Środkowe romboidalne zapalenie języka

Spis treści

Środkowe romboidalne zapalenie języka to patologia przebiegająca z pojawieniem się zmiany o kształcie rombu, gładkiej, atroficznej i rumieniowatej. Jest pozbawiona brodawek na języku nitkowatych, umiejscowiona na grzbietowej powierzchni języka w linii pośrodkowej lub paramedialnie do przodu od linii brodawek okolonych. Leczenie podejmuje się dopiero wtedy, gdy zmianie tej towarzyszą jakiekolwiek dolegliwości.

Środkowe romboidalne
zapalenie języka

Środkowe romboidalne zapalenie języka – przyczyny

Środkowe romboidalne zapalenie języka jest łagodną, przewlekłą zmianą języka, pojawiającą się u do 1% populacji. Częściej dotyczy mężczyzn w przedziale wiekowym 20-39 lat, rzadziej innych grup pacjentów. Dokładne jej przyczyny nie zostały w pełni poznane. Sugeruje się, że ma związek z nieprawidłowościami w rozwoju embrionalnym języka dotyczącymi jego wyrostków bocznych, jak również, że może wiązać się z infekcją grzybiczą rodzaju Candida oraz cukrzycą. Pozostałe możliwe czynniki ryzyka to: palenie papierosów, infekcja HIV, przyjmowanie antybiotyków lub wziewnych glikokortykoidów, korzystanie z protez zębowych.

Środkowe romboidalne zapalenie języka – objawy

Podstawowym objawem środkowego romboidalnego zapalenia języka najczęściej jest wyłącznie zmiana na jego powierzchni, lokalizująca się na linii środkowej lub jedynie delikatnie przesunięta dobocznie. Jest ona bezobjawowa, nie towarzyszą jej żadne inne, niepokojące objawy typu świąd czy pieczenie języka. Jej umiejscowienie dotyczy głównie okolic brodawek okolonych języka, co jest dla niej dość charakterystyczne. Zmiana na języku ma kształt owalu lub rombu (stąd nazwa schorzenia) i bardzo dobrze odgranicza się od zdrowej, fizjologicznej powierzchni języka. Ma około 1-3 cm średnicy. Początkowo może być różowa, później przybiera żywoczerwony kolor. Ma gładką powierzchnię i miękką konsystencję.
Wraz z upływem czasu i przy braku podejmowania leczenia, zmiana romboidalna może ulegać włóknieniu. Staje się twardsza i bardziej wyniosła. Choć objawy towarzyszące występują bardzo rzadko, jeśli już się pojawią, są to:

  • pieczenie;
  • ból języka;
  • podrażnienie;
  • uczucie ciała obcego w jamie ustnej (zwłaszcza przy długotrwałym występowaniu zmiany, gdy zacznie włóknieć).

Ich obecność przeważnie wskazuje na zakażenie grzybicze.

Diagnostyka środkowego romboidalnego zapalenia języka

Rozpoznania patologii dokonuje się na podstawie wywiadu, obserwacji zmiany oraz wymazu pod kątem infekcji Candida spp. W diagnostyce różnicowej powinno się wykluczyć obecność zmian przednowotworowych i nowotworowych, zwłaszcza przy obecności czynników obciążających. Zaleca się wtedy biopsję i laboratoryjną analizę pobranego wycinka tkanek. Wykluczyć należy również język geograficzny, język bruzdowaty i inne patologie dotyczące powierzchni języka.

Środkowe romboidalne zapalenie języka – leczenie

Leczenia nie podejmuje się w większości przypadków środkowego romboidalnego zapalenia języka, jeśli poza zmianą na jego błonie śluzowej nie występują żadne inne dolegliwości, a więc patologia ma przebieg bezobjawowy. W pozostałych przypadkach wdraża się leczenie przeciwgrzybicze. Pacjent otrzymuje leki przeciwgrzybicze zarówno do stosowania miejscowego, jak i ogólnego, co daje znaczną poprawę stanu zdrowia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zalewska P., Radwan-Oczko M., Zmiany fizjologiczne i patologiczne na języku – rola czynników endo- i egzogennych. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2021, Tom 27, Nr 4, 407-413.
  2. Mrówka-Kata K., Namysłowska G., Banert K., Ścierski W. Zapalenia języka i inne wybrane jego zmiany o charakterze łagodnym, Forum Medycyny Rodzinnej 2008. tom 2, nr 2, 127-131.
  3. Szymczak-Paluch M., Sieńko E., Kłosek S., Romboidalne środkowe zapalenie języka, Stomatologia po Dyplomie, 11/2017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *