Objaw Macewena

Spis treści

Objaw Macewena został opisany przez Williama Macewena, szkockiego lekarza chirurga będącego na przełomie wieków XIX i XX pionierem neurochirurgii. To autor innowacyjnych wówczas metod leczenia przepuklin oraz lekarz, który jako jeden z pierwszych przeprowadził resekcję całego płuca. Wspomniany objaw jest przydatny przy diagnostyce wodogłowia oraz ropni mózgu.

Objaw Macewena

Objaw Macewena – jak wywołać?

Objaw Macewena (inaczej: objaw opukowy) polega na delikatnym i umiejętnym opukiwaniu czaszki w miejscu połączenia kości ciemieniowej, kości skroniowej i kości potylicznej. Przy wodogłowiu oraz ropniach mózgu czynność ta generuje głośniejszy niż fizjologicznie, dźwięczny odgłos opukowy. Wywoływanie objawu Macewena nie powinno powodować żadnych dolegliwości bólowych u pacjenta.

Objaw Macewena – choroby

Najczęściej objaw Macewena wskazuje na 2 przypadłości: wodogłowie oraz obecność ropni mózgu. Wodogłowie samo w sobie nie jest chorobą, lecz konsekwencją innych problemów zdrowotnych, w wyniku których doszło do nagromadzenia się dużych ilości płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu. Możliwymi przyczynami wodogłowia (a więc i objawu Macewena) są:

  • zespół Arnolda-Chiariego;
  • zespół Dandy-Walkera;
  • guzy ośrodkowego układu nerwowego;
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • krwawienia domózgowe;
  • wady anatomiczne, w przebiegu których miejsce ma utrudniony odpływ płynu mózgowo-rdzeniowego.

Z kolei ropnie mózgu przeważnie stanowią powikłanie infekcji bakteryjnych, grzybiczych lub pierwotniakowych. Patogeny mogą przedostać się wraz z krwią do mózgowia i płynu mózgowo-rdzeniowego, gdzie w dalszym ciągu sieją zniszczenie. Najczęściej do ropni mózgu przyczyniają się:

Jak również przebyta chemioterapia lub glikokortykoidoterapia. Właśnie dlatego, jeśli objaw Macewena jest dodatni, należy rozszerzyć diagnostykę i znaleźć jego przyczynę.

Dodatni objaw Macewena – co dalej?

Jeśli objaw Macewena jest dodatni, należy zlecić badania obrazowe czaszki. Najczęściej wykonuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny mózgu. Jeśli wyniki badań są prawidłowe, wykonuje się badania krwi i RTG klatki piersiowej, niekiedy nawet ECHO serca (jeśli istnieje podejrzenie przyczyn kardiologicznych). Diagnostyką i leczeniem chorób przebiegających z dodatnim objawem Macewena zajmuje się lekarz neurolog.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Liberski P., Kozubski W., Moryś J., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Rowland L., Mayer S., Louis E., Merritt neurologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *