie powoduje przykrych dolegliwości.

Mamelony a próchnica

Każda osoba choć trochę interesująca się zdrowiem jamy ustnej i higieną zębów wie, że wszelkie bruzdy, szczeliny i zagłębienia anatomiczne w zębach (zarówno w zębach mlecznych, jak i zębach stałych) zwiększają ryzyko gromadzenia się w nich resztek pożywienia, bakterii, płytki nazębnej. W konsekwencji tego dochodzi do rozwoju próchnicy w tych miejscach. Wyróżnia się nawet zabieg taki jak lakowanie zębów, polegający na aplikacji na powierzchniach żujących zębów specjalnego, półpłynnego laku uszczelniającego takie zagłębienia. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku mamelonów ryzyko próchnicy się nie pojawia. Głównie ze względu na swoją lokalizację oraz fakt, że bardzo szybko się ścierają. Dodatkowo ta powierzchnia zębów ma największą styczność z językiem, a więc i ze śliną, która wymiata wszelkie niepożądane substancje z tej okolicy.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Knychalska-Karwan Z., Stomatologia zachowawcza wieku rozwojowego, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *