Gingiwektomia

Spis treści

Gingiwektomia to inna nazwa stosowana na plastykę dziąsła. Efekt pozabiegowy widoczny jest natychmiast – znika charakterystyczny uśmiech dziąsłowy, czyli nadmiar tkanki dziąsłowej. Czynności wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, a sam zabieg nie wiąże się z ryzykiem powikłań. Polega na wydłużeniu koron klinicznych zębów poprzez zlikwidowanie zbędnych, nadmiernie rozrośniętych dziąseł.

Gingiwektomia

Na czym polega gingiwektomia?

Gingiwektomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu nadmiaru tkanki dziąsłowej, która często przysłania korony zębowe powodując tzw. uśmiech dziąsłowy. Przerośnięte dziąsła utrudniają także codzienne czyszczenie zębów, ponieważ gromadzą się pod nimi resztki pokarmowe, bakterie czy płytka nazębna, a następczo także kamień nazębny i próchnica.

W pierwszej kolejności dokonuje się dokładnych oględzin jamy ustnej pacjenta. Jeśli to konieczne wcześniej zaleca się higienizację jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym. Następnie pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, przez co zabieg jest komfortowy i bezbolesny. Teraz lekarz periodontolog może przystąpić do czynności właściwych. W dzisiejszych czasach zwykle używa się wiązki lasera, co eliminuje nadmierne krwawienie i przyspiesza gojenie tkanek. Za pomocą lasera lekarz usuwa nadmiar dziąseł i od razu koaguluje przycięte tkanki. Jeszcze na tej samej wizycie można wykonać gingiwoplastykę. Po usunięciu nadmiaru tkanki dziąsłowej pacjent zostaje poinformowany o zaleceniach po zabiegu. Zostają założone szwy, które mogą rozpuścić się samodzielnie bądź konieczna będzie jeszcze jedna wizyta celem ich ściągnięcia (po 7-10 dniach).

Gingiwektomia – zalecenia po zabiegu

Od razu po zakończeniu zabiegu pacjent może wrócić do codziennej aktywności. Musi jednak pamiętać, aby przez pierwsze 2-3 godziny nie pić ani nie jeść, zwłaszcza ciepłych pokarmów / napojów. Zabronione jest palenie papierosów (najlepiej przez kilka dni, dopóki rany się nie wygoją) oraz picie przez słomkę. W ciągu pierwszej doby warto przykładać do policzka po stronie zabiegowej zimne okłady, które zmniejszą ewentualną opuchliznę i obkurczą naczynia krwionośne zmniejszając nadmierne krwawienie czy dolegliwości bólowe.

Przez pierwszą dobę należy powstrzymać się również od płukanek jamy ustnej, a czyszczenie zębów należy przeprowadzać bardzo ostrożnie z pominięciem okolicy zabiegowej. W okolicy operowanej może pojawić się zasinienie co jest naturalną reakcją organizmu. Zwykle znika po około 7 dniach. Przez pierwszy tydzień obowiązuje dieta płynna, półpłynna i miękka.

Jak przygotować się do gingiwektomii?

Jeśli dawno nie była wykonywana higienizacja zębów, przed wybraniem się na zabieg gingiwektomii warto zapisać się na profesjonalne oczyszczanie zębów. W skład pakietu wchodzi piaskowanie, skaling oraz fluoryzacja. Dzięki temu wyeliminujemy ryzyko ewentualnych zakażeń rany pozabiegowej oraz kompleksowo zadbamy o zdrowie zębów. Kilka dni przed zabiegiem warto zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ dym tytoniowy znacznie pogarsza gojenie się uszkodzeń i ran. 1-2 dni przed zabiegiem nie należy pić alkoholu. Warto poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach (zwłaszcza rozrzedzających krew) oraz o chorobach ogólnoustrojowych.

Gingiwektomia a gingiwoplastyka

Gingiwektomia stanowi zabieg usunięcia przerośniętych dziąseł. Jego celem jest poprawa estetyki uśmiechu poprzez usunięcie nadmiaru dziąseł oraz tym samym ułatwienie codziennej higieny jamy ustnej. Z kolei gingiwoplastyka wykonywana jest zazwyczaj jako laserowy zabieg kolejny (po gingiwektomii) i ma na celu poprawę estetyki uśmiechu poprzez odtworzenie kształtu dziąseł i nadanie im prawidłowego kształtu. Metodę wykorzystuje się również w sytuacjach, gdy kamień nazębny pojawi się głęboko pod linią dziąseł.

Zalety gingiwektomii

Gingiwektomia to zabieg o wielu zaletach. Przede wszystkim pozwala na szybkie uzyskanie oczekiwanych efektów, a więc pięknego uśmiechu oraz ułatwienia czyszczenia zębów. Wystarczy jedna wizyta, co wpływa również na zmniejszenie ostatecznych kosztów. Kolejną zaletą jest praktycznie brak krwawienia podczas zabiegu, co zawdzięczamy nowoczesnym urządzeniom laserowym. Tym samym zmniejsza się ryzyko powikłań i skutków ubocznych. Od razu po wyjściu z gabinetu stomatologicznego można wrócić do codziennych zajęć, np. iść do pracy.

Ile kosztuje gingiwektomia?

Gingiwektomia nie należy do bardzo drogich zabiegów, co również wpływa na jej popularność. Koszt – w zależności od renomy lekarza i lokalizacji gabinetu – waha się w granicach 100-500 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Górska R., Periodontologia. Podręcznik dla studentów i do LDEK, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2022.
  2. Kaczmarzyk T., Chiapasco M., Chirurgia stomatologiczna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *