Płytka Nance’a

Spis treści

Płytka Nance’a to powszechnie stosowany aparat ortodontyczny uzupełniający leczenie aparatem GMD (Aparat Greenfield’a). Nakłada się ją na podniebienie, a podstawowym jej celem jest utrzymanie odpowiednich odległości między kolejnymi zębami, czyli kontrola nad przestrzeniami międzyzębowymi. Często konieczność zastosowania płytki Nance’a pojawia się nagle w trakcie leczenia, choć zwykle już wcześniej wiadomo, że będzie ona potrzebna.

Płytka Nance'a

Płytka Nance’a – budowa

Płytka Nance’a zbudowana jest z akrylowej tarczy przylegającej do podniebienia. Stanowi ona centralną część całego urządzenia. Od tarczy odchodzą stalowe druty przylutowane do pierścieni mocowanych na zębach trzonowych. W przeciwieństwie do akrylowej tarczy, druty nie dotykają podniebienia.

Płytka Nance’a – funkcje i zastosowanie

Aparat Nance’a wykorzystywany jest do zakotwiczania zębów trzonowych w trakcie ich dystalizacji. Terminem tym określamy natomiast wywoływanie oczekiwanego ruchu jednego zęba lub całej grupy zębów tak, aby przesunęły się one wzdłuż wyrostka zębodołowego. Poprzez aktywację płytki Nance’a można uzyskać niewielkie poszerzenie łuku zębowego i towarzyszącą temu rotację trzonowców. Bardzo często płytkę Nance’a wykorzystuje się do korekcji zgryzu głębokiego, choć nie tylko.

W połączeniu z aparatem GMD płytka Nance’a służy do utrzymywania przestrzeni międzyzębowych uzyskanych przy dystalizacji zębów. Aparat GMD wykorzystuje się do bezekstrakcyjnego leczenia wad zgryzu, czyli leczenia ortodontycznego, które nie niesie ze sobą konieczności usuwania zębów. Współcześnie uważa się bowiem, że większość wad zgryzu można wyleczyć bez konieczności usuwania zębów, co może być wręcz niekorzystne dla całego procesu terapeutycznego. Dąży się więc do zachowania jak największej ilości zębów naturalnych. Aparat GMD zakładany jest na okres 6-12 miesięcy, po czym zamienia się go na płytkę Nance’a.

Ile kosztuje płytka Nance’a?

Koszt płytki Nance’a zależy od wielu czynników, m.in. od renomy i lokalizacji gabinetu czy zaawansowania wady zgryzu pacjenta. Wykonywana jest na zamówienie bazując na wycisku jamy ustnej pacjenta, zwłaszcza wymiarach podniebienia i szerokości łuków zębowych. Koszt może wahać się od 300 zł nawet do 1000 zł. Do tego należy dodać koszty związane ze zwykłym aparatem ortodontycznym oraz wizytami kontrolnymi.

Czy noszenie płytki Nance’a boli?

Samo zakładanie płytki Nance’a (jak również wszelkich rodzajów aparatów ortodontycznych) jest bezbolesne. Dyskomfort czy ból mogą pojawić się po kilku dniach lub tygodniach w związku z naturalnym procesem przemieszczania się zębów czy rozszerzania podniebienia. Zazwyczaj dolegliwości nie należą jednak do uciążliwych czy bardzo silnych. W tym okresie można sięgać po półpłynne posiłki, których nie trzeba zbyt długo gryźć.

Płytka Nance’a a higiena jamy ustnej

Podczas leczenia ortodontycznego szczególnie ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Wszystko przez to, że resztki pokarmowe, płytka nazębna i bakterie gromadzą się w zakamarkach zamków ortodontycznych, łuków ortodontycnzych i na elementach płytki Nance’a, skąd ciężko usunąć je tradycyjną szczoteczką do zębów. Aby zachować wysoką higienę jamy ustnej należy czyścić zęby po każdym posiłku, dodatkowo nitkując przestrzenie międzyzębowe (czynność zawsze wykonujemy przed właściwym szczotkowaniem zębów). Lepiej zamienić tradycyjną manualną szczoteczkę do zębów na tę soniczną, a także sięgać po specjalne pasty do zębów niezawierające ścierających drobinek, które mogłyby uszkodzić strukturę aparatu.

Aby pozbyć się resztek pokarmu z zakamarków płytki Nance’a warto zakupić irygator. To urządzenie posiadające specjalną, podłużną końcówkę, która wyrzuca wodę pod zwiększonym ciśnieniem. Dzięki temu może ona sprawnie usunąć zanieczyszczenia i chronić przed powikłaniami, takimi jak przyrośnięcie aparatu do podniebienia lub uszkodzenie jego delikatnych tkanek miękkich. Na zakończenie czynności higienicznych dobrze sprawdzi się płukanie ust specjalnym płynem do płukania jamy ustnej bądź naparem ziołowym o działaniu antyseptycznym i odkażającym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Goldman A., Rachwalska A., Pendex – dystalizacja górnych trzonowców z rozbudową szczęki, Nowoczesny Technik Dentystyczny, 2/2018.
  2. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *