Zamykanie szpar między zębami

Spis treści

Zamykanie szpar między zębami to procedura bardzo często wykorzystywana współcześnie w ortodoncji. Diastemy czy tremy uznawane są za defekt kosmetyczny i bywają powodem, przez który unikamy szerokiego uśmiechania się. Współczesna medycyna oferuje jednak możliwość trwałego pozbycia się odstępów między zębami, przywracając zdrowy i piękny uśmiech.

Zamykanie szpar między zębami

Szpary między zębami – charakterystyka

Do określania przerw między zębami stosuje się 2 pojęcia:

  • diastema – przestrzeń w linii pośrodkowej, pojawiająca się w łuku górnym. Widoczna jako odstęp między siekaczami;
  • trema – szpary między pozostałymi zębami, bez względu na ich lokalizację w jamie ustnej.

Powodami pojawienia się szpary w linii środkowej są zarówno predyspozycje genetyczne, jak i następujące czynniki:

Odstępy między kolejnymi zębami bardzo często uznawane są przez pacjentów za defekt estetyczny, dlatego poszukują oni rozwiązań na poprawę wizerunku. Zgłaszają się do lekarzy ortodontów celem wdrożenia leczenia mającego za zadanie przywrócenie prawidłowego ustawienia zębów.

Zamykanie szpar między zębami – na czym polega?

Przede wszystkim, jeśli jest to możliwe, należy wyeliminować przyczynę szpar między zębami. W przypadku diastemy może to być np. plastyka wędzidełka górnej wargi (wykonywana nie wcześniej niż przed pojawieniem się stałych kłów). Z kolei gdy przyczyną szpar między zębami jest nieprawidłowa równowaga mięśniowa, warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty stomatologicznego, który tę równowagę przywróci. W innym razie, po ortodontycznym ustawieniu zębów, lecz gdy czynnik sprawczy wciąż będzie aktywny, wraz z upływem czasu może dojść do ponownego rozejścia się zębów.

Po usunięciu czynnika sprawczego można rozpocząć leczenie ortodontyczne. Za pomocą aparatów na zęby można skutecznie i efektywnie pozbyć się szpar między zębami, przy czym zaleca się noszenie aparatów stałych. Czas trwania leczenia zależy od wielu czynników, najczęściej jednak oczekiwane efekty uzyskuje się w ciągu roku. Możliwe jest skorygowanie szpar między zębami bez względu na ich wielkość.

Ile kosztuje zamykanie szpar między zębami?

Wszystko zależy od wybranych metod leczenia. Koszt stałego, metalowego aparatu ortodontycznego wynosi około 2000-3000 zł za jeden łuk, przy czym należy wziąć pod uwagę również comiesięczne wizyty u ortodonty, stanowiące koszt rzędu 100-150 zł. Jeśli istnieje konieczność podcięcia wędzidełka, zabieg można wykonać w ramach NFZ. Decydując się na niego prywatnie spotkamy się z wydatkiem 1000-1500 zł.

Zamykanie szpar między zębami u protetyka

Ortodonta to nie jedyny specjalista, który może pomóc nam przy szparach między zębami. Alternatywą dla aparatu ortodontycznego są licówki zakładane przez protetyka. Stanowią bardzo cienkie, zwykle porcelanowe nakładki przyklejane na stałe do przedniej powierzchni wcześniej oszlifowanych zębów. Nie tylko sprawią, że uzębienie będzie białe, ale również mogą wyrównać niewielkie wady zgryzu, takie jak szpary między zębami czy zrotowane zęby / nierówne zęby. Bezsprzeczną zaletą licówek jest fakt, że oczekiwany efekt uzyskujemy natychmiast, już w ciągu jednej wizyty.

Ile kosztują licówki?

Cena licówek zależy głównie od tworzywa, z którego są one wykonane. Licówki kompozytowe kosztują średnio 300-400 zł za 1 ząb, natomiast licówki porcelanowe nawet do 1500 zł za jeden ząb. Te drugie stanowią jednak gwarancję trwałości i naturalnego wyglądu.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mew J., Przyczyny i leczenie wad zgryzu, 2021.
  2. Peryga M., Przegląd etiologii diastem i trem – doświadczenia własne, Ortodoncja w Praktyce, 4/2017.
  3. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
  4. Majewski S., Współczesna protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2014.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *